Pernai pasieniečiai sulaikė rekordinį kontrabandinių cigarečių kiekį – Kas vyksta Kaune

Pernai pasieniečiai sulaikė rekordinį kontrabandinių cigarečių kiekį

Cigarečių kontrabanda / VSAT nuotr.

Praėjusiais metais pasieniečiai sulaikė rekordiškai daug kontrabandinių cigarečių – daugiau kaip 4,3 mln. pakelių. Tai didžiausias metinis kiekis nelegalių rūkalų, VSAT sulaikytas per daugiau kaip du dešimtmečius.

Iš viso 2022 m. pasieniečiai užkirto kelią į juodąją rinką patekti 4 mln. 322 tūkst. 114 cigarečių pakelių. 2021 m. buvo sulaikyta 2 mln. 509 tūkst. 217 pakelių.

Sulaikytas kontrabandinių cigarečių kiekis / VSAT nuotr

Kaip rašoma VSAT pranešime žiniasklaidai, stipriausias spaudimas Lietuvos sienos saugumui dėl kontrabandos išlieka pasienyje su Baltarusija, iš kurios į Lietuvą bandoma atgabenti absoliučią daugumą nelegalių tabako gaminių.

Pernai smarkiai išaugęs VSAT sulaikytos cigarečių kontrabandos kiekis, lyginant su ankstesniais metais, sietinas su naujomis ir efektyvesnėmis sienos apsaugos priemonėmis bei traukiniais iš Baltarusijos gabentų didelių tabako gaminių kiekių sulaikymu.

VSAT vertinimu, kovoje su kontrabanda kaip pastaruoju metu pasiteisinusios priemonės yra stebėjimo sistemų įdiegimas prie valstybės sienos su Baltarusija, neteisėtai migracijai užkardyti skirto fizinio barjero įrengimas prie šios sienos, dėl migrantų krizės sustiprinta valstybės sienos apsauga, aktyvi VSAT kriminalinė žvalgyba, trumpalaikių operacijų organizavimas, prevencinis darbas su pasienio gyventojų bendruomenėmis bei teisės aktų keitimas, susijęs su baudžiamosios atsakomybės už kontrabandą ir neteisėtą prekių gabenimą ribų išplėtimu.

Cigarečių kontrabanda / VSAT nuotr.

Kaip ir ankstesniais metais, taip ir pernai cigaretės buvo populiariausia kontrabandinė prekė – iš 532 pasieniečių 2022 m. išaiškintų atvejų 523 atvejais buvo gabenti rūkalai.

Įtariant kontrabanda ar neteisėtu akcizinių prekių gabenimu 2022 m. VSAT pareigūnai sulaikė 475 asmenis, 2021 – 430. Kontrabandą pernai dažniausiai gabeno Lietuvos (371) piliečiai.

Kontrabandos sulaikymo atvejų pasiskirstymas pagal kaimynines valstybes pastaruosius metus nesikeičia – didžiausią jų dalį 2022 m. sudarė sulaikymai prie valstybės sienos su Baltarusija – 80 proc., šalies viduje – 19 proc., pasienyje su Rusija – 1 proc.

Nuo 2020 m. antros pusės suintensyvėjęs neteisėtas tabako produkcijos gabenimas geležinkeliu iš Baltarusijos nemažėja, tai didžiąja dalimi lemia aukščiau minėtos sėkmingai taikytos priemonės. Pernai pasieniečiai nustatė 51 kontrabandos gabenimo traukiniais atvejį ir taip sulaikė beveik 3 mln. pakelių cigarečių (tai sudarė 67 proc. viso VSAT sulaikytų cigarečių kiekio).

2021 m. VSAT išaiškino 52 geležinkeliu atgabentų rūkalų kontrabandos atvejus, sulaikė daugiau kaip 1 mln. pakelių cigarečių (tai sudarė apie 41 proc. viso 2021 m. VSAT sulaikytų cigarečių kiekio). 2020 m. buvo nustatyti 34 kontrabandos gabenimo geležinkeliu atvejai, sulaikyta beveik 403 tūkst. pakelių (20 proc. nuo viso kiekio). 2019 m. kontrabanda traukiniais sudarė 16,6 proc. visų sulaikytų cigarečių kiekio ir siekė 333 tūkst. pakelių.

Cigarečių kontrabanda / VSAT nuotr.

Baltarusijoje pagamintas cigaretes iš šios šalies į Lietuvą geležinkeliu konktabandininkai bando gabenti slėpdami biriuose kroviniuose (skaldoje, medžio drožlėse, granulėse), kartais maskuodami „priedangos“ kroviniais ar įmaišydami cigarečių dėžes tarp oficialaus krovinio.

Rūkalai gali būti slepiami traukinio vagonų konstrukcijose, prekinių traukinių šilumvežiuose, kartais – specialiai įrengtose slėptuvėse. Pasitaikė atvejų, kuomet kontrabandiniai rūkalai papildomai buvo apvynioti skardos lakštais ir paslėpti po akmens skalda.

Geležinkelis neteisėtam akcizinių prekių gabenimui iš Baltarusijos pasirenkamas tikintis didelius kiekius palyginti lengvai paslėpti tarp kitų krovinių, iškrauti siuntas bet kuriame gabenimo taške, esančiame atokiau nuo valstybės sienos. Be to, taip siekiama dažnai keisti iškrovimo vietas.

Sustiprinus sienos su Baltarusija apsaugą stebėjimo sistemomis ir jomis padengus visą šį ruožą, taip pat ten dėl neteisėtos migracijos įrengus fizinį barjerą, vis dažniau pasirenkami „nuotoliniai“ kontrabandos gabenimo būdai – dronai arba, pasinaudojant pasienio vandenų tėkme, iš Baltarusijos siunčiami cigarečių „plaustai“.

Pavyzdžiui, pernai pasieniečiai nustatė 49 atvejus (2021 m. – 17), kuomet kontrabandai į Lietuvą permesti buvo naudojamos bepilotės skraidyklės. Sulaikyti 64 447 tokiu būdu atskraidinti pakeliai (2021 m. – 19,7 tūkst.).

Cigarečių kontrabanda / VSAT nuotr.

Daugiausiai 2022 m., kaip ir ankstesniais, pasieniečiai sulaikė Gardino tabako fabrike „Neman“ pagamintų „NZ“, „Minsk“ ir „Fest“ markių cigarečių. Absoliuti dauguma rūkalų pažymėta Baltarusijos akcizo ženklais, tik 1 proc. pakelių buvo be banderolių.

VSAT vertinimu, pagrindinės kontrabandos gabenimo į Lietuvą patrauklumo priežastys yra kelios. Pirma, didelis tabako gaminių kainų skirtumas Lietuvoje ir Baltarusijoje. Baltarusijoje vidutinė mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina yra apie 0,8 Eur, Lietuvoje mažmeninė populiariausių cigarečių pakelio kaina siekia apie 4,2 Eur. Didinant akcizą tabako gaminiams ir tabakui, cigarečių tarp ES ir kaimyninių valstybių kainų mažmeninėje rinkoje skirtumas vis labiau didėja.

Antra, palyginti greitai gaunamas pelnas pardavus nelegalias cigaretes.

Trečia, Lietuvos geografinė padėtis yra patogi kontrabandinių cigarečių tranzitui gilyn į Vakarų Europą. ES išorės sienos atkarpa sudaro 61 proc. viso Lietuvos valstybės sienos ilgio. Be abejonės, nemaža dalis iš Baltarusijos gabenamų cigarečių skirta Lietuvai ir joje „nusėda“.

Ketvirta, didėjant infliacijai, mažėja gyventojų perkamoji galia, o tai skatina toleraciją kontrabandinei produkcijai.

Penkta, baltarusiškų cigarečių kontrabandos trauką skatina tai, kad A. Lukašenkos režimas aktyviai palaiko šią šešėlinę veiklą. Gamyklos „Neman“ perviršinė produkcija nemažėja, ji skirta išimtinai nelegaliai rinkai. Turint omenyje Baltarusijos režimui įvestas tarptautines sankcijas, jos kiekiai, tikėtina, gali dar labiau augti.

Akivaizdu, kad stipriausias spaudimas Lietuvos sienos saugumui dėl kontrabandos išlieka atkarpoje su Baltarusija. Nors valstybės sienos apsauga nuolat stiprinama įvairiomis priemonėmis, tačiau kontrabandos gabentojai taikosi prie situacijos ir atitinkamai keičia neteisėto prekių gabenimo būdus.

Taip pat pasieniečiai fiksuoja, kad nemažėja rūkalų kontrabandos per pasienio kontrolės punktus mastas, be to, intensyvėja smulki kontrabanda.

Įvertinusi visas minėtas aplinkybes ir bei atsižvelgdama į Lietuvos pareigūnų sulaikomus cigarečių kontrabandos kiekius, VSAT prognozuoja, kad jos mastai ir intensyvumas nemažės – neteisėto tabako gaminių gabenimo rizika išlieka aukšta.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA