A. Veryga: karantiną planuojama pratęsti iki gruodžio vidurio – Kas vyksta Kaune

A. Veryga: karantiną planuojama pratęsti iki gruodžio vidurio

BNS 2020/11/23 13:34
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Karantiną Lietuvoje planuojama pratęsti iki gruodžio vidurio, sako laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Mūsų siūlymas buvo tęsti karantiną iki gruodžio 31-osios, COVID-19 komitete po diskusijų ministrai apsisprendė, kad trečiadienį bus siūloma tęsti iki gruodžio 16 ar 17 dienos“, – po COVID-19 valdymo komiteto posėdžio per spaudos konferenciją pirmadienį sakė ministras.

„Vėliau nauja Vyriausybė apsispręstų, ar reikia, ar nereikia tęsti karantiną“, – pridūrė jis.

Anot A. Verygos, Ministrų kabinetas nesvarstė „kokių nors ypatingų“ karantino sąlygų pakeitimų.

„Buvo tam tikri siūlymai Kultūros ministerijos dėl muziejų lankymo sušvelninimo, bet apsispręsta palaukti iki trečiadienio ir kol kas tokių siūlymų nepriimti“, – komentavo ministras.

Jis taip pat teigė, kad trečioji antrojo karantino savaitė turėtų būti kritinė.

„Pagal mokslininkų prognozes kaip tik šiuo metu ir turėtume būti pasiekę piką. Panašiai ir buvo prognozuota. (…) Jei karantinas veikia, turėtume galbūt į savaitės pabaigą matyti kokią nors kitokią dinamiką, galbūt mažėjimą. Šita savaitė bus kritinė, kuri parodys, kaip keičiasi situacija“, – komentavo jis.

Prezidentūra: karantinas turi būti tęsiamas

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą šalyje, karantinas turi būti tęsiamas, sako prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta.

„Akivaizdžiai matyti, kad karantinas turi būti tęsiamas. Matome, kad dvi savaites veikiantis karantinas daro poveikį ir be jo situacija būtų gerokai blogesnė“, – žurnalistams pirmadienį sakė S. Krėpšta.

„Mes matome, kad karantinas veikia. Epidemijos plėtros pagreitis yra gerokai sulėtėjęs, bet matome, kad kasdieniai skaičiai vis dar nemažėja“, – teigė jis.

Jo teigimu, kita savaitė bus svarbi, svarstant dėl galimų griežtesnių ribojimų.

„Ši savaitė turbūt sudės taškus ant „i“ ir atsakys, ar užsikrėtimai pradeda mažėti ir papildomo griežtinimo galbūt nereikia, ar užsikrėtimai išlieka dideli, gal dar didėja ir tada iškiltų papildomų priemonių poreikis“, – teigė šalies vadovo patarėjas.

Situacija išlieka sudėtinga

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas sako, kad situacija dėl koronaviruso šalyje išlieka sudėtinga.

„Lietuvoje COVID-19 situacija išlieka sudėtinga“, – sakė M. Stankūnas.

Jis pridūrė, kad šiuo metu šalyje pildosi labiau pesimistinis scenarijus, o susirgimų skaičius gruodžio pradžioje gali pasiekti 50 tūkstančių.

Vis dėlto jeigu karantino priemonės veiks ir žmonės reikalavimų laikysis, per Kalėdas atvejų skaičius turėtų būti mažesnis.

„Mes manome, kad per Kalėdas greičiausiai, jeigu karantinas veiks, mes galime turėti gerokai mažiau atvejų, prognozuojame, kad gali būti apie 20 tūkst. aktyvių atvejų“, – teigė LSMU profesorius.

M. Stankūnas taip pat sako, kad žmonės jau turėtų susitaikyti su mintimi, kad karantinas bus pratęstas.

„Mes visi turime susitaikyti su mintimi, kad karantinas bus pratęstas, ne situacija nėra tokia, kuri galbūt mums sakytų, kad mums pavyks susitvarkyti ir galėsime kalbėti apie priemonių mažinimą ateityje“, – teigė M. Stankūnas.

Jo teigimu, prezidento suburta ekspertų taryba ketina aptarti ir galimas karantino priemones.

„Aš manau, kad jos didžiąja dalimi yra teisingos ir turėtų būti tęsiamos (…) Pabandysime išgryninti pasiūlymus ir jeigu bus poreikis iš Vyriausybės, galėsime pateikti ekspertinę nuomonę, ką reikėtų daryti, ką reikėtų galbūt keisti“, – sakė LSMU profesorius.

Žmones skatina prisidėti prie situacijos suvaldymo

M. Stankūnas taip pat akcentavo, kad patys žmonės turėtų atsakingai pažiūrėti į koronaviruso pandemiją, laikytis reikalavimų ir taip prisidėti prie situacijos suvaldymo.

„Mūsų epidemiologinę situaciją galėčiau apibūdinti alegorija su krepšiniu. Ta situacija dabar yra tokia, kad kai mes paleidome metimą, kamuolys sukasi ant lanko. Sakykime, jeigu per krepšinio varžybas jūs galite tiesiog stebėti, žiūrėti, laikyti kumščius ir tikėtis, kad tas kamuolys įkris, tai šiuo atveju jūs galit padaryti labai daug“, – teigė M. Stankūnas.

Jis ypač akcentavo apsauginių kaukių nešiojimo svarbą, skatino jas dėvėti ir įspėti tą daryti tuos, kurie žiūri į tai skeptiškai.

„Pandemija nebus įveikta nei politikų, nei ekspertų. Mokslas, patirtis rodo, kad pandemijos yra įveikiamos paprastų žmonių“, – kalbėjo LSMU profesorius.

Pasak jo, nuostabą medikams kelia padidėjęs žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse.

„Žmonių judėjimas į prekybos centrus yra sumažėjęs (…) Kas mums kelia nuostabą, tai padidėjo žmonių lankymasis maisto prekių parduotuvėse“, – tvirtino M. Stankūnas.

Jo duomenimis, pastaruoju metu maisto prekių parduotuvėse žmonės lankosi 10 proc. daugiau nei šių metų sausį, kai Lietuvoje dar nebuvo nė vieno koronaviruso atvejo.

Ribojimai veikia gyvenimą

Psichologas Paulius Skruibis sako, kad karantino ribojimai veikia žmonių gyvenimus, šiuo metu pablogėjusi žmonių psichologinė sveikata.

„Jie veikia mūsų gyvenimus. Galbūt skirtingai veikia, bet bendrai pažiūrėjus neigiamo poveikio yra nemažai. Žmonių nerimas, įtampos lygis, kiti psichologiniai sunkumai – jų daugiau“, – teigė P. Skruibis.

Anot specialisto, svarbu, kad žmonės atsižvelgtų į valdžios reikalavimus dėl koronaviruso situacijos, todėl būtina tiksliai išreikšti karantino tikslą, aiškiai kalbėti apie tai, ko norima iš visuomenės.

„Mes siūlytume labai konkretinti, kokio elgesio mes tikimės iš žmonių. Jeigu orientuojamės į priekaištavimą, vargu, ar tai atneša rezultatą“, – sakė psichologas.

Karantinas šiuo metu paskelbtas iki lapkričio 29 dienos, tačiau jį siūloma pratęsti.

Per praėjusią parą nustatytų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius:
* Per vakar dieną ištirta ėminių

Per praėjusią parą nuo Covid-19 mirusių asmenų išankstinis* skaičius:

* Per praėjusią parą mirusių skaičius yra išankstinis ir per kelias dienas padidėja apie 20–40%
Per praėjusią parą nuo SARS-CoV-2 paskiepyta asmenų:
Pirma skiepo doze

Antra skiepo doze


Iš viso vakcinuota:
Pirmąja skiepo doze

Dviem skiepo dozėmis

Bendras Covid-19 mirčių skaičius

14 dienų sergamumas COVID-19 liga (100 tūkst. gyventojų)

Bendras nustatytų atvejų konkretiems žmonėms skaičius

Pasveikusių asmenų skaičius

(informacija atnaujinta pagal Lietuvos statistikos departamento pateiktus duomenis)
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA