D. Kreivys: elektros kainų krizė yra praeityje | Kas vyksta Kaune

D. Kreivys: elektros kainų krizė yra praeityje

BNS 2023/01/30 21:30
Dainius Kreivys / DELFI nuotr.

Elektros kainų krizė yra praeityje, sako energetikos ministras Dainius Kreivys. Jo teigimu, tokio dydžio kainų, kurios buvo pernai vasarą, nebebus.

„Nėra galimybių turėti tokių kainų, kokios buvo pernai rugpjūtį. Juolab, kad dujų lubos yra įdėtos ir jos niekada neleis pasiekti tokių kainų, kokios buvo“, – pirmadienį TV3 laidai „Dėmesio centre“ sakė jis.

Paklaustas, ar elektros kainų krizė jau praeityje, ministras atsakė: „Manau, kad taip“.

„Ta tendencija yra saugi šiai dienai, ir nemanau, kad drastiškai dujų kaina kiltų, todėl elektros kainai grįžti į tas aukštumas, kurios buvo, nėra galimybių“, – tvirtino D. Kreivys.

Jo teigimu, pigesnę elektrą lėmė sumažėjusi dujų kaina, gamtinės sąlygos bei Prancūzijoje pradėję veikti elektrinių reaktoriai.

„Dujų kainos, kurios nustato aukštutines elektros kainos ribas, yra gerokai sumažėjusios, todėl elektros kaina negali šokti į tokias aukštumas. Dar viena iš priežasčių yra ta, kad turime labai daug vėjo, yra vėjuota žiema, taip pat turime daug atlydžių, daug vandens ir čia yra viena iš pagrindinių priežasčių“, – sakė energetikos ministras.

„Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad Prancūzijoje paleista visa eilė reaktorių. Vasarą apie 40 proc. tų reaktorių stovėjo, dabar didžioji jų dalis dirba. Todėl situacija yra radikaliai pasikeitusi“, – aiškino D. Kreivys.

„Bet svarbiausia dedamoji yra ta, kad dujų kainos yra rekordinėse žemumose negu buvo prieš metus“, – pabrėžė jis.

Anot ministro, ateities sandoriuose taip pat neprognozuojama labai aukšta dujų kaina, manoma, kad ji liks dabartiniame lygyje.

„Tačiau labai sunku prognozuoti, kokia situacija bus, kai Vokietija pradės pildyti savo saugyklas“, – pridūrė D. Kreivys.

Vidutinė sausio mėnesio „Nord Pool“ biržos kaina Lietuvos kainų zonoje yra 103,06 euro už megavatvalandę (MWh), gruodį ji siekė 264,28 euro. 2022-ųjų rugpjūtį elektros kaina buvo pasiekusi piką – vidutinė šio mėnesio kaina biržoje Lietuvoje siekė 480,39 euro už MWh.

Praėjusių metų rugpjūčio 17 dieną elektros biržos „NordPool“ Baltijos šalių zonoje didmeninė valandos kaina buvo pasiekusi didžiausią galimą 4 tūkst. eurų už MWh ribą.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA