Bus skelbiamas naujas šauktinių sarašas | Kas vyksta Kaune

Bus skelbiamas naujas šauktinių sarašas

delfi.lt 2016/01/04 20:36
R.Tenio nuotr.

Jau ketvirtadienį iš naujo bus sudaromas, o pirmadienį ir paskelbtas 2016 m. šauktinių sąrašas. 3 tūkstančiai jaunuolių šiemet vėl bus pašaukti atlikti 9 mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą.

Paskelbus, kad šauktinių kariuomenė grąžinama į Lietuvą, visuomenėje kilo pasipiktinimo banga. Daug nepatenkintų atsirado ir po to, kai buvo paviešintas pirmasis šauktinių sąrašas.

Tačiau visuomenėje vyravęs nepasitenkinimas dėl privalomos tarnybos, panašu, sklaidosi, nes pastaruoju metu nieko panašaus negirdėti. Tiesa, gali būti ir taip, kad apie sudaroma šauktinių sąrašą daugelis pamiršo – kai kam tai gali būti žinia iš giedro dangaus.

Į naują šauktinių sąrašą bus įtraukta daugiau nei 30 tūkst. jaunuolių. Viešai bus paskelbti jų vardai, pavardės, gimimo metai, gyvenamoji vieta. Per dvidešimt darbo dienų pirmiesiems sąraše bus išsiųsti šaukimo lapeliai. Tarnybą pradėti jie turės balandį.

Savanorių – tik kiek daugiau nei 400

Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas Žygimantas Adamonis DELFI sakė panašios audringos reakcijos, kuri buvo po pirmojo šauktinių sąrašo paskelbimo, šiemet nebesitikintis.

„Manau, dabar šią žinią jaunuoliai priims lengviau, nes, daugiau mažiau, visiems dabar viskas žinoma. Visuomenė išgirdo ir atsiliepimų iš šauktinių, buvo skelbiamas ir vieno šauktinių dienoraštis. Žinoma, ko laukti“, – mintimis dalijosi jis.

Tiesa, priešingai nei praėjusiais metais, kai tarnauti praktiškai išėjo vien savanoriai, panašu, šiemet tarnybą atlikti reikės daugiau tų, kurie to daryti neplanavo. Gruodžio 31-osios dienos duomenimis, atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą norą išreiškė tik 437 asmenys.

Šis skaičius gali dar labiau sumažėti, nes kol kas nepatikrinta jų sveikata. Kaip DELFI anksčiau yra sakęs Karinės medicinos ekspertizės komisijos pirmininkas majoras Vilius Kočiubaitis, tinkamų tarnauti dėl sveikatos būklės jaunuolių yra tik 30 proc.

Tačiau verta paminėti tai, kad savanoriai kviečiami registruotis visus metus.

Kas šiemet naujo?

Paklaustas, kas šių metų šaukime bus nauja, Ž. Adamonis pasakojo, kad viena naujovių – šaukimai vienu metu bus išsiųsti ne visiems šauktiniams.

„Pakeista nuostata, kad šaukimo nurodymai turi būti išsiųsti per 20 darbo dienų nuo sąrašo sudarymo visiems sąraše esantiems karo prievolininkams. Dabar tokios nuostatos nebėra. Galėsime reguliuoti srautus pagal poreikius. Kiekvienas regionas žiūrės pagal savo poreikius, siųs šaukimus dalimis, priklausomai nuo šaukimo laiko“, – informavo jis.

Savo ruožtu Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas anksčiau yra sakęs, kad šiemet taip pat bus siekiama tolygiai išskirstyti karo medicinos komisijų darbo krūvį ir pirmiausiai patikrinimo procedūras vykdyti su tais jaunuoliais, kurie pareikš norą tarnybą atlikti savo noru.

„Dalis šauktinių pirmuosius 3 mėnesius tarnaus Rukloje, o kitus 6 mėnesius tęs paskirtame dalinyje. Ruklos mokomasis pulkas ir yra skirtas bazinio kurso priėmimui. Šiemet, kadangi šaukimą pradėjome staiga, mokomasis pulkas tam nebuvo pasiruošęs, nebuvo pasiruošęs taip išsiplėsti“, – dar vieną naujovę pristatė ministras.

Informavo, ką įtrauks į sąrašą

Ž. Adamonis taip pat informavo, kad į šių metų šauktinių sąrašą gali patekti ir buvę praėjusių metų sąraše, tačiau tarnybos išvengę, nes susirinko pakankamai savanorių.

„Į šauktinių sąrašą gali būti įtraukti visi asmenys nuo 19 iki 26-erių metų (įskaitytinai). Tačiau neįtrauksime tų, kuriems šiemet sukaks 27 metai. Taip elgiamasi dėl to, kad šaukimas į dalinius vyksta visus metus. Jei žmogus bus įtrauktas į sąrašą, tačiau atėjus šaukimo laikui jam jau bus 27-eri, tai prieštaraus įstatymui. Tarnybą kviečiami atlikti asmenys nuo 19 iki 26-erių metų“, – aiškino jis.

Tiesa, kaip ir praėjusiais metais, į sąrašą įtraukti jaunuoliai galės pateikti prašymą dėl pirmumo atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą.

„2015 m. tokį norą išsakė trečdalis buvusių sąraše“, – sakė Ž. Adamonis.

Ko tarnauti nekvies?

Remiantis Karo prievolės įstatymu, atlikti privalomosios karo tarnybos nereikia:

Vyresniems kaip 21 metų bendrojo lavinimo ir profesinio mokymo mokyklų mokiniams, aukštųjų mokyklų studentams;

Seimo, Vyriausybės, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų nariams, teisėjams, prokurorams, vidaus tarnybos sistemos pareigūnams, Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos arba jam pavaldžios įstaigos pareigūnams, Valstybės saugumo departamento sistemos pareigūnams, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams;

Įtariamiems ir kaltinamiems baudžiamajame procese arba atliekantiems bausmę, dėl kurios jie negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, taip pat atlikusiems laisvės atėmimo bausmę;

Vieniems auginantiems nepilnametį vaiką arba jeigu jiems suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti, kol vaikui sueis treji metai;

Teisės aktų nustatyta tvarka paskirtiems vieninteliu neįgalaus asmens globėju ar ribotai veiksnaus asmens rūpintoju;

Krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka – atliekantiems privalomąją pradinę karo tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams, kurios būtų galima išvengti, jeigu karo prievolininkas privalomąją pradinę karo tarnybą atliktų kitu metu;

Tiems, kuriems, patikrinus jų sveikatos būklę, nustatyta, kad jie dėl laikinų sveikatos sutrikimų negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, iki baigsis laikinas jų sveikatos sutrikimas.

Tarnybą pradės balandį

Kaip ir pernai, 2016 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi atsitiktine tvarka, naudojant kompiuterių programą. Siekiant užtikrinti, kad karo prievolininkų sąrašų sudarymo metu būtų laikomasi skaidrumo, objektyvumo ir nešališkumo principų, šį procesą taip pat stebės speciali visuomenės atstovų komisija.

Pagal Lietuvos kariuomenės vado patvirtintą 2016 m. metinį šaukimo planą nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą atliks beveik 20-je kariuomenės dalinių.
Pirmieji 2016 m. šaukimo nuolatinės privalomosios pradinės karo tarnybos kariai tarnybą pradės balandžio 4 dieną (pirmus tris mėnesius praleis Rukloje), paskutinieji – spalį. Spalį bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 1,3 tūkst. karių.

DELFI primena, kad devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą LR Seimas atnaujino 2015 m. kovą. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.

Daugiau skaitykite čia

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA