Likę koronaviruso patikros punktai pradės veikti, kai Lietuvą pasieks naujų reagentų siunta – Kas vyksta Kaune

Likę koronaviruso patikros punktai pradės veikti, kai Lietuvą pasieks naujų reagentų siunta

BNS 2020/03/20 15:33
Asociatyvi / „Kas vyksta Kaune“ nuotr.

Likusiuose septyniuose miestuose mobilieji koronaviruso patikros punktai bus paleidžiami tuomet, kai Lietuvą pasieks papildomų reagentų siunta, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Mes tų testų dabar netrūkstam, bet laikomės tam tikrą rezervą, kad jų nepritrūktų, pirmiausia, gydymo įstaigoms ir pacientams, bet kol kas tie keturi punktai tuos testus paims ir tikrins pacientus“, – penktadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A. Veryga.

„Jei mes visus mobiliuosius punktus paleisim iš karto, gali taip atsitikti, kad jei jie tuoj pat užsipildys, tai mes galim pritrūkti reagentų, dėl to mes ir nepaleidinėjam visų punktų, laukdami papildomų siuntų. Tai irgi nėra paprastas procesas“, – pridūrė jis.

Pasak jo, galimybės penktadienį priduoti mėginius į šiuo metu veikiančius mobiliuosius patikros punktus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje „baigia užsipildyti“.

„Pajėgumas šiandien dienai yra apie 300 žmonių dienai, nes jie išdėstomi kas dešimt minučių, kad galėtų saugiai atvažiuoti“, – kalbėjo ministras.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Vytautas Zimnickas penktadienį BNS teigė, kad stringa iš Kinijos ir Pietų Korėjos gabenamų reagentų siuntų pristatymas į Lietuvą.

Antradienį Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad per 10 tūkst. reagentų NVSPL turėtų pasiekti dar antradienį, tačiau jų negauta iki šiol.

Ministerija planuoja, kad dar 20 tūkst. reagentų turėtų būti atvežta kitą savaitę. Su įvairiais tiekėjais iš viso susitarta dėl 60 tūkst. reagentų pristatymo.

LRT duomenimis, penktadienio rytą Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje yra likę 500 reagentų testams del COVID-19 atlikti. Kitose trijose tokius testus atlikti galinčiose laboratorijose buvo likęs panašus skaičius priemonių tyrimams atlikti. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikose yra likę reagentų apie 350 testų, Santaros klinikose – apie 400, Klaipėdos universitetinės ligoninės laboratorijoje – 176 testams atlikti.

Kokiam tyrimų skaičiui šiuo metu yra likę reagentų nei A. Veryga, nei V. Zimnickas neatskleidžia.

„Supraskim, Laboratorijos vadovas realiu laiku gali tam tikrų duomenų nežinoti, nes reagentus turi ne viena įstaiga, dabar jau jie yra išdalinti gydymo įstaigoms, jų skaičius, likutis priklauso nuo to, kiek užkrauta tyrimų. Būkim kantrūs. Aš suprantu tą norą sužinoti tikslų skaičių, bet konkrečią minutę, net jei pasakytume, jis po penkių minučių bus pasikeitęs, koks tas likusių tyrimų skaičius. Nuolat renkam tą informaciją iš įstaigų, matom, kiek mėginių surenkama, užkraunama. Jei pamatysim, kad artėjam prie kritinės ribos, stabdysim tyrimus iš mobilių laboratorijų“, – sakė A. Veryga.

Estijoje ir Latvijoje testų – kelis kartus daugiau

Lietuvoje dėl koronaviruso, naujausiais duomenimis, ištirti 1154 žmonės, kai tuo metu Latvijoje – 3205, o Estijoje – 2504. Pastarąją savaitę per parą padaromų testų skaičius Lietuvoje buvo du-penkis kartus mažesnis nei kaimyninėse šalyse.

„Teko bendrauti su ministrais. Visos šalys susiduria su reagentų stygiumi ir tai, kad jie padidino tas apimtis, tai jiems patiems kelia tam tikrų iššūkių. Ir jie irgi laukia pristatomų reagentų, žiūrėsim, kaip jiems seksis“, – sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministro teigimu, absoliutūs tyrimų skaičiai „be reikalo sureikšminami“.

„Kai kurie kolegos spekuliuoja skaičiais, kad turi būti ne mažiau nei 500 tyrimų atliekama, tuos skaičius jie nukabina iš lubų, aš galiu pasakyti paprastą palyginimą. Daug logiškiau pasižiūrėti, kiek iš 100 atliekamų testų nustatoma užsikrėtusių asmenų, tai Lietuvoje 3,3 asmenims nustatomas užkratas, o toje pačioje Estijoje – 12. Ten ir išplitimas didesnis, ir natūralu, kad tyrimų reikia daugiau“, – kalbėjo A. Veryga.

Tačiau ministras patikino, kad gavus reagentų siuntas „ateinančią savaitę ir Lietuvoje tas skaičius turėtų išsiplėsti“.

Lietuvoje koronavirusu diagnozuotas 49 žmonėms, Latvijoje – 111, o Estijoje – 283.

Pasaulio sveikatos organizacija pirmadienį paragino valstybes vykdyti tyrimus dėl kiekvieno įtariamo užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejo.

PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejesusas), teigė, kad organizacija rekomenduoja valstybėms „tirti, tirti, tirti, tirti kiekvieną įtariamą atvejį“.

Per praėjusią parą nustatytų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius:
* Per vakar dieną ištirta ėminių

Per praėjusią parą nuo Covid-19 mirusių asmenų išankstinis* skaičius:

* Per praėjusią parą mirusių skaičius yra išankstinis ir per kelias dienas padidėja apie 20–40%
Per praėjusią parą nuo SARS-CoV-2 paskiepyta asmenų:
Pirma skiepo doze

Antra skiepo doze


Iš viso vakcinuota:
Pirmąja skiepo doze

Dviem skiepo dozėmis

Bendras Covid-19 mirčių skaičius

14 dienų sergamumas COVID-19 liga (100 tūkst. gyventojų)

Bendras nustatytų atvejų konkretiems žmonėms skaičius

Pasveikusių asmenų skaičius

(informacija atnaujinta pagal Lietuvos statistikos departamento pateiktus duomenis)
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA