V. Uspaskicho ir J. Blažytės įmonių lėšomis finansuotas dezinformacijos portalas – Kas vyksta Kaune

V. Uspaskicho ir J. Blažytės įmonių lėšomis finansuotas dezinformacijos portalas

ELTA 2023/06/30 08:38
Jolanta Blažytė, Viktoras Uspaskichas / DELFI nuotr.

Europarlamentaras Viktoras Uspakichas per savo įmonę finansavo socialinį tinklą 77.lt, kuriame veikia dezinformaciją apie pandemiją ir skiepus bei karą Ukrainoje skelbę asmenys, penktadienį rašo LRT Tyrimų skyrius.

Jo duomenimis, balandį sukurtam portalui paramą rinko VšĮ „Petys į petį“, nuo jos įsteigimo 2020 m. siekusi sukurti atsvarą „vienašališkai masinei medijai“. Skelbiama, kad 77.lt kūrimui V. Uspaskichas, per savo įmonę „Edvervita“, šiai viešajai įstaigai skyrė iš viso apie 179 tūkst. eurų.

24,6 tūkst. eurų pervedė labdaros ir paramos fondas „Viltis-Vikonda“, kurio dalininkais yra buvusi europarlamentaro žmona ir aktyvi 77.lt autorė Jolanta Blažytė bei koncernas „Vikonda“.
„Bendrai per dvejus metus V. Uspaskicho ir J. Blažytės valdomi juridiniai asmenys 77.lt kuriančią viešąją įstaigą parėmė beveik 200 tūkst. eurų“, – rašoma LRT publikacijoje.

Joje teigiama, jog labiausiai informacija apie naująjį soc. tinklą dalijosi verslininkas ir vienas „Petys į petį“ steigėjų Ugnius Kiguolis, tuo metu VšĮ direktoriumi nuo birželio dirba buvęs Seimo nario Petro Gražulio patarėjas ir asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“ tarybos narys Dobilas Sinkevičius. Pažymima, jog jis prisidėjo prie Didžiojo šeimos gynymo maršo organizavimo 2021 m., dirbo portalo respublika.lt redaktoriumi.

LRT žurnalistams su V. Uspakichu ir kitais tyrime minimais asmenimis susisiekti nepavyko. Darbo partijos, kurios pirmininku ilgus metus buvo V. Uspaskichas, dabartinis vadovas Andrius Mazuronis LRT Tyrimų kyriui sakė, kad partija su 77.lt nėra susijusi.

77.lt veikia „cross.social“ platformos pagrindu, pristatoma kaip „klestinti atidavusių asmenų bendruomenė“, pasisakanti už „necenzūruotą ir neiškreiptą informaciją, suteikianti visiems lygias galimybes pasisakyti“. LRT pastebi, kad kiti šioje platformoje veikiantys tinklapiai daugiausiai yra žaidimai, veikiantys metavisatoje.

Dar LRT Tyrimų skyrius pažymi, jog 77.lt veikia ir kaip socialinis tinklas, ir kaip naujienų portalas, jame skelbiama dezinformacija, veikia netikri profiliai – reaguojantys į portale skelbiamus įrašus, patys platinantys turinį.

„Naujai susikūrusiam profiliui paskelbus pirmą įrašą, tą pačią sekundę „patinka“ paspaudžia 5–6 žmonės. Tačiau paanalizavus tokius profilius paaiškėja, kad tai nėra tikri asmenys. Jų nuotraukos dažniausiai sugeneruotos dirbtinio intelekto, o vardą ir pavardę suvedę į „Google“ paieškos sistemą dažniausiai randame gydytojus, kurie nėra net panašūs į nuotraukas 77.lt tinkle“, – rašoma publikacijoje.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA