Užsienio kurorte – savaitė, Nidoje – savaitgalis: kainų skirtumas bado akis | Kas vyksta Kaune

Užsienio kurorte – savaitė, Nidoje – savaitgalis: kainų skirtumas bado akis

delfi.lt 2019/08/10 12:50
Asociatyvi / „Kas vyksta Kaune“ nuotr.

Jau seniai kalbama, kad atostogauti ne Lietuvoje – gerokai labiau apsimoka, tačiau pastaruoju metu tarsi atsiranda dar vienas dalykas, kuris poilsiautojams yra labai svarbus. Tai – mada. Mada pasakyti, kad savaitgalį ar ilgesnį laiką praleidau Nidoje, nes būtent čia kainos daugeliui gali pasirodyti tiesiog įspūdingos. Vidutines pajamas gaunanti šeima už savaitgalį Nidoje turėtų išleisti apie 350 eurų. Kai šeimos mėnesio pajamos siekia 800-900 eurų, vien savaitgaliui išleisti daugiau nei 300 eurų – išties didelė prabanga.

Kainų skirtumas – akivaizdus

„Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė tikino, kad atostogauti užsienyje – gerokai pigiau. Tai reiškia, kad suma, kurios užtektų užsienyje praleisti maždaug savaitę, Nidoje būtų išleista per savaitgalį. Skirtumas – daugiau nei akivaizdus.

„Deja, bet jeigu mes jau kalbame apie pajūrį, pavyzdžiui, Nidą ir lyginame su užsienio kurortais, tai svarstyklės jau sveria į užsienio kurortus. Jeigu kalbėtume apie ežerus, kaimo turizmą, tuomet dar būtų galima pagalvoti, kur būtų galima pigiau paatostogauti, bet mūsų apklausos rodo, kad Nida ar Neringa tampa prieinamos tik išskirtinei klasei žmonių skirta poilsio vieta. Vidutines pajamas gaunančiai šeimai poilsis ten sunkiai prieinamas“, – sakė J.Cvilikienė.

Žinoma, kaip pabrėžia ekonomistė, augant pajamoms, atsiranda vis daugiau žmonių, kurie sau gali leisti kokybišką poilsį.

„Gal tai ir nėra problema, bet vis daugiau kuriasi skirtingų grupių. Ekonomikai ir gyvenimui gerėjant, nors gerėja visų ekonominių grupių gyvenimas, bet vienų žmonių pajamos didėja truputį daugiau, kitų – mažiau. Augant pajamoms, atsiranda vis daugiau žmonių, kurie sau gali leisti kokybišką poilsį. Remiantis statistika, užsienyje praėjusiais metais atostogavo 36 procentai lietuvių, tai yra aukščiausias procentas. Nuo pajamų maždaug būdavo skiriama atostogoms ir kultūrai maždaug 6 proc., o dabar jau matome, kad 9 proc. Skiriant daugiau lėšų, vis daugiau žmonių sau gali leisti kokybiškas pramogas, o Nida ar Neringa nėra guminė, todėl visų žmonių sutalpinti negali, todėl didėjant paklausai, pasiūla brangsta ir tokiu atveju mažai kas jau gali sau tai leisti“, – pabrėžė ekonomistė.

Apklausa: kur žmonės atostogauja

Primename, kad šią savaitę publikuotame komentare J.Cvilikienė pasidalijo apklausos rezultatais.

„Facebook“ grupėje „Pinigai ir reikalai“ buvo paklausta, kur ir kodėl žmonės renkasi poilsiauti. 57 proc. iš 170 respondentų atsakė, kad renkasi užsienį, nes net su skrydžio kaina atostogaudami užsienio kurortuose išleidžia mažiau nei Lietuvoje. 22 proc. sako, kad nejaučia didelio skirtumo, nes ir Lietuvoje, ir užsienyje atostogoms išleidžia panašias sumas.

Užsienis, kaip jie patys pabrėžia apklausoje, traukia poilsiautojus ne tik patrauklesnėmis apgyvendinimo kainomis, bet ir didesne gero oro garantija ir turtingesne naujų įspūdžių palete O ką sako prognozės? Lietuvos pajūryje rugpjūčio antra pusė žada maždaug 23 laipsnių temperatūrą, debesis ir lietų.

Orų prognozės užsienio kurortuose tuo metu – kur kas optimistiškesnės. Tačiau kur kas įdomesni skaičiai slypi atostogų kainose. Kelionė į abi puses nuo Vilniaus iki Palangos ar Šventosios automobiliu atsieis maždaug 50 eurų. 7 naktų nakvynė trimis žvaigždutėmis Booking.com įvertintame apartamentų viešbutyje Šventojoje rugpjūčio antroje pusėje atsieis 230–300 eurų, Palangoje panašios kokybės apgyvendinimo įstaigose – 280–350 eurų.

Meras bedė pirštu į verslo pusę

Pasiteiravus Neringos mero Dariaus Jasaičio, kodėl kainos mūsų kurortuose tokios, kokios jos yra, meras tik pabrėžė, kad kainas kelia verslas.

„Ko gero, mes kalbame apie trejetą mėnesių, o gal net ir mažesnį laiko tarpą. Banko atstovė labai gerai pasakė, kad Nida nėra guminė, tačiau sakyti, kad vis mažiau žmonių sau gali leisti poilsį Nidoje, tikrai negalime, taip nėra. Ko gero, vis daugiau žmonių tai gali sau leisti dėl didesnių pajamų. Dėl reklamos atsiranda vis daugiau turistų iš užsienio, vis daugiau atvyksta žmonių iš Prancūzijos. Nesame guminiai, deja, bet taip. Pasiūla yra tokia, kokia yra, o verslas kelia kainas. Yra daug norinčių čia atvykti, bet galiu pasakyti, kad kai kur jau nebėra vietų net 2021 metams būtent šiam laikotarpiui“, – kalbėjo D.Jasaitis.

Tiesa, jis pabrėžė, kad Neringoje ar Nidoje gražu tikrai ne tik vasaros sezono metu.

„Labai kviečiu žmones atvykti į Neringą rudenį, kada ji yra pati žaviausia, kai baigiasi pagrindinis laikotarpis, kai turistų yra daugiausia“, – sakė meras.

Dienos pietūs – už 3 eurus?

Meras gynė pajūrio kainas ir tikino, kad ir Vilniuje nežinia, ar būtų galima rasti vietų, kuriose, kur papietauti už 3 ar 6 eurus.

„Geras klausimas. Ko gero, galėčiau pasakyti, kad yra labai stipri įvairovė. Jaunimas, pavyzdžiui, atrado Neringą, jauni žmonės pigiai čia sau susiranda poilsį. Man klausimas būtų, ar Vilniuje būtų galima rasti, kur pavalgyti dienos pietus už 3-6 eurus, bet tokių vietų galima atrasti ir Nidoje. Man teko pabūti užsienio kurortuose, kur nėra pietūs į viešbutį įskaičiuoti, tai kavinėse tokių kainų nėra, o pas mus net už 17 eurų galima suvalgyti starkį, kurio virėjas Anglijoje yra laimėjęs prizinę vietą, kur dalyvavo apie 500 virėjų“, – tikino D.Jasaitis.

Šeimai savaitgalis Nidoje kainuotų 350 eurų

Dar liepos pabaigoje viešojoje erdvėje nuskambėjo atvejis, kuomet savaitgaliui Nidoje „Booking“ sistemoje buvo belikę du pasiūlymai nakvynei – vieno kaina 1200 eurai, o kito 1235 eurai. Anot mero, tokios kainos – kone išgalvotos. Jis tikino, kad savaitgalis Nidoje gali kainuoti porai 350 eurų, tačiau jeigu žmonės tikisi prabangos, gali užmokėti ir 2000 eurų.

„Turbūt reikėtų skaičiuoti apie 350 eurų mažiausiai. Už tiek galėtų poilsiauti šeima, žinoma, priklauso nuo sąlygų. Tą patį savaitgalį galima praleisti už 2000 eurų, bet galima pačiam susiradus butą ir valgant namuose už 350 eurų tikrai galima“, – DELFI laidoje telefonu kalbėjo D.Jasaitis.

„Už 2000 eurų galima išsinuomoti visą prabangų apartamentą. Bet neklaidinkime žmonių, nes tokių kainų, kurios nurodytos „booking“ nėra. Specialistai puikiai galėtų paaiškinti, kas per sistema yra „Booking“. Žinoma, jeigu norime išsinuomoti labai prabangius apartamentus su keturiais kambariais su vaizdu į marias, tai kaina tikrai gali siekti 2000 eurų“, – sakė meras.

Tuo tarpu ekonomistė J.Cvilikienė pabrėžė, kad už 350 eurų šeima galėtų atostogauti užsienyje kone savaitę.

„Aš tik galiu sutikti su tuo, kad žmonių, kurie gali su leisti tokias kainas daugėja, nes kyla atlyginimai, uždarbis, net pensijos didėja, bet 350 eurų vidutines pajamas gaunančiai šeimai už savaitgalį yra didelė suma. Už tiek jie užsienyje maždaug gali atostogauti savaitę. Kokie 5 proc. maksimum Lietuvos žmonių sau gali leisti mokėti 1000-2000 eurų už savaitgalį, o likusi didžioji dauguma negali to leisti. Jeigu mes kalbame apie šeimą su dvejais vaikais, kuri uždirba 800-900 eurų, tai kelios dienos ir būtų tas laikas, kai ten galima nuvykti“, – kalbėjo ekonomistė.

Žmonės nesupranta, už ką moka

Andrius Užkalnis tikino, kad gali sau leisti poilsį Nidoje ir tuo visai nesigiria. Anot jo, kainos ten – adekvačios, tačiau problema yra kitur.

„Nesigirdamas pasakysiu, kad galiu, bet galbūt mano tokios pajamos ir galimybės skirtos kelionėms yra tokios dėl mano darbo specifikos. Aš norėčiau atkreipti dėmesį į tai, ką pasakė meras ir kas man pasirodė labai teisinga. Nida nėra vis mažiau prieinama, Nida darosi prieinama vis didesniam skaičiui žmonių. (…)

Problema yra ta, kad atsiranda daug žmonių, kurie gali sau leisti sumokėti daug pinigų už žuvelę, padėtą ant lėkštės, nesuprasdami, ar už tuos 17 eurų jie tikrai gauna tokį nuostabų kulinarinį gaminį, bet Nida nėra vienintelė tokia. Mes turime tokį fenomeną ir kai kuriuose užsienio kurortuose, kur vasaros metu žmonės skundžiasi, kad restoranas daro, ką nori, nesikoncentruoja į maistą ar aptarnavimą, todėl, kad jie žino, kad vis tiek bus pilna žmonių ir visi viską valgys, kad ir ką padėtum ant stalo“, – sakė A.Užkalnis.

Lyginti kainas – nekorektiška

Anot jo, nekorektiška lyginti kainas Lietuvoje ir užsienio šalyse, nes dažnai žmonės, anot jo, net nesupranta, ką jie lygina.

„Labai dažnai girdime tokius nekorektiškus palyginimus, kad Lietuvoje yra vienokia kaina, o kur nors Ispanijoje – kitokia. Dažnai yra lyginami net ne tie patys dalykai, bet žmonėms galbūt trūksta išsilavinimo, kad jie galėtų korektiškai palyginti. Manau, kad jeigu žmonės būtų reiklesni ir tiksliau žinotų, ko jie nori, jeigu tokia vieta kaip „ešerinė“ nebūtų visada pilna, reikalai pradėtų taisytis. Jos yra užsilikusios dar iš tų laikų, kai vyko Nidos festivalis ir „Benai, plaukiam į Nidą“. Nuo tų laikų virtuvė beveik nepasikeitė“, – sakė apžvalgininkas .

Pasiteiravus, kodėl vis tik kainos yra tokios, Neringos meras vėl bedė pirštu į verslininkų pusę.

„Mes kalbame su verslininkais, o priežastys, kodėl kainos yra būtent tokios – labai įvairios. Aš su verslu susitinku kiekvienais metais prieš sezoną ir po sezono. (…) Viena problema yra ta, kad žmonių mažėja, o personalo nėra, kur apgyvendinti. Problemos yra ir su virėjais, jiems reikia mokėti didžiules algas. Tai yra objektyvios priežastys, o tol, kol bus turistai ir jie mokės tokius pinigus, taip ir bus, o kai turistai nebemokės, verslas pradės ieškoti kitokių būdų. Rinka diktuoja sąlygas“ – tikino meras.

Merui replikavo ekonomistė, sakydama, kad jeigu žmonės visgi ten toliau vyks, iš tiesų mes nieko nepakeisime.

„Jeigu žmonėms tinka grūstis mažuose kambariuose ir laukti eilėse, tai turbūt mes nieko nepakeisime ir vis daugiau žmonių ten vyks“, – sakė ekonomistė.

A.Užkalnio nuomone, daugeliui lietuvių galimybė pasigirti, kad jie atostogavo Nidoje, yra kur kas malonesnė, nei pasakyti, kad laiką praleido kur kitur.

„Kainos yra visiškai adekvačios. Kas yra kaina? Kaina yra pasiūlos ir paklausos santykis, niekas daugiau. Laisvoje rinkoje taip kaina ir nusistato. Taip, Nidoje yra didžiulis trūkumas gyvenamojo ploto ir kad žmonės sutinka mokėti nemažus pinigus už tokias labai bazines gyvenimo sąlygas, yra tik išraiška to, kad labai daug žmonių turi labai didelį norą ilsėtis Nidoje. Tikriausiai daugeliui tų žmonių yra labai svarbus dalykas pasakyti, kad jis buvo Nidoje, o ne kažkur kitur. Tai yra pakankamai stiprus paklausos variklis. Tai prestižas, noras, kad apie mane pagalvotų būtent taip, kaip aš noriu, kad galvotų. Kad aš būčiau dalimi tos Lietuvos, kuri gali sau leisti ilsėtis Nidoje“, – atsakė A.Užkalnis.

Daugiau skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA