VRK: R. Žemaitaičio socialinio tinklo paskyrų įrašai pripažinti paslėpta politine reklama – Kas vyksta Kaune

VRK: R. Žemaitaičio socialinio tinklo paskyrų įrašai pripažinti paslėpta politine reklama

BNS / Greta Zulonaitė 2024/04/21 17:18
Remigijus Žemaitaitis / D. Pipo nuotr.

Partijos „Nemuno aušra“ lyderio, Seimo nario ir kandidato į prezidentus Remigijaus Žemaitaičio socialinio tinklo paskyrose paskelbtus įrašus Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pripažino paslėpta politine reklama.

Anot VRK, feisbuko paskyrose „Nemuno aušra Vilnius“ ir „Remigijus Žemaitaitis kandidatas į Lietuvos Respublikos Prezidentus“ šių metų vasario 25 – balandžio 15 dienomis mokamai skelbti įrašai nebuvo pažymėti politinės reklamos žyma.

Pasak komisijos, kadangi šių paskyrų įrašuose raginama palaikyti R. Žemaitaitį pasirašant už jo dalyvavimą prezidento rinkimuose, jis nurodomas kaip kandidatas į šalies vadovus, taip pat kviečiama prisijungti prie prezidentinės kelionės vykstant į susitikimus, laikytina, kad nurodyti įrašai yra politinė reklama.

„Kadangi politinės kampanijos laikotarpiu mokami įrašai nebuvo pažymėti politinės reklamos žyma, laikytina, kad R. Žemaitaitis pažeidė Rinkimų kodekso 95 straipsnio 4 dalį“, – nurodė VRK.

VRK nuomone, kai kuriuose įrašuose taip pat siekiama paskatinti Lietuvos gyventojus skirti 0,6 proc. gyventojų pajamų mokesčio politinei partijai „Nemuno aušra“, todėl tokie įrašai yra ir R. Žemaitaičio, ir šios partijos politinė reklama.

Nedeklaravo feisbuko paskyrų

Komisija taip pat nustatė, kad R. Žemaitaitis pažeidė Rinkimų kodeksą skleisdamas mokamą politinę reklamą nedeklaravęs socialinio tinklo paskyrų.

„Rinkimų kodekse numatyta, kad rinkimų politinės kampanijos dalyvis iki paskelbdamas politinę reklamą turi Vyriausiajai rinkimų komisijai jos nustatyta tvarka deklaruoti visas paskyras socialiniuose tinkluose, per kurias jis rengiasi skleisti mokamą politinę reklamą ir agitaciją, ir asmenis, kurie yra įgalioti administruoti bei apmokėti mokamos reklamos šiose paskyrose skleidimą“, – rašoma projekte.

Komisija nutarė įpareigoti R. Žemaitaitį VRK informacinėje sistemoje deklaruoti visas socialinių tinklų paskyras, per kurias skleidžiama mokama politinė reklama.

Savo ruožtu politikas, atsakydamas į komisijos klausimus, nurodė, kad teikdamas pareiškinius dokumentus naudojosi tik viena socialinio tinklo paskyra, o kitas susikūrė vėliau.

VRK taip pat nustatė, kad informacinėje sistemoje nėra registruotos sutarties, įgaliojančios juridiniam arba fiziniam asmeniui apmokėti politinę reklamą socialiniuose tinkluose.

R. Žemaitaitis paslaugų teikimo sutartį yra sudaręs su bendrove „Famo Real Estate“, tačiau jos anksčiau nebuvo nurodęs.

Sutartyje numatyta, kad ši įmonė įsipareigoja teikti R. Žemaitaičiui jo „oficialaus socialinio tinklo paskyros „Facebook“ administravimo paslaugas kuriant ir talpinant turinį“.

Po VRK paklausimo politikas pateikė sutartį su „Famo Real Estate“, ją registravo.

Vis dėlto į klausimus, kodėl apmokama politinė reklama buvo skleidžiama nedeklaravus socialinio tinklo paskyrų bei kodėl mokamai skleisti įrašai nepažymėti politinės reklamos žyma, neatsakyta.

Pažeidimų neištaisė ir po kreipimųsi

Anot VRK, pagal Rinkimų kodeksą atlygintina politinė reklama turi būti aiškiai atskirta nuo kitos skleidžiamos informacijos.

„Nuo rinkimų politinės kampanijos pradžios iki paskelbiant galutinius rinkimų rezultatus ji turi būti aiškiai pažymėta nurodant lėšų šaltinį Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka“, – nurodė komisija.

Komisija į politiką dėl jo pažeidimų kreipėsi ne sykį, tačiau daugumos jų jis neištaisė.

VRK teigimu, už tokio pobūdžio politinės reklamos skleidimo pažeidimą gali būti taikoma ir administracinė nuobauda. Kadangi pažeidimas padarytas pirmą kartą, posėdžio metu buvo pavesta VRK Teisės ir tyrimų skyriui pasiaiškinti, ar gali būti paskirtas įspėjimas.

Šis komisijos sprendimas gali būti skundžiamas Regionų apygardos teismui.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA