Į Vilkiją – pasiklausyti L. Armstrongo dainų – Kas vyksta Kaune

Į Vilkiją – pasiklausyti L. Armstrongo dainų

 L. Armstrongo aikštė Vilkijoje
L. Armstrongo aikštė Vilkijoje./ R. Tenio nuotr.

Kaip Vilkija susijusi su pasaulyje garsaus džiazo trimitininko ir dainininko Luiso Armstrongo vardu? Retas žino, kad Vilkijoje gyveno jo įtėviai litvakai Leiba ir Tilė Karnovskiai, kurie emigravę į JAV L. Armstrongą dar mažą sutiko šiukšlyne ir užaugino kaip savą. Šiam faktui atminti Vilkijoje neseniai pristatyta L. Armstrongo scena, memorialinė lenta ir 3 muzikos automatai.

L. Armstrongo (1901-1971) ir jo įtėvių iš Vilkijos atminimą išvysite Vilkijos parke, šalia kelto per Nemuną.

 L. Armstrongo aikštė Vilkijoje
Lauko estradoje – bareljefas, įamžinantis L. Armstrongo ir L. bei T. Karnovskių vardus./ R. Tenio nuotr.

Įtėviai iš Vilkijos

Leiba (vėliau Luisas) Karnovskis gimė Vilkijoje 1864 m., tikslių duomenų nėra, tačiau manoma, kad ir būsimoji jo žmona Tilė Kaufman gimė Vilkijoje. XIX a. pab. Karnovskių šeima patraukė į JAV, jų namais tapo Niujorkas, vėliau Naujasis Orleanas. Tiesa, čia atvykęs Leiba tapo Louis Karnovsky. Pora sulaukė 10 vaikų. Šeima užsidirbdavo rinkdama, rūšiuodama ir pardavinėdama atliekas.

L. Armstrongas iki 7 m. gyveno su senele, nes tėtis jį paliko vos gimusį, o mama vertėsi pardavinėdama savo kūną, kad galėtų išlaikyti šeimą. Berniuko buitis buvo itin skurdi, tad vaikas maisto ieškodavo šiukšlynuose. Manoma, kad Karnovskiai su mažuoju ir susitiko viename Naujojo Orleano šiukšlyne, nusprendė jį globoti. Vaiku rūpinosi kaip savu, auklėjo, davė darbo: kartu su Karnovskių sūnumis jis rinko butelius, iš vagonų krovė anglį ir kt.

Būtent Karnovskiai globotinį paragino lavinti muzikinius gebėjimus: pamatę jo polinkį į muziką, davė pinigų nusipirkti pirmąjį instrumentą – kornetą, padrąsino dainuoti. Apie ryšį su litvakų Karnovskių šeima L. Armstrongas rašo prisiminimuose „Liudijimas apie Karnovskius“, ten jis mini: „Jie pamatė, kad kažkas yra mano sieloje.“

Karnovskių šeima./ Šeimos archyvo nuotr.

Prielankumas žydams

1922 m. atlikėjas išvyko muzikuoti į Čikagą, tačiau ir ten palaikė ryšius su Karnovskiais. Pagerbdamas Holokausto aukas ir solidarizuodamasis su žydais, L. Armstrongas visą gyvenimą nešiojo grandinėlę su Dovydo žvaigžde, mokėjo jidiš kalbą, mėgo macus, prie jo namų durų staktos buvo prikalta mezuza. Kūryboje jis irgi nevengė žydų muzikos motyvų.

JAV iki šiol veikia Karnovskio fondas, padedantis gabiems vaikams iš nepasiturinčių šeimų įsigyti muzikos instrumentų.

 L. Armstrongo aikštė Vilkijoje
L. Armstrongas tapo pirmuoju afroamerikiečiu džiazo atlikėju, dalyvavusiu tiesioginėje radijo transliacijoje ir pirmuoju juodaodžiu, pasirašiusiu kontraktą su įrašų studija./ R. Tenio nuotr.

Pasiklausyti dainų

Lankydamiesi Vilkijos parke išgirsite populiarias Luiso Armstrongo dainas. Muzikos automatuose tereiks paspausti mygtuką ir nuskambės 13 L. Armstrongo kūrinių, tarp jų gerai žinomi: „Summertime“, „What a Wonderful World“, „Moon River“, „Georgia on My Mind“ ir kt.

Aikštės erdvių projektuotoja – architektė Violeta Beigienė, L. Armstrongo ir jo įtėvių bareljefo autorius – skulptorius Stasys Žirgulis.

Scena pastatyta taip, kad neužstotų Nemuno slėnio grožio. Aikštės pakraščiuose įrengti dviračių stovai, suoleliai, apšvietimas, sanitarinis mazgas.

 L. Armstrongo aikštė Vilkijoje
Atminimas L. Armstrongui įrengtas netoli Vilkijos kelto per Nemuną./ R. Tenio nuotr.

Scena – bendruomenei telkti

Vilkijos seniūnijos seniūno pavaduotoja Gintarė Zakarauskienė atkreipė dėmesį, kad į šalį intensyviai veržiasi naujos šventės, susijusios su komercija, tad šioje kultūrinėje erdvėje bus stengiamasi daug dėmesio skirti lietuviškoms šventėms ir renginiams.

„Dėl vyraujančios populiariosios kultūros mūsų senoji etninė kultūra nustumiama į šoną kaip atgyvena. Liūdna, kad auganti karta labai mažai žino apie mūsų senolių papročius, tradicijas ir kitas šventes (susibūrimus, sueigas). (…) Todėl mūsų bendruomenė nusprendė priminti, kad senosios (ir ne tik senosios) šventės, papročiai ir tradicijos tikrai nenusileidžia savo išmone, linksmybėmis ir patrauklumu“ – pristatydama L. Armstrongo sceną sakė G. Zakarauskienė.

Jos teigimu, bendruomenė ir svečiai dalyvaudami renginiuose ir sueigose patirs bendrystę, galės pasidalinti gerąja patirtimi. Puoselėjant etninę kultūrą bus skatinamas bendruomeniškumas, mažinama socialinė atskirtis.

„Mūsų senoliai mėgdavo susieiti ir pabendrauti, todėl mūsų tikslas – skatinti kraštiečių ir svečių bendravimą, jų atvykimą į Vilkijos miestą“, – kalbėjo G. Zakarauskienė.

Naujoje scenoje jau vyko tarptautinio poezijos festivalio pasirodymai, „Mažoji Akacijų alėja“ ir kiti renginiai.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.