TOP 30 labiausiai brangusių prekių ir paslaugų: infliacija skaudžiausia vairuotojams ir naujakuriams – Kas vyksta Kaune

TOP 30 labiausiai brangusių prekių ir paslaugų: infliacija skaudžiausia vairuotojams ir naujakuriams

delfi.lt / Edgaras Savickas 2021/09/15 10:34
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Seniai matytą 5 proc. lygį pasiekusią infliaciją šiemet geriausiai pajuto automobilių vairuotojai ir namus įsirengiantys arba remontuojantys būsto savininkai. Tarp 30 labiausiai pabrangusių prekių ir paslaugų jiems aktualių yra daugiausiai.

Statistikos departamento duomenimis, rugpjūtį metinė infliacija Lietuvoje sudarė 5 proc.

Lyginant su 2020 metų rugpjūčiu, šalyje labiausiai pabrango kitos pašto paslaugos (64 proc.). Kaip patikslino Statistikos departamento atstovė Birutė Stolytė, tokį smarkų padidėjimą galėjo lemti tai, kad nuo 2021 metų liepos 1 dienos Europos Sąjungoje pasikeitė mažos vertės siuntų siuntimo taisyklės.

„Dėl to pradėtas taikyti mažos vertės siuntoms iš trečiųjų šalių tarptautinės pašto siuntos administravimo mokestis“, – sakė ji.

Brangstanti energija

Net 39,9 proc. per pastaruosius metus pabrango gamtinės dujos. Trisdešimtuke galime rasti ir daugiau su energija susijusių prekių.

Tai 34,1 proc. pabrangęs kitas kietasis kuras, 25 proc. brangę suskystintieji angliavandeniliai (butanas, propanas ir kt.), kiti asmeninių transporto priemonių degalai (22,6 proc.), dyzeliniai degalai (19,9 proc.), benzinas (18,2 proc.), anglys (13 proc.).

„Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas sakė, kad tokius skaičius pirmiausia lemia žemas bazės efektas.

„Kainos lyginamos su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, o tuomet pasaulio ekonomika dar nebuvo išsikapsčiusi iš šoko, kurį sukėlė pandemija. Taip gauname gana didelius augimus procentine išraiška. Taip yra analizuojant, pavyzdžiui, naftos kainą.

Tačiau kai kuriuose segmentuose, pavyzdžiui, dujų, kainos yra išaugusios iki rekordinių aukštumų. Čia lemia jau ne tik bazės efektas, jos jau yra aplenkusios prieškrizinį lygį. Tai lemia ir geopolitiniai dalykai, nes Rusija sumažino dujų Europai tiekimą. Oficialiai ruošiamasi naujam žiemos sezonui, bet iš tikrųjų manoma, kaip taip siekiama paspausti Europą“, – „Delfi“ sakė jis.

Žygimantas Mauricas / DELFI nuotr.

Ekonomistas pastebėjo, jog dujos yra pabrangusios ir dėl išaugusios paklausos šiluminėse elektrinėse.

„Buvo sausa ir nevėjuota vasara didžiojoje Europos dalyje. Dėl to pagaminome mažai vėjo ir vandens elektrinėse. Dėl to turime kūrenti dujas. Atitinkamai elektros kaina yra labai didelė, Baltijos šalyse taip pat. Dujų kainų stabilizacija priklausys nuo žiemos šaltumo. Bus įdomu stebėti, kaip Europa į tai reaguos. Dujų atsargos yra puspilnės, todėl gali būti „karšta“, jei žiema bus šalta“, – sakė Ž. Mauricas.

Tarp labiausiai brangusių prekių ir paslaugų yra kelios susijusios su transportu. Tai vairavimo kursai, vairavimo testai, vairuotojų pažymėjimai ir transporto priemonių techninės būklės tikrinimas, pabrangę 18 proc.

Taip pat – keleivių vežimas traukiniais, pabrangęs 15,3 proc.

„Transporto srityje nemažą dalį galėjo turėti paklausos sumažėjimas. Vis tiek ribojimai ir gyventojų nenoras naudotis viešuoju transportu pandemijos metu skatina ieškoti išeičių. Viena jų, kaip sumažinti nuostolius, yra pakelti kainą. Kitas dalykas yra darbuotojų darbo užmokesčiai. Jie įeina į paslaugų sritį“, – apie šią sritį kalbėjo Ž. Mauricas.

Meistrą sunku net prisikviesti

Kitą labiausiai brangusiųjų prekių ir paslaugų dalį sudaranti sritis susijusi su nekilnojamuoju turtu.

Dažytojų paslaugos per metus pabrango 13,6 proc., kiti baldai ir būsto reikmenys – 11,9 proc., santechnikų paslaugos – 11,8 proc., kitos būsto priežiūros ir remonto paslaugos – 11,3 proc., apšvietimo įranga – 10,6 proc., elektrikų paslaugos – 10,4 proc., nevarikliniai smulkūs įrankiai – 10,2 proc.

Ž. Mauricas komentavo, kad paklausa šioje srityje yra tiesiog milžiniška praktiškai visame išsivysčiusiame pasaulyje.

„Ši krizė paskatino didesnio, erdvesnio būsto paiešką. Dėl to statoma labai daug individualių namų, automatiškai labai daug darbuotojų nusiurbiama į tą rinką. Įmonės negali rasti darbuotojų mokėdamos net ir labai solidžius atlyginimus. Vis tiek niekas neina, nes gali daugiau uždirbti individualių namų statybos srityje. Tiesa, ten daug šešėlio.

Atitinkamai žmonės tuos namus ir butus įsirenginėja. Kiti galbūt neperka, bet atsinaujina butus. Kai daugiau laiko praleidi namuose, automatiškai pamatai trūkumus“, – sakė jis.

Vis dėlto, ekonomisto vertinimu, ši banga turėtų išsikvėpti.

„Kaip rodo Amerikos patirtis, – sakė jis. – Turėtų stabilizacija ateiti ir į Lietuvą. Kitų metų vasarą, kai jau nebebus ribojimų, visi pradės keliauti, restoranai, viešbučiai veikti, tada būstas nueis į antrą planą. Gali kainos pasikoreguoti, galbūt ir į neigiamą pusę. Priešingai nei trimituoja kai kurie NT vystytojai.

Tai tikrai konkurencinga rinka. Baldų gamintojų turime labai daug. Jei jie matys, kad paklausa krenta, tai ir kaina pasikoreguos.

Kalbant apie dabartines kainas, manau, jos gali būti didesnės nei skaičiuoja Statistikos departamentas. Pavyzdžiui, statybose didele problema būna prisikviesti žmogų. Tarkim, reikia įsirengti vonios kambarį, vos ne maldauti turi, kad jis ateitų ir padarytų. Kitu atveju viso projekto negali priduoti.“

Iš TOP-30 dar nepaminėtos poilsio centrų, stovyklaviečių, jaunimo nakvynės namų ir panašios apgyvendinimo paslaugos (34,8 proc.), informacijos apdorojimo įrenginių pagalbiniai reikmenys (19,5 proc.), bulvės (15,4 proc.), kiti valgomieji aliejai (15,2 proc.), šviežios arba atšaldytos daržovės, išskyrus bulves ir kitus gumbavaisius (15,2 proc.), kiti mokesčiai ir paslaugos (14,4 proc.).

Per metus dar smarkiai pabrango žaislai ir švenčių reikmenys (14,3 proc.), kitų asmeninių daiktų taisymas (13,4 proc.), fotografų teikiamos paslaugos (13,3 proc.), šviežias, nenugriebtas pienas (12 proc.), pradinis ugdymas (ISCED-97 1 lygmuo) (11,6 proc.), muziejai, bibliotekos, zoologijos sodai (10,9 proc.) ir apmokamo namų ūkio personalo paslaugos (10,5 proc.).

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.