Dvi kandidatės į Seimą šilainiškiams – vienas ir tas pats asmuo – Kas vyksta Kaune

Dvi kandidatės į Seimą šilainiškiams – vienas ir tas pats asmuo

BRIGITA SABALIAUSKAITĖ, DOMINYKAS BIRŽIETIS 2020/09/29 21:50
„Kas vyksta Kaune“ nuotr.

Spalio 11-ąją Lietuva, o kartu ir Kaunas, rinks naują Lietuvos Respublikos Seimą. Portalas „Kas vyksta Kaune“ aiškinasi, ar kauniečiai pažįsta jų apygardoje kandidatuojančius politikus ir domisi, kurie ietis surems smarkiausiai. Pradedame reportažų ciklą Šilainių vienmandatėje apygardoje – čia susigrums 12 kandidatų. Tiesa, vienam veidui gyventojai pastoviai klijavo ne tą pavardę.

Susipainiojo tarp konservatorių kandidatų

Šilainių gyventojams parodžius vienmandatės rinkimų apygardos kandidatų nuotraukas ir paklausus, kuriuos iš jų atpažįsta, smiliai dažniausiai smigo į Rimanto Jono Dagio, Rimanto Mikaičio, Jurgitos Šiugždinienės atvaizdus. Tik vienas „kabliukas“ – pastarąją ne vienas maišo su Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašo lydere Ingrida Šimonyte.

Mažesnė dalis rinkėjų negalėjo įvardyti nė vieno savo vienmandatės apygardos kandidato, nors teigė kai kuriuos matę, tik neaišku, kur. Vienas šilainiškis pakeliui į prekybos centrą savo favoritą išsirinko kuo paprasčiausiai – tiesiog pagal veidą.

Anot kitos šilainių gyventojos, „valstiečių“ kadencija buvo panaši į cirką: „Apskritai, sakyčiau, į politiką galėtų eiti politikos mokslą baigę žmonės. Ne verslininkas, kuris sau į kišenę, ne žemvaldys, kurie nieko nenusimano. Reikėtų, kad eitų už liaudį. Tokio, kaip Baltarusijos naujoji „prezidentė“. Mūsų tauta reiškiasi socialiniuose tinkluose, bet niekur nedalyvauja. (…) Baltarusija sukilo – lietuviai daro kelią. Manau, mes už savo tautą nemokame kovoti.“

Ji svarstė, kad lietuviai neatsigauna po sovietinio periodo ir vylėsi, jog dabartinė jaunimo karta yra kitokia. Darbo atžvilgiu jaunimas esą turi savo teises, už kurias kovoja, o vyresni yra sėslūs ir klauso nurodymų.

„Reikėtų ir politikoje jaunesnių veidų. (…) Manau, balsuočiau už jauną“, – konstatavo moteris, pridūrusi, kad Seimo narių amžiaus cenzas galėtų būti mažesnis.

Ar padės Kauno valdančiųjų palaikymas?

VDU docentas, politologas Bernaras Ivanovas „Kas vyksta Kaune“ sako, kad šiuo metu Seime daugumą turinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Kauną ir šiuose rinkimuose į Seimą tikisi „išjoti“ ant Kauno mero Visvaldo Matijošaičio palaikymo žirgo.

„Praeituose rinkimuose V. Matijošaičio palaikymas, kurį jis demonstravo įvairioje agitacinėje medžiagoje, jiems labai padėjo, greičiausiai jie tikisi, kad suveiks ir antrąjį kartą. Tiesa, reikia pripažinti, kad šiems rinkimams gerokai labiau pasiruošė ir pagrindiniai jų oponentai – Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai“, – teigia politologas.

Jo vertinimu, net keliose apygardose TS-LKD konkurencijai su „valstiečiais“ kelia kandidatus, į kuriuos sudėta daug vilčių. Viena tokių – praeituose Kauno mero rinkimuose dalyvavusi TS-LKD atstovė, miesto tarybos nare išrinkta J. Šiugždinienė.

Politikei šioje apygardoje teks konkuruoti su LVŽS keliama kandidate – ne partijos nare, tam tikra prasme, nacionalinės politikos naujoke, „Vieningo Kauno“ atstove Ligita Valalyte bei iš atskilusių nuo TS-LKD narių suformuotos Krikščionių sąjungos kandidatu, politikos ir Seimo senbuviu R. J. Dagiu. Būtent pastarojo politiko atpažįstamumas Šilainiuose portalo žurnalistų parengtame vaizdo reportaže buvo didžiausias.

Liberalams reikia jaunesnių

Tarp labiau patyrusių ir žinomų Kaune politikų – ir buvęs Kauno meras, ilgus metus Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Kauno skyriui vadovavęs R. Mikaitis. Pasak B. Ivanovo, liberalių jėgų šansus Kaune galėtų padidinti nebent rinkimuose atėję balsuoti jaunesni rinkėjai.

„Kol pagrindinis rinkėjas yra moterys virš 50-ies metų amžiaus, liberalams sunku tikėtis surinkti ženklų skaičių balsų, kad laimėtų vienmandatėje apygardoje“, – sako jis.

Tarp kitų kandidatų Šilainiuose – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos iškelta Salvija Buzelienė, Lietuvos žaliųjų partijos narys Kęstutis Gumbrys, partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatas Darius Kudirka, Centro partijos-tautininkų atstovas Gediminas Merkys. Partija „Lietuva visų“ šiuose rinkimuose šilainiškiams siūlo rinkti Juozą Murauską, Darbo partija – Robertą Stanionį, Lietuvos socialdemokratų partija – Lauryną Šedvydį, o Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų seimų sąjunga – Leoniją Petrauskaitę.

Triumfavo „valstiečių“ lyderis

Portalas „Kas vyksta Kaune“ primena 2016-aisiais vienmandatėje Šilainių apygardoje į Seimą kandidatavus 10 politikų, o daugiausia balsų surinko LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis (41,36 proc.) ir R. J. Dagys (20,44 proc.), susigrūmę antrame rinkimų ture. Jame surinkęs 65,53 proc. balsų nugalėjo R. Karbauskis.

2016-aisiais į Seimą iš viso išrinktas 141 narys, 71 iš jų – tiesiogiai vienmandatėse apygardose, 70 – daugiamandatėse apygardose pagal partijų pateiktus sąrašus.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga 2016-ųjų Seime užsitikrino 56 parlamentarų mandatus, konservatoriai gavo 31 mandatą, socialdemokratai – 17, LR Liberalų sąjūdis – 14 mandatų.

Po aštuonis atstovus parlamente turėjo Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjunga bei partija „Tvarka ir teisingumas“, du – Darbo partija, po vieną mandatą laimėjo Lietuvos žaliųjų partija, Centro partija bei partija „Lietuvos sąrašas“. Dar du mandatus gavo save išsikėlę kandidatai.

Visą į Seimą vienmandatėse apygardose šiemet kandidatuojančių politikų sąrašą rasite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA