Derybos dėl atlyginimų didinimo baigiasi, tačiau kyla abejonių valdžios pažadais

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Diskusijos Vyriausybėje dėl viešojo sektoriaus darbuotojų algų didinimo eina į pabaigą, bet darbo grupės dalyviai pasigenda konkrečių valdžios finansinių įsipareigojimų.

Po šią savaitę vykusio posėdžio Vyriausybės atstovai sėda rašyti galutinių pasiūlymų.

Tačiau Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos lyderė Inga Ruginienė teigė, kad valdžia neatsako, kiek pinigų kitąmet yra numačiusi biudžetininkų algų kėlimui.

„Galime prisigalvoti bet ko, bet jeigu nėra papildomo finansavimo – tai bus oras“, – BNS sakė darbuotojų atstovė.

Jai antrino darbo grupėje dalyvaujantis Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Keblu kažką svarstyti, kai nežinai pinigų sumos, apie ką mes kalbame“, – tvirtino parlamentaras.

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis BNS sakė kol kas negalintis įvardyti kitąmet biudžetininkų algų didinimui skiriamos sumos, tačiau patikino, kad lėšų poreikis „nebus mažas“.

„Tikimės ekonominio augimo, tikimės, kad iš šešėlio bus paimta papildomų pinigų. Kita vertus, vis tiek įvyks tam tikras prioritetų sukalibravimas“, – kalbėjo Vyriausybės atstovas.

Pasiūlymų gausa 2020-iesiems

Pasak D. Matulionio, darbo grupės dalyviams bus pasiūlyta susitarti dėl algų padidinimo 15 proc. kultūros ir socialiniams darbuotojams. Mokytojų ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai turėtų išaugti dešimtadaliu.

Pasiūlymuose turėtų būti nustatyta norma, kad gydytojų atlyginimai sieks tris vidutinius darbo užmokesčius, o slaugytojų – pusantro. Paskutiniais duomenimis, vidutinė alga šiuo metu siekia 728 eurus „į rankas“.

Vyriausybė taip pat turėtų pasiūlyti padidinti algas mažiausiai uždirbantiems biudžetininkams, kad jų darbo užmokestis kitąmet sudarytų 50 proc. Lietuvos vidutinės algos.

Ilgainiui šis rodiklis turėtų gauti iki 60 procentų. Dauguma mažiausiai uždirbančių biudžetininkų dirba savivaldybėse.

Taip pat planuojama numatyti mechanizmą, siekiant padidinti algas savivaldybėse dirbantiems ugniagesiams.

D. Matulionis tvirtino, kad ilgalaikiuose planuose pasiūlymai dėl viešojo sektoriaus algų bus labiau abstraktūs.

Kitas darbo grupės posėdis vyks kovo 8 dieną. Vyriausybė tikisi, kad tądien pavyks sutarti dėl vieningų grupės pasiūlymų.

„Žinoma, profsąjungos aršiai ginasi darbuotojus, bet norisi tikėti, kad artėjame link sutarimo“, – sakė D. Matulionis

Kova dėl bazinio dydžio

Bene daugiausia ginčų kol kas kelia planai didinti bazinį dydį – pagrindinį rodiklį biudžetinėse įstaigose dirbančių žmonių algoms apskaičiuoti.

Darbo grupė nusprendė, kad šį dydį reikia indeksuoti po to, kai bus atstatytas prieškrizinis jo lygis. Vis dėlto politikai ir profsąjungų atstovai nesutaria, kada šis atstatymas turėtų įvykti.

Pareiginės algos bazinis dydis šiemet siekia 173 mln. eurų. Norint grąžinti šį rodiklį į prieškrizinį lygį, jį reikia padidinti dar 10 eurų. Vyriausybės duomenimis, tai valstybei papildomai kainuotų 250 mln. eurų.

D. Matulionis teigė, kad atstatyti bazinį dydį galima 2021 metais, o jį indeksuojant kasmet šį rodiklį galima didinti 2 procentų. Pasak jo, tai būtų minimali riba, o bazinis dydis galėtų būti didinamas dar labiau, jeigu augtų ekonomika ir vidutinis darbo užmokestis.

„Vis dėlto negalime greičiau nei per dvejus metus atstatyti bazinio dydžio. Tas buvo labai aiškiai užfiksuota“, – sakė Vyriausybės vicekancleris.

Parlamentaras A. Sysas tvirtino, kad bazinis dydis turi būti atstatytas kitąmet, nes 2021 metų biudžetui ši valdančioji dauguma turės kur kas mažiau įtakos.

„Jų noras nukelti viską kitai Vyriausybei man kaip poltikui suprantamas, bet tai niekur neveda“, – kalbėjo Seimo narys.

Profsąjungų konfederacijos lyderė I. Ruginienė sakė, kad nepritaria bazinio dydžio indeksavimo principams.

„Dėl indeksavimo pateikėme savo siūlymus, kad jis turi augti tiek, kiek auga infliacija, o ne tiesiog 2 procentus“, – kalbėjo ji.

I. Ruginienė taip pat tvirtino, kad minimalūs koeficientai pirmiausia turi būti didinami ne visiems, o mažiausiai uždirbantiems biudžetininkams.

„Mes sakome, kad mažiausias biudžetinio sektoriaus darbuotojo atlyginimas turi būti bent 68 proc. vidutinio darbo užmokesčio šalyje, taip, kaip sako Europos socialinė chartija“, – sakė darbuotojų atstovė.

Darbo grupę dėl viešojo sektoriaus inicijavo premjeras Saulius Skvernelis, siekdamas nuraminti pernai streikavusius mokytojus.

3 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Pirmoji pusfinalio kova „Žalgiriui“ – be didelio vargo (foto)

Politologų spėjimai dėl prezidento rinkimų: I. Šimonytė ar G. Nausėda?

Kauniečiui V. Adamkui ketinama suteikti Neringos garbės piliečio vardą

„Senukų“ savininkai Augustinas ir Artūras Rakauskai verslus toliau vystys atskirai

Nelaimė Vilijampolėje – sužalotas pėsčiasis

Dviejų gyvybių pareikalavusios avarijos byloje – kaltinimai kaunietei

Daugiau detalių: prie „Girstučio“ aptalžytas pavežėjas buvo girtas kaip pėdas

Kauniečiai sudvejojo: įdomu, kas liks kaltas?

Kauniečiai kviečiami rinkti verslą, kuriuo didžiuojasi labiausiai

Kauno autobusų stotis ruošiasi keleivių antplūdžiui