Blogos žinios rusiško kanalo mėgėjams: Lietuvoje stabdoma transliacija

Asociatyvi / Delfi.lt nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) trečiadienį nusprendė įpareigoti transliuotojus Lietuvoje metus nerodyti rusiško kanalo „RTR Planeta“.

Komisija teigia, kad per pastaruosius metus nustatyti trys atvejai, kai per šią šią televiziją buvo kurstomas karas ir neapykanta.

Anot jos, per vieną „RTR Planeta“ rodytą laidą pernai kovą buvo grasinama sunaikinti Jungtines Valstijas, atstatyti Sovietų Sąjungą su visomis buvusiomis teritorijomis. Kitoje laidoje gegužę skambėjo grasinimai užimti Baltijos šalis, teigia komisija.

LRTK posėdyje pažeidimams iliustruoti buvo parodyti Rusijos parlamentaro Vladimiro Žirinovskio ir vieno Rusijos politologo pasisakymai.

„Manome, kad tai yra sistema ir tai negali tęstis“, – sakė LRTK pirmininkas Edmundas Vaitekūnas.

Iš pradžių komisija svarstė kanalo retransliacijas Lietuvoje apriboti pusantrų metų, tačiau galiausiai apsisprendė dėl ribojimų metams. E. Vaitekūnas teigė, jog taip nuspręsta siekiant sankcijų proporcingumo.

Švedijoje registruoto kanalo „RTR Planeta“ retransliacijos Lietuvoje dėl karo ir neapykantos kurstymo jau buvo draudžiamos du kartus – 2015-aisiais ir 2016-aisiais.

Abukart trumpesni ribojimai taip pat taikyti dėl V. Žirinovskio pasisakymų televizijos laidose.

Lietuvos transliuotojai 2015-aisiais buvo įpareigoti perkelti „RTR Planeta“ į mokamų programų paketą, tačiau po Europos Komisijos signalų, kad gali būti pažeista Europos Sąjungos (ES) teisė, komisija ribojimą atšaukė.

Trečiadienį priimtas metų retransliavimo ribojimas yra didžiausia iki šiol patvirtinta sankcija. Pirmą kartą rusiško kanalo retransliacijos Lietuvoje sustabdytos 2013 metais, kai radijo ir televizijos komisija įžvelgė neapykantos kurstymą „Pirmojo Baltijos kanalo“ laidoje apie 1991 metų sausio 13-osios įvykius.

Įstatymų pažeidimus LRTK nustato konsultuodamasi su Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentu.

Europos transliuotojų sąjungos atstovė Rytų Europai Radka Bečeva trečiadienį BNS pareiškė, jog kovojant su Rusijos propaganda daugiau naudos duotų ne rusiškų kanalų ribojimas, o alternatyvų kūrimas.

Kaip suvaldyti Žirinovskį tiesioginiame eteryje?

Į radijo ir televizijos komisiją trečiadienį atvykus „RTR Planeta“ valdančios įmonės VGTRK atstovams, posėdžio metu kilo diskusija, ar ribodama rusiškus kanalus Lietuva nepažeidžia žiūrovų teisės pasirinkti informaciją ir ar apskritai įmanoma eteryje suvaldyti V. Žirinovskį.

Bendrovės užsienio santykių departamento direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Ždanovas klausė komisijos narių, ar galima bausti už laidą, kurioje yra diskutuojama ir kuri transliuojama tiesiogiai.

„Jeigu kokia nors Lietuvos televizija Rusijoje būtų padariusi ką nors panašaus, tai ji jau seniai būtų uždaryta visiems laikams“, – replikavo E. Vaitekūnas.

Dar vienas komisijos narys Vidas Mačiulis teigė: „Jeigu nors kartą vienas toks ateitų pas mane į laidą, aš jo daugiau niekada nebekviesčiau“.

LRTK narė Dalia Teišerskytė pabrėžė, kad V. Žirinovskis yra įtakingas politikas Rusijoje ir savo pasisakymais kelia baimę tiek ten, tiek Lietuvoje.

Tuo metu VGTRK atstovas V. Ždanovas teigė, jog komisija nori atimti iš žmonių pasirinkimą, kokius kanalus žiūrėti.

„Jeigu norėtumėme įgyvendinti komisijos reikalavimus, mums reikėtų įvesti kanalo arba šitos programos cenzūrą. Tam mes nepasiruošę, mes nepasiruošę įvesti cenzūros“, – kalbėjo V. Ždanovas.

Pasak jo, V. Žirinovskis yra emocionalus pašnekovas ir tinka diskusinėms laidoms, kur išsakomos ir oponuojančios nuomonės.

V. Ždanovas teigė, kad VGTRK nagrinės visus būdus, kaip reaguoti į komisijos sprendimą, įskaitant jo apskundimą Vilniaus apygardos teismui.

Tam jie turi 30 dienų.

EBU atstovė abejoja rusiškų televizijų ribojimo efektyvumu

Europos transliuotojų sąjungos (EBU) atstovė sako, kad kovojant su Rusijos propaganda daugiau naudos duotų ne rusiškų kanalų ribojimas, o alternatyvų kūrimas.

„Kai turime tiek daug atvirų kanalų, atvirų informacijos galimybių, ne laikas drausti informaciją, geriau atsakyti į tai kur kas platesniu, išsamesniu, aukštesnės kokybės turiniu. Sakyčiau, vietoje draudimų, reikėtų nacionaliniu lygiu kurti daugiau aukštos kokybės programų, kurios būtų nukreiptos į skirtingas visuomenės grupes“, – BNS teigė EBU atstovė Rytų Europai Radka Bečeva.

Visuomeninius transliuotojus vienijančiai EBU priklauso 73 nariai iš 56 valstybių.

111 KOMENTARAS
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

Nepaliko vietos kovai: žalgiriečiai Kėdainiuose įsirašė dar vieną pergalę

Atsakė tuo pačiu: Sakartvelas įteisino naują Lietuvos vardą

Klimatologų verdiktas: vasara bus karšta ir ilga, bet gali užklupti didžiausia grėsmė

Skrydžiais iš Kauno į Varšuvą džiaugėsi neilgai: pasiūlė skristi iš Vilniaus

Pareigūnai ieško dingusio Eigulių gyventojo (atnaujinta)

Užkliuvo ne tik alkoholis: reklamos apribojimai pasiekė ir vaistų rinką

Kaune troleibusų vairuotoju dirbantis vyras prakalbo apie neapykantą gėjams

Kauno policija ieško Garliavoje picą pirkusio vyro (papildyta)

Popiežiaus vizito organizatoriai ieško pagalbininkų - teks padirbėti ir Kaune

Į naujus namus Kačerginėje – dviračiu, laivu ir automobiliu