Lietuvoje kūdikio susilaukė rekordiškai jauna mergaitė – Kas vyksta Kaune

Lietuvoje kūdikio susilaukė rekordiškai jauna mergaitė

delfi.lt 2018/02/25 15:49
Asociatyvi / VUL Santaros klinikų nuotr.

Šiais metais, sausio mėnesį, Lietuvoje naujagimio susilaukė vos 12 metų mergaitė. Tai patvirtino įstaigos, kurioje gimdė mergaitė, darbuotojai.

Be to, kad naujagimis buvo intensyviai prižiūrimas, daugiau informacijos neteikiama. Lietuvos higienos institutas seka gimdyvių duomenis, tačiau amžius fiksuojamas tik „labai jaunų – iki 18 metų“. Tikėtina, kad 12 metų gimdyvė Lietuvoje – jauniausia.

Gimdant kyla rizika

Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos prezidentė dr. Diana Ramašauskaitė pasakojo, kad jaunesnėms nei 15 metų nėščiosioms dažniau įvyksta priešlaikinis gimdymas, išsivysto preeklampsija, jos pagimdo per mažo svorio naujagimius.

„Gimdymo metu paauglėms dažniau įvyksta gimdymo komplikacijų, neprogresuoja gimdymas, vaisius būna per didelis arba neteisingai statosi į dubenį. Paauglėms gimdymo metu dažniau atliekamos Cezario pjūvio operacijos, du kartus dažniau panaudojami instrumentai gimdymui užbaigti – akušerinės replės ar vakuuminis ekstraktorius“, – pasakojo dr. D. Ramašauskaitė.

Ar lytiškumo programa veikia?

Nors šio atvejo aplinkybės nežinomos, neabejotinai už to slypi ir lytiškumo ugdymo spragos.

Kad išvengtume panašių atvejų, buvo atnaujinta Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendroji programa šalies mokykloms, – komentavo Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Šiemet ji tik pradeda įsibėgėti. Už programos įgyvendinimą atsakingos pačios mokyklos. ŠMM rūpinasi tinkamu mokytojų šiai programai parengimu, kad programos būtų profesionaliai įgyvendintos.

Pagal ŠMM, įgyvendinant Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo programą, mokiniams ne tik suteikiama žinių apie lytiškumą, sveikatą, šeimą, bet ir formuojamos vertybės, kritinis požiūris, atsakingas elgesys.

„Lytiškumo ugdymo siekis – tai atsakingas lytinis elgesys, pagarba savo ir kito asmens orumui. Mokiniai turi gauti žinių apie rizikingo elgesio padarinių prevenciją, formuojamas pozityvus požiūris į savo ir kito asmens lytiškumą, lytinę orientaciją, kontracepciją ir kt., – rašoma ŠMM komentare. – Rengimo šeimai siekis – gebėjimas kurti ir palaikyti darnius bei brandžius asmeninius santykius, suprantant atsakomybes ir įsipareigojimus, šeimos, santuokos vaidmenį asmens ir visuomenės gyvenime.

Mokiniai turi išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti juos rinktis sveiką gyvenimo būdą, ugdyti gebėjimą kurti ir palaikyti darnius ir brandžius tarpasmeninius santykius.“

Komplikuotas nėštumas

Kaip sako gydytoja ginekologė dr. D. Ramašauskaitė, paauglių nėštumas Lietuvoje – nemenka problema. Jaunesnių nei 18 metų gimdyvių skaičius pastaruoju metu kasmet sudaro apie 1 proc., tai maždaug apie 280–300 gimdymų per metus.

„Dažnai dėl nėštumo paauglės kreipiasi pavėluotai, neprisimena savo paskutinių mėnesinių datos, implantacinį kraujavimą palaiko mėnesinėmis, galvoja, kad mėnesinės dar nesusireguliavo arba sąmoningai nenori, kad apie tai kas sužinotų, – kalbėjo gydytoja. – Dėl vėlyvesnio kreipimosi negalima tiksliai nustatyti nėštumo laiko, kartais tai sukelia problemų nėštumo pabaigoje, kai dėl neteisingai nustatyto gimdymo termino per anksti imamasi intervencijų – gimdymo sužadinimo.“

Diana Ramašauskaitė / DELFI nuotr.

Akušerių ir ginekologų draugijos prezidentės teigimu, kuo anksčiau nustačius nėštumą reikėtų pradėti vartoti folio rūgštį – pirmuoju nėštumo trečdaliu tai apsaugo nuo vaisiaus nervinio vamzdelio defektų atsiradimo. Jeigu nėštumas diagnozuojamas vėliau, profilaktikos priemonių nelieka.

„Dažnai pastojusios paauglės rūko, reikėtų kuo greičiau mesti rūkyti, nes rūkymas turi savo pavojingą įtaką tiek nėščiosios, tiek būsimo naujagimio sveikatai, – teigia dr. D. Ramašauskaitė. – Kuo anksčiau nustačius nėštumą ir įvertinus nėščiosios būklę, jos šeimos sveikatą, galima sudaryti optimalų nėštumo priežiūros planą.“

Negana to, gydytoja sako, jog paauglės dažnai neteisingai maitinasi, jų maisto racionas nėra optimalus, vartoja per mažai baltymų, ląstelienos, išgeria per mažai vandens, todėl labai svarbu pakeisti mitybą nėštumo metu. Reikia atsisakyti menkaverčių produktų, vartoti papildomai vitaminų ir kitų mikroelementų.

„Paauglėms po gimdymo dažniau išsivysto depresija, – pasakojo gydytoja dr. D. Ramašauskaitė. – Gimdamt paauglėms, kyla ne tik medicininių, bet ir psichologinių bei socialinių problemų – paauglėms sunku nuspręsti kaip pasielgti, kartais apninka net ir suicidinės mintys, dažnai jos nebaigia mokymo įstaigos, pačios neaugina savo vaikų ir kt.“

Rūko, vartoja narkotikus

Lietuvos higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, 2016 metais labai jaunų – iki 18 metų amžiaus gimdyvių buvo 281 (1,0 proc. visų tų metų gimdyvių), 2015 metais – 280 (1,0 proc.), 2001 m. – 456 nepilnametės (1,5 proc.). 2002 metais 27 gimdyvės buvo jaunesnės nei 16 metų.

2016 metais dažniausiai gimdė 25–29 metų moterys. Tais pačiais metais nėštumo metu rūkė 1163 (4,1 proc.) gimdyvės, narkotikus vartojo 15. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vidutinis gimdančių moterų amžius Lietuvoje nuo 2012 metų iki 2016 svyruoja apie 29 metus.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.