Antrasis karantinas: kaip atrodys kelionė viešuoju Kauno transportu? – Kas vyksta Kaune

Antrasis karantinas: kaip atrodys kelionė viešuoju Kauno transportu?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Vyriausybės nutarimu visoje Lietuvoje nuo šeštadienio skelbiamas karantinas, kuris truks tris savaites. Šiuo laikotarpiu bus sustabdyta arba apribota tam tikrų įstaigų veikla, sustiprintos infekcijų kontrolės priemonės, o darbas, mokymas ir kelionės viešuoju transportu organizuojamos užtikrinant kuo mažesnį kontaktų skaičių.

Nuo lapkričio 7 d. iki lapkričio 29 d. važiuoti Kauno viešuoju, tarpmiestiniu ir priemiestiniu transportu bus galima tik užimant sėdimą vietą, išlaikant mažiausiai vieno metro atstumą. Pasak „Kauno autobusų“ direktoriaus Mindaugo Grigelio, karantino režimas ir su tuo susiję ribojimai – jau nebe naujiena Kaune ir visoje šalyje.

Anot jo, analogiškos griežtos keleivių vežimo sąlygos galiojo ir karantino laikotarpiu šių metų pavasarį. Taigi situacija gana gerai pažįstama tiek bendrovei „Kauno autobusai“, tiek ir viešuoju transportu vykstantiems kauniečiams bei miesto svečiams. Keleivių vežėjo misija išlieka ta pati – suteikti prieinamą, kokybišką ir saugią paslaugą.

„Mes savo ruožtu dedame nemažai pastangų, kad kauniečiams visa tai užtikrintume: vyksta reguliari nuolatinė transporto priemonių dezinfekcija, stengiamės pasirūpinti talpomis su dezinfekciniu skysčiu, vaizdo ekranuose transliuojama edukacinė medžiaga apie taisyklingą veido kaukių dėvėjimą, raginant keleivius paisyti visų atsargumo rekomendacijų, saugoti save ir aplinkinius“, – naujienų portalui „Kas vyksta Kaune“ tvirtino M. Grigelis ir džiaugėsi rezultatais, mat iki šiol nėra nustatyta nė vieno COVID-19 atvejo, kuomet keleiviai būtų užsikrėtę miesto autobusuose ar troleibusuose.

Kauniečiai su veido kaukėmis / R. Tenio nuotr.

Naujus reikalavimus užtikrins tik teoriškai

„Tenka pripažinti, kad Vyriausybės įvedami ribojimai visuotinio karantino laikotarpiu yra neišvengiami, tačiau tuo pačiu reikia sutikti, kad „Kauno autobusai“ gali užtikrinti jų laikymąsi teoriškai, tačiau neįmanoma garantuoti, jog tai pavyks įgyvendinti praktiškai“, – teigė M. Grigelis.

Jo teigimu, nuo praėjusios savaitės didesnį dėmesį keleiviams dėl kaukių dėvėjimo skiria viešojo transporto kontrolieriai. Vis dėlto jie neturi įgaliojimų reguliuoti autobusais ar troleibusais vykstančių žmonių kiekio. Atitinkamai ir viešojo transporto vairuotojai nevykdo tokios policinės funkcijos, o papildomas keleivių skaičiavimas ir draudimas įlipti į viešąjį transportą gerokai apsunkintų jų darbą, kuris ir taip gana sudėtingas bei įtemptas.

„Taigi šiuo atveju manome, jog čia didelę įtaką turės pačių keleivių sąmoningumas bei supratingumas. Juolab kad karantino laikotarpiu žmonės raginami atsisakyti nebūtinų kelionių ir vykti tik neatidėliotinais reikalais. Taigi viliamės, jog vien šie reikalavimai savaime sumažins keleivių srautus ir leis erdviau jaustis viešajame transporte, išlaikant būtinus 1 metro atstumus tarp žmonių, užimant vien tik sėdimas vietas“, – teigė „Kauno autobusų“ vadovas.

Anot jo, „Kauno autobusai“ savo ruožtu akylai stebės situaciją ir atitinkamai pagal keleivių srautų pasiskirstymą stengsis užtikrinti pakankamą autobusų ar troleibusų kiekį maršrutuose, kad maksimaliai sumažintų bet kokias rizikas keleiviams.

Be kita ko, karantino laikotarpiu šalyje bus draudžiami visi renginiai, maistą kauniečiai galės gauti tik išsinešimui, nebus galima lankyti ligonių ar būriuotis.

Kauniečiai noriai dėvi apsaugines veido kaukes / R. Tenio nuotr.

Draudžiami renginiai

Karantino laikotarpiu Lietuvoje bus draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų ir sporto renginiai, išskyrus aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų, ir laidotuvės, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis.

Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija, bus draudžiamas ir kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas bei fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus bibliotekas, aukšto meistriškumo sporto pratybas ir individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo.

Maistas tik išsinešimui

Viešojo maitinimo įstaigos negalės aptarnauti lankytojų vietoje, tačiau galės tiekti maistą išsinešti arba jį pristatyti. Ši taisyklė bus taikoma restoranams, kavinėms, barams, naktiniams klubams ir kitoms pasilinksminimo vietos, taip pat lošimo namams, lažybų ir totalizatorių punktams.

Privalomas kaukių dėvėjmas lauko kavinėse / R. Tenio nuotr.

Prekybos centrai dirbs

Prekybos ir paslaugų teikimo vietų veikla nebus stabdoma, tačiau turės būti užtikrinamas 10 kvadratinių metrų prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas klientas. Reikalavimas užtikrinti 10 kvadratinių metrų plotą vienam lankytojui taip pat bus taikomas šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose teritorijose.

Būriavimasis ir apsaugos priemonės

Viešose vietose bus draudžiama burtis didesnėmis nei penkių žmonių grupėmis, išskyrus šeimos narius, ir privaloma laikytis mažiausiai dviejų metrų atstumo nuo kitų žmonių arba jų grupių. Vyresni nei 6 metų asmenys privalės dėvėti nosį ir burną pilnai dengiančias ir prie veido gerai priglundančias apsaugos priemones – apsaugines veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones.

Reikalavimas dėvėti kaukes nebus taikomas sportuojantiems asmenims, profesionaliems sportininkams treniruočių bei varžybų metu ir neįgaliesiems, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Nusiimti kaukę taip pat bus leidžiama teikiant paslaugas, kurių negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke, už gyvenamosios vietovės ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu.

Valstybės sienos kirtimas lieka apribotas: užsieniečiai gali atvykti į Lietuvą tik pagal Vyriausybės nutarime numatytas išimtis.

Darbas ir ugdymas nuotoliniu būdu

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas turės būti organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje. Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai ir pradinių klasių mokiniai, taip pat specialiųjų mokyklų ir specialiųjų klasių mokiniai galės toliau lankyti ugdymo įstaigas, tačiau vyresniems moksleiviams pamokos turės būti organizuojamos nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį su kasdieniu būdu.

Neformalusis vaikų ir suaugusiųjų švietimas bus vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, tačiau tam tikrais atvejais bus taikomos išimtys, jeigu bus užtikrintos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitos būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos.

Profesinis mokymas (ar jo dalis), išskyrus pirminį profesinį mokymą, vykdomą kartu su socialinių įgūdžių programa, ir aukštojo mokslo studijos (ar jų dalis) turės būti vykdomos nuotoliniu būdu.

Tuščios ugdymo įstaigos / R. Tenio nuotr.

Ligonių lankymas

Globos namuose ir kitose socialines paslaugas teikiančiose stacionariose įstaigose bus draudžiamas gyventojų lankymas, išskyrus terminalinės būklės gyventojų lankymą ir (ar) asmenis, kurių lankymasis įstaigoje susijęs su pareigų atlikimu.

Pacientų lankymas bus draudžiamas ir gydymo įstaigose, išskyrus terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu.

Gydymo įstaigos privalės užtikrinti pacientų bei lankytojų srautų valdymą. Šeimos gydytojas arba kitas sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, turės pasirinkti paciento interesus labiausiai atitinkantį paslaugos teikimo būdą – kontaktinį arba nuotolinį.

Kontaktiniu būdu bus teikiamos odontologijos paslaugos, nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros paslaugos. Vaikų ir suaugusiųjų skiepijimo pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą paslaugos ar vykdant ligų prevencijos programas.

Taip pat įsidarbinančių asmenų, siekiančių dirbti tokioje veiklos srityje, kurioje dirbant patiriamas atitinkamas kenksmingų rizikos veiksnių poveikis, profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA