Baigtas tyrimas dėl „Grigeo“ taršos – normatyvus viršijo daugiau nei 100 kartų | Kas vyksta Kaune

Baigtas tyrimas dėl „Grigeo“ taršos – normatyvus viršijo daugiau nei 100 kartų

BNS 2021/08/31 10:23
Asociatyvi / DELFI nuotr.

Klaipėdos prokurorai baigė ikiteisminį tyrimą dėl dėl Kuršių marias nevalytomis nuotekomis teršusios „Grigeo“ grupės kartono gamybos bendrovės „Grigeo Klaipėda“ – įmonės leistos nuotekos normatyvus viršijo daugiau kaip šimtą kartų.

Įtarimai dėl aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimų, dokumentų klastojimo ir disponavimo jais bei piktnaudžiavimo pateikti bendrovei ir 14-ai fizinių asmenų – esamiems ir buvusiems įmonės darbuotojams, antradienį pranešė prokuratūra.

Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė Gina Skersinskytė liepos pabaigoje BNS sakė, kad įtariamųjų padaugėjo iki penkiolikos – dar balandį skelbta, kad jų yra devyni – aštuoni fiziniai asmenys ir „Grigeo Klaipėda“.

Tarp galimų įtariamųjų minėtas pagrindinis „Grigeo“ grupės akcininkas Gintautas Pangonis bei „Grigeo Klaipėdos“ vadovas Tomas Eikinas.

G. Skersinskytė liepą sakė, jog byla teismą turėtų pasiekti rudenį.

Prokuratūrai paskelbus apie ikiteisminio tyrimo pabaigą, įtariamiesiems ir jų gynėjams, civiliniam ieškovui ir jo atstovams suteikta teisė susipažinti su visa tyrimo medžiaga bei pateikti prašymus dėl ikiteisminio tyrimo papildymo.

Prokurorės teigimu, bylos medžiaga yra didelės apimties, todėl įtariamiesiems reikės nemažai laiko susipažinti.

Baudžiamąją bylą dabar sudaro daugiau kaip 80 tomų medžiagos.

G. Skersinskytė anksčiau sakė, kad už taršą atsakingiems asmenims gali grėsti iki šešerių metų nelaisvės, o „Grigeo Klaipėdai“ gresia iki 5 mln. eurų bauda.

Aplinkos apsaugos departamentas šiemet sausį Klaipėdos apygardos prokuratūrai taip pat pateikė daugiau nei 48 mln. eurų civilinį ieškinį dėl „Grigeo Klaipėdos“ aplinkai padarytos turtinės žalos atlyginimo. Ieškinys bus perduotas teismui ir nagrinėjamas kartu su baudžiamąja byla.

„Grigeo Klaipėdos“ tarša į viešumą iškilo pernai sausį – tuomet prokurorai pradėjo tyrimą dėl Kuršių marių taršos nevalytomis nuotekomis.

Žada atlyginti žalą

Prokurorams baigus ikiteisminį tyrimą dėl Kuršių marias nevalytomis nuotekomis teršusios „Grigeo“ grupės kartono gamybos bendrovės „Grigeo Klaipėda“, pastaroji pareiškė atkursianti pažeistą aplinką, sieksianti susitaikyti su valstybe bei kuo greičiau nutraukti baudžiamąjį procesą.

Klaipėdos apylinkės prokuratūrai įteikus pranešimus apie ikiteisminio tyrimo užbaigimą, „Grigeo Klaipėda“ teigia, kad tai leis greičiau išsklaidyti visas abejones, nustatyti žalos gamtai faktą ir dydį bei atstatyti gamtai padarytą poveikį, rašoma pranešime spaudai.

„Iškart po incidento prisiėmėme atsakomybę, atlikome vidinius tyrimus, nuolat bendradarbiaujame su mokslininkais, valstybės institucijomis, esame pateikę savo pasiūlymus, kaip galėtų būti atkurta aplinka“, – sakė įmonės generalinis direktorius Tomas Eikinas.

Pasak pranešimo, įmonės iniciatyva atliktas vidaus tyrimas patvirtino, kad dalis jos biologiškai neišvalytų nuotekų neteisėtai pateko į „Klaipėdos vandens“ nuotekų sistemą, o iš jos – į Kuršių marias, tuo metu tarptautiniai ekspertai nustatė, kad nebuvo padarytas itin didelis neigiamas poveikis Kuršių marių vandens ekologinei ir cheminei būklei.

Pasak T. Eikino, nepaisant to, „Grigeo Klaipėda“ pasirengusi įgyvendinti aplinkos atkūrimo priemones ir atlyginti visą patvirtintą žalą gamtai. Viena jų – nendrių pjovimas Kuršių marių pakrantėse.

Projektas būtų įgyvendinamas kartu su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija.

Tuo metu aplinkos ministras Simonas Gentvilas liepos pabaigoje pareiškė, kad „Grigeo Klaipėda“ yra praradusi pasitikėjimą, meluoja, jog pati pastebėjo paskutinę avariją liepos mėnesį, kai dėl gedimo jos nuotekos vėl išsiliejo į Kuršių marias.

Ministras portalui 15min.lt kritikavo ir įmonės suplanuotas 3,5 mln. eurų investicijas į aplinkosaugą. Anot jo, jos turėjo būti padarytos dar įsigijus įmonę, prieš dešimtmetį.

Dėl „Grigeo Klaipėda“ taršos S. Gentvilas žadėjo kalbėtis su jos produkciją perkančia Švedijos „Ikea“, o rudenį teigė kviesiantis Europos Komisijos (EK) ekspertus, kurie įvertintų įmonės būklę.

Aplinkos apsaugos departamentas yra pateikęs daugiau nei 48 mln. eurų civilinį ieškinį dėl „Grigeo Klaipėdos“ aplinkai padarytos turtinės žalos atlyginimo. Ieškinys bus perduotas teismui ir nagrinėjamas kartu su baudžiamąja byla.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA