J. Vitkaus inžinerijos batalionas atvėrė duris visuomenei

R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Penktadienį Juozo Vitkaus inžinerijos batalione vyko atvirų durų diena, kurioje savo darbo specifiką pristatė Lietuvos kariuomenės atstovai: Karo policija, Vytauto Didžiojo jėgerių batalionas, Karo medikai, Krašto apsaugos savanorių pajėgos bei Lietuvos šaulių sąjunga.

Unikali ekspozicija

Renginio metu buvo galima iš arti išvysti išminavimo robotą, karių ir karinės technikos švarinimo nuo radioaktyviųjų medžiagų konteinerį, kuriuos Lietuvoje turi tik šis batalionas. Taip pat pamatyti šarvuočius, sunkvežimius „Unimog“ bei kitą karinį transportą, įvairių ginklų ekspoziciją, tarp jų ir snaiperių – gebančių pataikyti iš 2 km atstumo.

Aktyvesni lankytojai pakviesti ieškoti minų inscenizuotoje aikštelėje, mėtyti granatas, stebėti karines pratybas, pasivėžinti šarvuočiais, panešioti 25 kg (be šovinių) sveriančią kuprinę ir paragauti tikros kareiviškos grikių košės su spirgais.

Po renginį vedžiojęs štabo seržantas Dainius Kalikauskas džiaugėsi, kad batalioną noriai lanko civiliai, šiemet apsilankė net 1,8 tūkst. vaikų iš visos šalies. Šventėje buvo matyti ne tik daugybė jaunimo, bet ir garbaus amžiaus žmonių, ne vienas karys atsivedė savo šeimą parodyti, kur ir kaip dirba.

Vienintelis šalyje

Juozo Vitkaus inžinerinį batalioną sudaro štabas ir penkios kuopos: Inžinerijos, Bendrosios inžinerijos, Sprogmenų neutralizavimo, Perkėlų bei Štabo ir aprūpinimo. Sprogmenų neutralizavimo skyriai veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Alytuje,  ir Tauragėje.

Atvirų durų diena Inžinerijos batalione

Pasak št. serž. D. Kalikausko, šis batalionas išskirtinis, nes tik jame yra Bendrosios inžinerijos ir sprogmenų neutralizavimo kuopos, ABC būrys, vykdantis bendras užduotis su Karo medikais. „Tai pats geriausias batalionas Lietuvoje“, – teigė št. serž. D. Kalikauskas.

Smalsiausieji galėjo patekti į pastatus, kuriuose dar XIX a. veikė caro kariuomenė, o pats J. Vitkaus inžinerinis batalionas juose įsikūrė prieš 24-erius metus. Teritorijoje daugybė pastatų: kareivinės, garažai, sandėliai, karių gyvenamosios patalpos, valgykla, ir kt.

Ekskursiją štabo seržantas pradėjo nuo rikiuotės aikštės, joje taikos metu, rytais, išsirikiuoja visas batalionas – apie 300 žmonių. Aikštėje kabo Lietuvos valstybės ir Sausumos pajėgų vėliavos, čia vyksta karių laipsnių pakėlimo ceremonijos, įteikiami bataliono vado skatinimai, minimi valstybiniai renginiai.

Išminavimo robotą valdo 1 km atstumu

Anot št. serž. D. Kalikausko, bene pavojingiausia renginyje pristatyta profesija – išminuotojo, mat šios profesijos atstovas privalo ne tik turėti žinių, bet ir stiprų norą dirbti išskirtinai pavojingą darbą.

Atvirų durų diena Inžinerijos batalione

Jo teigimu, šįmet buvo 1 tūkst. operatyvinių iškvietimų šalyje, kur rasta sprogmenų. „Radybos ypač suaktyvėja rudenį, tuomet per dieną gaunama 10 iškvietimų. Neramus laikas pastebimas prasidėjus bulviakasiui: kasdami žmonės vietoj bulvės, randa granatą arba miną“, – aiškino pašnekovas.

Renginyje daug dėmesio sulaukė robotai – išminuotojai, kurie pakeičia žmogaus darbą ir apsaugo nuo beprasmių profesionalų žūčių.

Kaip pasakojo su išminavimo robotu dirbantis vyresnysis eilinis Elvijus Baltaduonis, šis prietaisas naudojamas sudėtingoms išminavimo operacijoms. Robotas turi 6 kameras, jis gali atlikti nemažai funkcijų, tarp jų: pakelti ranką, pasilenkti, suimti ir nupjauti savižudžio liemenę, čia prijungtas mikrofonas, tad galima ir pasikalbėti su užminuotu žmogumi. „Jei sprogmenį saugu transportuoti – robotas jį paima, jei ne – atgabenamas papildomas sprogmuo ir per atstumą juos abu susprogdini, kad nereiktų pačiam eiti“, – aiškino vyr. eil. E. Baltaduonis.

Jis pažymėjo, kad įrangą nuo roboto galima valdyti maždaug 1 km atstumu.

Atvirų durų diena Inžinerijos batalione

Karo policija palaiko karių drausmę

Lietuvos kariuomenės Karo policija irgi sulaukė nemažai dėmesio, renginio lankytojai norėjo bent rankose palaikyti eksponuojamus ginklus, jie, beje, naudojami šaudymo pratybose: automatinius šautuvus M16 ir G36, haubicą M50,  sunkųjį kulkosvaidį ar pistoletą „Glock“. Šalia buvo eksponuojamas Karo policijos transportas: pilnai šarvuotas, neperšaunamas automobilis, kuriame telpa 4 žmonės ir kulkosvaidininkas bei tradicinis, specialiai žymėtas tamsus automobilis.

Grandinis Nerijus Rutkauskas aiškino, kad Karo policija vykdo nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų prevenciją, atlieka jų tyrimą, palaiko tvarką karinėse teritorijose, prižiūri karinio transporto eismo saugumą, vykdo palydas, atlieka karių blaivumo ir galimo svaiginimosi kitomis medžiagomis patikrą bei patruliuoja.

„Tarkim, gauname iškvietimą, kad karinėje teritorijoje nelegalus asmuo, poligone važinėja nelegalūs vairuotojai ar kažkas iš karių įtariamai neblaivus, tuomet vykstame tikrinti, fiksuoti ir aiškintis šias situacijas“ – teigė gr. N. Rutkauskas.

Į viešus renginius kvies dažniau

Besibaigiant ekskursijai po renginį, štabo seržanto D. Kalikausko pasiteiravome, kas apskritai motyvuoja jaunus žmones rinktis atsakingą ir sudėtingą kario kelią. Jis kalbėjo iš patirties: „Neabejotinai, motyvuoja patriotiškumas, meilė tėvynei, partizanų pavyzdys, šalies istorija, tačiau svarbiausia –  savimotyvacija“, – vardijo pašnekovas.

Atvirų durų diena Inžinerijos batalione

Jis pridūrė, kad pavasarį šiame batalione buvo skaičiuojama 900 lankytojų, o rudenį dvigubai daugiau – 1,8 tūkst. „Kažkas juos motyvuoja ateiti pasižiūrėti kaip kariai gyvena, susipažinti su kario profesija ir galbūt ryžtis įstoti į jų gretas. Į J. Vitkaus inžinerinį batalioną pakviesime dažniau“, – teigė št. serž. D. Kalikauskas.

Portalas „Kas vyksta Kaune“ informuos apie artimiausius renginius J. Vitkaus inžinerijos batalione.

8 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Kauno koronaviruso dienoraštis #12

Pranešama apie pirmąją mirtį Marijampolėje nuo koronaviruso

„Maxima“ į Kauną atskraidino vienkartinių kaukių

Kuris verslas vėl galėtų pradėti dirbti karantino metu?

Lietuvos vaistines pasiekė šimtai tūkstančių medicininių kaukių

Dėl koronaviruso infekcijos 19 pacientų gydoma reanimacijoje

Paskelbta, kaip pranešti apie darbuotojų prastovas įmonėse dėl karantino

Įspėja epidemiologė – koronaviruso pikas dar tik artėja

G. Nausėda: karantinas tikrai bus pratęstas

Tiesioginė transliacija: Lietuvos vyriausioji epidemiologė L.Ašoklienė apie koronaviruso plitimą Lietuvoje