Nelauktas krikštas: naujoje Kauno ledo arenoje atidarytas didžiausias vakcinavimo centras Lietuvoje – Kas vyksta Kaune

Nelauktas krikštas: naujoje Kauno ledo arenoje atidarytas didžiausias vakcinavimo centras Lietuvoje

R. Tenio nuotr.

Skiepijimo nuo COVID-19 tempui augant, Kauno centrinio pašto patalpos šiam reikalui pasirodė kiek per kompaktiškos. Kad proceso neribotų sienos, savivaldybė su Kauno miesto poliklinika nuo penktadienio keliasi į statybomis dar kvepiančią ledo areną šalia „Girstučio“ kultūros ir sporto centro. Turint pakankamai vakcinų, 70 proc. kauniečių čia paskiepyti būtų galima iki pavasario pabaigos.

Penktadienį dar skiepijama ir centriniame pašte Laisvės alėjoje, tačiau senjorai kartu su šen bei ten besisukiojančiais darbininkais jau varsto naujų ledo rūmų duris. Per savaitgalį visas procesas bus perkeltas į 7,5 tūkst. kv. m ploto patalpas Kovo 11-osios gatvėje, o paštas bus laikomas kaip rezervinis variantas, jeigu ledo arenoje specialistai skiepyti nebespėtų. Visgi Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša žurnalistams sakė, kad toks scenarijus sunkiai tikėtinas.

Skiepijami kauniečiai centrinio pašto pastate

„Šių patalpų galimybės iš pažiūros beribės. Ledo rūmuose galima paskiepyti 4-6 tūkst. pacientų per dieną nelabai įsitempiant, bet panaudojus visus Kauno resursus – tiek privačias įstaigas, tiek centrinį paštą, galėtume vakcinuoti 10 tūkst. ir daugiau“, – įvardijo P. Kibiša.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Pauliaus Kero žiniomis, šiandien darbą pradėjęs vakcinavimo centras – didžiausias Lietuvoje.

Tempą leis padidinti kelios naujovės

„Vakar atkeliavo geros žinios iš Europos Vadovų Tarybos, kad vakcinų kiekiai augs eksponentiškai. Nauja kiekybė reikalauja ir naujos kokybės. Panašu, kad masiniam skiepijimui Kauno centrinis paštas galėtų būti ankštokas, todėl kartu su Kauno savivaldybe rastas puikus sprendimas – mus ir kauniečius įsileido skiepytis ir krikštyti naujus ledo rūmus“, – poreikį persikelti į ką tik užbaigtas patalpas argumentavo P. Kibiša.

Jis atkreipė dėmesį, kad tai visai kitokių išmatavimų, funkcionalumo erdvė, kuri leis pereiti į kokybiškai naują lygmenį. Čia pritaikytas ne vienas naujoviškas sprendimas, vienas iš jų – reorganizuotas vakcinas suleidžiančios slaugytojos, kuri sudaro pagrindinę ir siauriausią skiepijimo grandį, darbas.

„Pas mus padaryta taip, kad viena slaugytoja gali pasirūpinti dviem pacientais: kol vienas rengiasi, kitas yra skiepijamas, suvedama informacija, tada slaugytoja pasisuka į pasiruošusį pacientą ir kol jis skiepijamas, kita kabina atsilaisvina. Šitaip žymiai padidinamas pacientų pralaidumas. <...> Šiuo metu turime aštuonis skiepijimo takelius po dvi kabinas, iš viso – 16 kabinų, kitą savaitę atvyks dar tiek pat kabinų“, – aiškino Kauno miesto poliklinikos vadovas.

Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Stebėti pacientų srautus padeda kompiuterizuota sistema / R. Tenio nuotr.

Kita skiepijimo spartą didinanti naujovė – gyvas momentinis pacientų srautų stebėjimas: kaip žmonės juda, kiek jų atėjo, dar ateis, kurioje vietoje procesai stringa. Pagal šią sistemą, penktadienio 11 val. duomenimis, nuo asmens atvykimo į vakcinavimo punktą iki paskiepijimo praeina 13 min. Atsiradus kokiems nors trikdžiams, juos galima skubiai pašalinti.

Srautai skiriami į dvi dalis

Kaip nurodė savivaldybė, ledo rūmuose pacientai iškart išskiriami į du srautus: vieni nukreipiami atskiroje salėje pildyti klausimynus bei sutikimo formas, o susitvarkiusieji dokumentus internetu iš karto keliauja arenos aikščių link, kur vietoje ledo kol kas laikinai išdėstyta medicininė infrastruktūra.

Atvykimo į vakcinavimo centrą Kovo 11-osios gatvėje schema / Kaunas.lt nuotr.

Vienoje aikštėje įrengta skiepijimo zona, o antroje, prireikus, gali būti įrengta erdvė greitiesiems antikūnų serologiniams tyrimams. Šiuo metu, kaip minėta, čia pagal specialią schemą išdėstyta 16 vakcinavimo kabinų.

Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Kiekviena slaugytoja dirba prie dviejų kabinų pakaitomis / R. Tenio nuotr.

Iš karto po skiepų gyventojai nukreipiami į 170 vietų stebėjimo salę, kurioje privalo praleisti bent 15 minučių. Saugiais atstumais sėdinčius pacientus po skiepų procedūros prižiūri budintys greitosios medicinos pagalbos medikai, kad prireikus būtų skubiai suteikta kvalifikuota pagalba.

Dėl paspirties tariasi su privačiomis įstaigomis

Kaip vardijo P. Kibiša, ledo arenoje dirba ne tik Kauno miesto poliklinikos personalas, padeda Raudonojo Kryžiaus savanoriai, taip pat Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stotis, rezidentai iš LSMU, tad žmonių kol kas esą pakanka.

„Jeigu reikės, manome, bus ir daugiau, nes entuziastingai jungiasi tiek savanoriai, tiek mūsų darbuotojai, taip pat turime sąrašą kitų gydymo įstaigų medikų, kurie pasiruošę padėti. <...>

Dėl skiepijimo Kauno miesto poliklinika ir savivaldybė jau pradėjo šnekėtis su privačiomis gydymo įstaigomis. Įvertinsime galimybes, poreikius, šiuo metu esame aptarę vakcinavimą su keturiais didžiausiais tinklais, visi žiūri pozityviai, ruošiasi skiepyti ir, manau, tik laiko klausimas, kada pradės skiepyti mūsų kolegos“, – kalbėjo P. Kibiša.

Jis pažymėjo, kad dabar lygiomis dalimis skiepijimi tiek Kauno miesto poliklinikoje, tiek kitur registruoti pacientai. Planuojama, kad privačios įstaigos vakcinaciją kauniečiams vykdytų pačios.

70 proc. galėtų pasiekti iki vasaros

P. Kibišos žiniomis, šiandien Kaune yra paskiepyta apie 2,5 proc. populiacijos. Jeigu norime turėti bent 70 proc. paskiepytų gyventojų, skiepijimo apimtis reikia kaip įmanoma didinti.

„70 proc. populiacijos vakcinavimą šiose patalpose su turimais galingumais ir sprendimais galima įvykdyti per 85 dienas. Jeigu pirmadienį linijas paleistume visu pajėgumu ir turėtume pakankamai vakcinų, gegužės 25 d. būtų paskiepyta 70 proc. kauniečių“, – optimistine matematika pasidalijo P. Kibiša.

Atidarytas didžiausias Lietuvoje vakcinavimo centras
Anot P. Kibišos, teoriškai 70 proc. kauniečių ledo arenoje būtų galima paskiepyti iki gegužės pabaigos / R. Tenio nuotr.

Vis dėlto tiksliai neaišku, kada bus visiškai paskiepyti vyresni nei 80 metų gyventojai, viskas priklauso nuo to, kiek Kaunas gaus vakcinų – kiekvieną savaitę tie skaičiai esą šiek tiek svyruoja.

„Nenorėčiau imtis įvardyti, kada bus pradėti vakcinuoti visi kauniečiai, kadangi dabar vyksta revakcinacija, ateina ir prieš tai skiepytų prioritetinių grupių atstovai: medikai, mokytojai. Kiekvienas faktorius, taip pat kintantis vakcinų skaičius kasdien keičia skiepijimo tempą.

Ir patys senjorai tarpais persigalvoja, sutinka, bet neatvyksta arba nusprendžia palaukti. Kviečiame aktyviai ir drąsiai registruotis skiepui nuo COVID-19. Jeigu sprendimas nebesikeistų, mums taip pat būtų žymiai lengviau dirbti ir procesas vyktų greičiau“, – ragino P. Kibiša.

Skiepytis atsisakančių pedagogų mažėja

Tuo metu P. Keras džiaugėsi, kad vakcinavimas perkeltas į gerokai erdvesnes patalpas, kurios šiuo metu pagal gaunamus vakcinų kiekius skiepijimo tempo net neriboja ir galima didinti apimtis, kiek reikės.

„Šiandien Kaune vakcinuota apie 4 tūkst. pedagogų iš nepilnai 5 tūkst., kurių antikūnų testai buvo neigiami. Kiekvieną dieną skaičius kiek kinta, nes pradžioje turėjome daugiau atsisakiusių skiepytis pedagogų, dabar vis dar atsiranda norinčių vakcinuotis. Manau, kad situacija juda pakankamai sklandžiai“, – paklaustas, kaip aktyviai skiepijasi mokytojai, sakė P. Keras.

Kalbant apie pirminę arenos funkciją, P. Keras pridėjo, kad ledas dviejose pastato aikštėse išskyrus treniruočių salę bandymui jau buvo išlietas, visų įrenginių veikimas išmėgintas.

Baigiama statyti dviejų aikščių ledo arena, 2020-ųjų spalis

„Pasibaigus šiam sudėtingam laikotarpiui, atlikus vakcinavimą, galima tikėtis, kad arena bus pradėta naudoti pagal paskirtį ir miestiečiai galės džiaugtis dviem ledo aikštėmis, skirtomis tiek čiuožimui, tiek ledo rituliui“, – teigė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA