Kruonio hidroelektrinės laukia 24 metus užsitęsę pokyčiai – Kas vyksta Kaune

Kruonio hidroelektrinės laukia 24 metus užsitęsę pokyčiai

delfi.lt / Edgaras Savickas 2022/06/12 13:19
/ DELFI nuotr.

Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės laukia rimti pokyčiai. Iki 2025 metų pabaigos čia maždaug už 80 mln. eurų turėtų būti įrengtas penktasis agregatas. Teigiama, kad jo prireiks po sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais ir suvaldant atsinaujinančiuosius energijos išteklius.

Apie hidroakumuliacinę elektrinę Lietuvoje pradėta galvoti dar 1967 metais. Numatyta, kad jos prireiks pradėjus veikti atominei elektrinei.

„Techninis projektas buvo patvirtintas 1978 metais, o 1984 metais buvo įbetonuotas Kruonio HAE pastato kertinis akmuo. Projektuojamai 1600 megavatų elektrinės galiai buvo numatyta pastatyti aštuonis agregatus po 200 MW, tačiau vėliau jos galia buvo sumažinta, statant tik keturis agregatus.

Dėl politinės ir ekonominės situacijos kaitos, pirmasis agregatas buvo paleistas 1992 metais, agregatų galia buvo padidinta iki 225 MW. Ketvirtasis elektrinės agregatas pradėjo veikti dar po šešerių metų, 1998-aisiais“, – rašoma valstybės valdomos įmonės „Ignitis gamyba“ tinklapyje.

Praėjus 24 metams, 2022 metų pradžioje, paskelbtas penktojo agregato pirkimo ir įrengimo konkursas. „Ignitis gamybos“ hidroelektrinių eksploatacijos departamento vadovas Raimondas Minkevičius „Delfi“ sakė neatmetantis, kad ateityje projektas bus užbaigtas 100 proc.

„Neatmetu, kad ateityje reikės ir šešto, septinto, o gal ir aštunto agregato“, – sakė jis.

Vis dėlto, kaip pabrėžė jo kolega, „Ignitis gamybos“ gamybos direktorius Darius Kucinas, šiai dienai šeštasis agregatas dar nėra planuojamas.

Siurbliai pradėjo dirbti dienomis

Viena iš priežasčių, kodėl nuspręsta plėsti Kruonio HAE yra saulės ir vėjo elektrinių populiarėjimas.

„Tiek Lietuvoje, tiek aplink Lietuvą sparčiai vystosi atsinaujinantys energijos šaltiniai. Tai verčia ieškoti jų rezervavimo arba suvaldymo įrankių.

Geresnio įrankio nei Kruonio HAE nėra. Kai elektros nereikia, o saulė šviečia, pučia vėjas, tą energijos perteklių galime pasidėti vandens pavidalu į aukštutinį baseiną. Kada yra stygius, užėjo debesis arba nepučia vėjas, tokia elektrinė gali tas spragas užpildyti, gaminti elektros energiją“, – pasakojo R. Minkevičius.

D. Kucinas paaiškino, kad elektros energija pigi paprastai būdavo naktimis.

„Tai ją naudodamas siurblys pumpuodavo vandenį į baseiną, o dieną, kada brangesnė, gamindavo.

Dabar prisistatė daug saulės parkų, tos atsinaujinančios energetikos. Dabar būna, kad siurblys dirba ir dienos metu. Anksčiau to niekad nebūdavo“, – sakė jis.

R. Minkevičius patikslino, kad siurblių darbas dienomis prasidėjo maždaug balandžio pabaigoje.

„Lietuvoje jau per 200 megavatų yra instaliuota saulės galios. Dar vėjas perkopęs 600 MW. Tų galių suvaldymui vis intensyviau naudojami agregatai“, – sakė jis.

Užtikrina rezervą

Kruonio HAE turi dvi pagrindines funkcijas. Pirmoji jau aptarta – elektros gamybos ir suvartojimo skirtumo balansavimas. Antroji – sistemos apkrovos netolygumų lyginimas.

„Mes užtikriname avarinį rezervą sistemoje, elektros energijos tiekimą visiems vartotojams nenutrūkstamai. Jei sistemoje įvyksta sutrikimai, gedimai – turime užtikrinti, kad pagaminsime tiek energijos, kiek reikia tuo metu vartotojams“, – R. Minkevičius.

D. Kucinas pridūrė, kad Lietuvai atsijungus nuo Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos (BRELL) žiedo, atsiras ir dažnio reguliavimo funkcija.

„Dėl to labai svarbus penktojo agregato projektas. Yra Vyriausybės nutarimas dėl sinchronizacijos spartinimo plano. Ten yra įtrauktas penktasis agregatas, kad jo statyba turi būti užbaigta iki 2025 metų“, – sakė jis.

Dėl dažnio reguliavimo planuojamas ir specialus tyrimas, kurio metu bus išbandomas bendras Kauno hidroelektrinės ir Vilniaus transformatorių pastotėje esančios 1 megavato galios eksperimentinės baterijos darbas.

„Dabar pirminio dažnio reguliavimo paslaugą gauname iš Rusijos, kol esame susijungę per BRELL žiedą. Dabar tas reguliavimas nėra aktualus. Bet kai sinchronizuosimės su Europa, tada turėsime įpareigojimą tam tikrą dalį pirminio dažnio reguliuoti.

Reguliavimas vykdomas elektrinėse. Priklausomai nuo to, kuri elektrinė tuo metu dirbs. Bus išskirstytas megavatų kiekis, kiek reikia sureguliuoti. Kauno HE dirba visą laiką, tai vienas agregatas galės dalį reguliuoti“, – dėstė D. Kucinas.

Lietuvoje elektra taip pat gaminama kombinuoto ciklo bloke Elektrėnų komplekse.

Komentuodamas 2025 metais planuojamą sinchronizaciją su Europos tinklais, D. Kucinas priminė, kad su jais jau buvo susijungta pernai. Tiesa, tik trumpam.

„Pernai jau buvome atlikę bandymą, buvome susijungę su Lenkija. Su Europos tinklais bandymo metu jau buvome susijungę kelias valandas. Dirbo ir Kruonis, ir Elektrėnų kombinuoto ciklo blokas.

Taigi, techniškai galima tai padaryti, bet dar reikia pasirengti, padaryti daug bandymų. Pavyzdžiui, šiemet rudenį planuojamas izoliuoto darbo bandymas“, – pasakojo jis.

Pradėtas Sovietų Sąjungoje

R. Minkevičius dar papasakojo, kad bėgant metams Kruonio HAE projekto vizija keitėsi. Lankantis objekte stebina ne tik jo dydis, bet ir tai, kad iš esmės pusė jo yra nebaigta.

„Mes turėjome pagrindinį tikslą, t. y. rezervuoti Ignalinos atominę elektrinę. Kaip žinia, ten buvo suplanuoti trys blokai. Du jau buvo pastatyti, o planuose buvo dar vienas, trečias. Todėl buvo projektuojami aštuoni agregatai rezervuoti pastatytą AE.

Tačiau sąlygos keitėsi. Trečio atominės bloko net nestatė. Buvo eksploatuojami du blokai. Tada uždarėme vieną, po to – ir kitą“, – sakė jis.

Pašnekovas dar prisiminė, kad 2009 metais sustabdžius antrąjį reaktorių, buvo nuomonių esą tai reiškia ir Kruonio HAE pabaigą.

„Bet tas mitas pilnai sugriautas. Atvirkščiai – dirbome dar daugiau, išaugo mūsų gamyba, mūsų paleidimų skaičius.

Tam įtakos turėjo „Nord Pool“ biržos atsiradimas. Tai mus vertė dirbti iš dviejų krepšelių: rezervas ir komercinė gamyba. Tada tai intensyviai pradėjome“, – sakė R. Minkevičius.

Sovietų Sąjungos laikais suplanuotu projektu prieš kurį laiką buvo susidomėję baltarusiai. Jie išreiškė norą pasinaudoti Kruonio HAE balansuojant Astravo AE.

„Bet jokių diskusijų apie tai net nevyko. Net kalbos nebuvo, kad galėtume leisti naudotis“, – sakė D. Kucinas.

Įspūdingas objektas

Sutartis su penktojo Kruonio HAE agregato statybų rangovu turėtų būti pasirašyta iki 2022 metų pabaigos.

Jo techninę specifikaciją, rangos darbų sutartį, statybos darbų pirkimo sąlygas ir kitus projektui reikalingus rangos pirkimo dokumentus parengė konsultavimo bendrovė „Afry Switzerland“.

Konkurso nugalėtojas pratęs įspūdingo projekto statybas. Teigiama, kad statant Kruonio HAE buvo panaudota tiek betono, kiek užtektų pastatyti dar vieną Šiaulių miestą. Jame vienu metu dirbo apie 3,5 tūkst. darbininkų.

Milžiniškais Kruonio HAE vamzdžiais vienu metu gali tekėti keturios Nemuno dydžio upės, o 100 metrų aukščiau Kauno marių lygio įrengtas baseinas yra net 303 hektarų, t. y. beveik 350 futbolo aikščių ploto.

2023–2026 metais Kruonio HAE teritorijoje taip pat planuojama rekonstruoti transformatorių pastotę.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA