R. Meilutytės sankciją „pakoregavusi“ FINA paviešino visą plaukikės bylą – Kas vyksta Kaune

R. Meilutytės sankciją „pakoregavusi“ FINA paviešino visą plaukikės bylą

delfi.lt / Mindaugas Augustis 2020/02/13 22:25
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Rūtos Meilutytės diskvalifikacija turi baigtis dar prieš Tokijo olimpines žaidynes – šių metų liepos 20 d. Tokią gluminančią informaciją oficialioje interneto svetainėje tris savaites skelbė Tarptautinė plaukimo federacija (FINA).

Klysta ne tik sportininkai

Sprendimą diskvalifikuoti R. Meilutytę dvejiems metams FINA antidopingo komisija priėmė dar praėjusią liepą, bet viešai jis buvo paskelbtas tik praėjusio mėnesio pabaigoje.

Sumaištį sukėlė suspenduotų sportininkų sąraše oficialioje FINA interneto svetainėje pateiktas R. Meilutytės diskvalifikacijos terminas – 2020 metų liepos 20 d.

Jei tai būtų tiesa, Lietuvos plaukikė būtų buvusi eliminuota tik metams.

Tačiau čia pat pažymėta diskvalifikacijos trukmė – dveji metai – akivaizdžiai bylojo, jog FINA tiesiog neteisingai nurodė diskvalifikacijos galiojimo pabaigos datą.

FINA klaidingai nurodytas diskvalifikacijos terminas / DELFI montažas

Taisyti klaidos niekas neskubėjo – FINA sureagavo tik prabėgus trims savaitėms po kelių pakartotinių „Delfi“ užklausų prašant paaiškinti situaciją.

„Dėkojame už pastabą. Iš tiesų įvyko korektūros klaida – teisinga diskvalifikacijos pabaigos data yra 2021 metų liepos 20 d.“, – rašoma FINA komunikacijos departamento vadovo Pedro Adregos atsakyme, kurį ketvirtadienį gavo „Delfi“.

Tą pačią dieną klaida FINA svetainėje buvo ištaisyta, o kartu paskelbta visa R. Meilutytės bylos medžiaga.

Vylėsi plaukti Tokijuje

R. Meilutytė sankciją užsitraukė dėl to, jog per 12 mėnesių dopingo kontrolieriai jos tris kartus nerado deklaruotoje buvimo vietoje.

Pagal Pasaulinį antidopingo kodeksą, sportininkai privalo deklaruoti savo buvimo vietą Antidopingo administravimo ir valdymo sistemoje (ADAMS) tam, kad kontrolieriai bet kuriuo metu galėtų paimti jų dopingo mėginius.

Į R. Meilutytės duris dopingo kontrolė bergždžiai beldėsi 2018-ųjų balandį ir rugpjūtį Los Andžele (JAV), kur tuo metu treniravosi Londono olimpinė čempionė, bei 2019 metų kovą Kaune.

Kaip pažymėta Tarptautinės testavimo agentūros (ITA) pareigūno raporte, paskutinį kartą nuvykus nurodytu adresu durų vėl niekas neatvėrė. Kaip numato reglamentas, valandą palaukę kontrolieriai pabandė susisiekti su R. Meilutyte telefonu, tačiau šis buvo išjungtas.

Bylą pradėjusi FINA po savaitės sulaukė 22-ejų kaunietės elektroninio laiško.

„Labas, esu visiškai kalta dėl šių trijų praleistų testų. Nebuvau pakankamai atsakinga atnaujindama savo buvimo duomenis. Ačiū, kad mane informavote. Gal pasakytumėte, kas dabar bus?“ – tarptautinei federacijai rašė lietuvė.

O toliau jai buvo pranešta apie antidopingo taisyklių pažeidimą ir gresiančią bausmę. Kitas R. Meilutytės laiškas, datuotas 2019 metų balandžio 17 d., buvo gerokai ilgesnis.

Ir jame dar nebuvo minčių apie karjeros pabaigą – tituluočiausia šalies plaukikė vylėsi dalyvauti Tokijo olimpinėse žaidynėse.

„Kaip minėjau, prisiimu visišką atsakomybę dėl praleistų testų. Paskutinius septynerius metus pildau duomenis ADAMS sistemoje, ir visada kaip sportininkė pasisakiau už sąžiningą sportą, nė vienas mano dopingo testas nebuvo teigiamas.

Praėjusiais metais daug keliavau. Du testus praleidau, kai keliavau iš valstybės į valstybę. O vasarą ilsėjausi po pagrindinių varžybų ir keliavau Lietuvoje.

Maloniai prašau įvertinti mano situaciją. Jeigu būtų skirta 12 mėnesių diskvalifikacija, vis dar galėčiau įgyvendinti savo tikslą ir dalyvauti 2020 metų Tokijų žaidynėse, kurios man turbūt bus paskutinės. Būčiau dėkinga, jei paliktumėte man tokią galimybę“, – į FINA kreipėsi R. Meilutytė.

Elgesį įvertino kaip „atsainų“

Toliau reikalo ėmėsi FINA antidopingo komisija.

R. Meilutytė neatsakė į klausimą, ar norėtų asmeniškai išsakyti savo poziciją posėdyje Lozanoje (Šveicarija), jai siūlyta tai padaryti ir ryšio priemonėmis.

Paskutinis plaukikės laiškas atkeliavo birželio 28 d., ir tuomet viena populiariausių šalies sportininkių jau buvo pasiryžusi baigti karjerą.

„Daugiau neturiu argumentų šioje byloje. Kaip minėjau, prisiimu visą atsakomybę. Neskyriau ADAMS sistemai deramo dėmesio, nes paskutiniais metais svarsčiau apie karjeros pabaigą, daug keliavau. Kalbant apie bylos nagrinėjimą Lozanoje, aš supratau, kad galėsiu pasisakyti per vaizdo skambutį, suprantu, kad pati to aiškiai nepranešiau.

Turiu klausimą. Apsisprendžiau trauktis iš plaukimo. Vis dar esu registruota ADAMS sistemoje, nors nebeplaukiu ir nenorėčiau praleisti dar daugiau testų. Jeigu būsiu diskvalifikuota jau baigusi karjerą, ar mano diskvalifikacija bus skaičiuojama?

Mat Lietuvos antidopingo agentūra informavo mane, kad pasitraukus dabar ir palikus ADAMS sistemą, diskvalifikacija nebus skaičiuojama, nebent vėl prisijungčiau prie ADAMS ir oficialiai iš naujo tapčiau plaukike. Ar tai tiesa?“ – bandė išsiaiškinti R. Meilutytė.

Pasaulio čempionato metu Gvangdžu (Pietų Korėja) posėdžiavusi FINA antidopingo komisija buvo nepalenkiama.

Dveji metai – maksimali diskvalifikacija už tokį nusižengimą, tačiau nustačius švelninančių aplinkybių galima ir perpus trumpesnė bausmė.

Vis dėlto R. Meilutės elgesį šveicaro Roberto Foxo vadovaujama komisija įvertino griežtai.

„Sportininkė, kuri mažiausiai aštuonerius metus dalyvavo aukščiausio lygio plaukimo varžybose ir todėl puikiai išmanė antidopingo taisykles, nepateikė jokių kitų paaiškinimų, tik prisipažino buvusi aplaidi dėl planų baigti karjerą.

Komisijos pozicija tokia, kad sportininkė labai atsainiai deklaravo savo buvimo vietą ir nepateikė jokių argumentų, galinčių turėti įtakos švelnesnei nuobaudai“, – pažymima byloje, pasibaigusioje griežčiausia sankcija.

Šį sprendimą R. Meilutytė galėjo skųsti Tarptautiniam sporto arbitražo teismui, tačiau tokia teise nepasinaudojo.

Primename, nelaukdama FINA verdikto R. Meilutytė praėjusią gegužę atsisveikino su didžiuoju sportu ir nuo to laiko pasitraukė iš viešumos.

Per savo skambiai prasidėjusią karjerą kaunietė tapo 2012 metų olimpine, 2013-ųjų pasaulio, 2014-ųjų ir 2016-ųjų Europos čempione.

R. Meilutytės kolekcijoje yra ir trys planetos čempionės trumpame (iki 25 metrų) baseine bei penki analogiškų žemyno pirmenybių nugalėtojos titulai.

2013 metais lietuvė buvo pagerinusi plaukimo krūtine 50 ir 100 m distancijų pasaulio rekordus, o 100 m nuotolio rekordas trumpame baseine jai vis dar priklauso.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA