KTU: P. Baršausko monografijoje plagiato nėra, tačiau rasta netikslaus citavimo

Asociatyvi / KTU nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Pirmadienį Kauno technologijos universitete vykusioje spaudos konferencija, kur aptarti KTU rektoriui prof. Petrui Baršauskui viešojoje erdvėje metami kaltinimai, dėl habilitacijai skirtos monografijos plagijavimo.

KTU plagiato nerado

Spaudos konferencijoje dalyvavo ir KTU Akademinės etikos kolegijos pirmininkas Nerijus Čepulis, jis teigė, kad KTU rektoriaus Petro Baršausko monografijoje esama citavimo problemų, tačiau plagiato darbe nerasta, oficialaus kaltinimo universitetui dėl plagiato – nėra pateikta.

Pasirodžius kaltinimams plagiatu žiniasklaidoje, situaciją aiškintis ėmė KTU Senatas, vėliau tyrė KTU Akademinės etikos kolegija, jos sprendimu, publikaciją turi ištirti nepriklausoma komisija, sudaryta iš vadybos srities ekspertų. Iki šiol atliktas tik automatinis P. Baršausko tikrinimas. N. Čepulis pažymėjo, kad norint gauti objektyvius monografijos ištyrimo rezultatus, darbą turėtų atlikti žmonės, o ne kompiuteriniai robotai.

„Preliminari išvada kol kas tokia: plagiato nėra, buvo nuorodos, minėti autoriai; bet citavimo problemų yra ir jas reikia ištirti“, – teigė N. Čepulis ir pridūrė: „Plagiatas – tai autorius, kuris paima kito žmogaus mintis ir jas pristato kaip savas. O duotu atveju minčių, kad pristatytų kaip savas, be nuorodų į kitus šaltinius – tekste nėra, visur paminėti autoriai.“ Tiesa, jis pažymėjo, kad ne visur autoriai atitinka tikruosius autorius.

Tikrino tarptautinėje sistemoje

N. Čepulis aiškino, kad minima monografija buvo perleista per tarptautinę plagiato patikros elektroninę sistemą.

„Buvo parodyta, kad bendra atitiktis tarp monografijos ir kitų įvairių leidinių, publikacijų yra 29 procentai, iš jų 5 proc. yra su leidiniais, kurie buvo išleisti po minimos monografijos. (…) Kitas svarbus parametras – koks yra didžiausias atitikimas su vienu konkrečiu šaltiniu, toks atitikimas sudaro 1-3 procentus“, – sakė N. Čepulis.

Pasak jo, sutapties standartus nustato kiekviena leidykla atskirai, tačiau pagal užsienio leidyklos standartus, kurie buvo pasirinkti šiai monografijai įvertinti, esant 20 proc. ir daugiau sutapčiai, publikaciją turėtų tikrinti leidyklos redaktorius. Su vienu šaltiniu leidžiamas sutapimas iki 3 procentų.

„Pagrindinį sprendimą, kurį galime kol kas mes padaryti, kad plagiato šitame tekste nėra, nes plagiatą mes apibrėžiame taip, kad kai autorius paima kito žmogaus mintis ir jas pristato kaip savas. Šiuo atveju minčių, kad pristatytų kaip savas be nuorodų į kitus šaltinius. tekste nėra. Tačiau mes pastebėjome, kad yra tam tikros painiavos. (…) Kai kur autoriai neatitinka tekstų, kurie yra pateikti“, – sakė N.Čepulis.

P. Baršauskas įžvelgia puolimą

Pats P. Baršauskas teigia, kad rastos klaidos yra apmaudžios, tačiau jos techninio pobūdžio, o jo monografija esą labiau susidomėta prieš 2 metus, prakalbus apie universitetų susijungimą. „Tokios atakos, juodinimas, įvairūs kaltinimai nuosekliai vyksta jau dvejus metus ir eina iš tų pačių žmonių. (…) Kodėl? Tai aukštojo mokslo reformos pasekmė. Viskas prasidėjo, kai pradėjome kalbėti apie universitetų sujungimą. Buvau aktyviausias, kuris sakė, kad Kaune reikia turėti tarptautinį, konkurencingą universitetą, o tą galima padaryti tik sujungus universitetus“, – komentavo P. Baršauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad, kai rengė minėtą monografiją, buvo kitokios citavimo taisyklės, reikalavimai, stilius.

Primenama, kad monografiją Habilitacijos komisijai P. Baršauskas teikė 2002 m., Vilniaus Gedimino technikos universitete.

„Pateikti kažką svetimo ir pasakyti, kad čia tavo – plagiatas, bet pateikti be kabučių, su kabutėmis, dar kažkokiu stiliumi, literatūros sąraše nurodyti autorius, o kažkur nenurodyti – tai citavimo stilius, klaidos, korektūra“, – teigė P. Baršauskas.

Į postą neįsikibęs

Jis akcentavo, kad posto nesilaiko ir gali bet kada atsistatydinti, jei to reikės. „Aš pasirengęs pasitraukti iš rektoriaus pareigų bet kuriuo metu. Tarybos pirmininkui jau sakiau, jeigu tai kenkia KTU įvaizdžiui ar nekuriu pridėtinės vertės universitetui (…) Neslepiu, mano alga 3 tūkst. eurų, kvalifikuotas statybininkas šiandien uždirba daugiau. (…) Mano sąžinė rami, su plagiatu mano monografija neturi nieko bendra, tačiau turiu pažymėti, kad labai daug techninės painiavos“, – teigė P. Baršauskas.

Jis dėl kaltinimų plagiatu kol kas į teismą kreiptis neketina, tačiau tokios tikimybės neatmeta.

Tiria kontrolierius

Skundą dėl KTU rektoriaus habilitacinio darbo tiria Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnyba. Kreipimosi autoriai teigia, kad P.Baršausko monografijoje yra daug plagijavimo atvejų.

3 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Biudžeto pristatyme „Ryto“ atstovai mėtė akmenis į „Žalgirio“ ir Kauno savivaldybės daržą

Stebėkite 8 valandų portalo „Kas vyksta Kaune“ tiesioginę transliaciją „Kaunas pasitinka Popiežių“

Susitikimo su popiežiumi dieną oras Kaune nedžiugins

Kauno įmonei nepasisekė - dėl nesąžiningos konkurencijos nutrauktas kelio darbų konkursas

Kauno pilies žiedu pasileido lėkti žirgai

Pareigūnai ieško mobiliojo telefono vagies: prašo padėti atpažinti

Paskelbtas daiktų sąrašas: ką galima ir ko negalima atsinešti į susitikimą su popiežiumi?

Raudondvario plente prie vairo - negyvas vairuotojas

Žurnalistė iš Italijos penktadienį Kaune dalinsis žiniomis apie popiežių Pranciškų

Lietuvoje minima Diena be automobilio: Kaunui bendra taisyklė kol kas negalioja