Karantinas greičiausiai nebus pratęstas – atskleidė, kokie ribojimai galėtų likti – Kas vyksta Kaune

Karantinas greičiausiai nebus pratęstas – atskleidė, kokie ribojimai galėtų likti

delfi.lt / Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Savaitės įvykiai“, Liudmila Timofejeva 2021/06/21 18:33
Vasariškas oras Kaune
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Iki birželio pabaigos Lietuvoje galiojantis karantinas, tikėtina, daugiau tęsiamas nebebus. Taip kalba ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, ir premjerė Ingrida Šimonytė. Vis dėlto sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė sako, kad nors karantinas, tikėtina, bus panaikintas, tam tikri ribojimai vis tiek išliks.

„Karantinas yra teisinė sąvoka – jį paskelbus Vyriausybė turi vienokius įgaliojimus ir gali įvesti vienokius ribojimus, kita, šiek tiek švelnesnė, teisinė stadija, kurią Vyriausybė gali skelbti, yra ekstremali situacija. Esminis klausimas yra, ar mums vis dar reikia tokių priemonių, kurios gali būti taikomos karantino metu, ar mums užtenka jau tokių, kurios gali būti taikomos ekstremalios situacijos metu“, – „Delfi TV“ laidoje „Savaitės įvykiai“ kalbėjo viceministrė.

Anot jos, sprendimas dėl karantino bus artimiausiu metu.

„Tikėtina, kad karantinas nebus tęsiamas, nes gerėjanti epidemiologinė situacija sako, kad karantino nereikia. Bet neišvengiamai turbūt bus skelbiama ekstremali situacija (dabar garantuoti to negaliu) ir [liks] tam tikri ribojimai“, – sakė Ž. Simonaitytė.

Jos teigimu, kai kurie ribojimai bus paliekami remiantis epidemiologų rekomendacijomis.

„Mes tikrai nenorime turėti tos situacijos, kad po to taip kardinaliai augtume, kaip augome praėjusį rudenį“, – sakė sveikatos apsaugos viceministrė.

Ji išvardijo, kokie ribojimai galėtų būti paliekami net šalyje nustojus galioti karantinui: „Ekstremalios situacijos metu gali būti ribojama ūkinė veikla, mes ir toliau galime prašyti, kad einant į prekybos ar paslaugų tiekimo vietas žmonės dėvėtų kaukes ten, kur yra didesni susibūrimai. Viešųjų paslaugų teikimas nebūtų visiškai grąžinamas į kontaktinį, toliau didžioji dalis paslaugų būtų teikiama nuotoliniu būdu. Ten, kur galime riboti kontaktus, pasisaugoti, pasilaikyti atstumo, tos priemonės ir toliau gali būti taikomos.“

Dėl naujos atmainos – išsamesni tyrimai

Praėjusią savaitę Lietuvoje aptikus pirmuosius „Delta“ koronaviruso atmainos, kilusios iš Indijos, atvejus, Ž. Simonaitytė sako, kad to išvengti buvo sunkiai įmanoma ir tam buvo iš anksto ruoštasi.

„Nesame užsidarę nuo viso pasaulio. Nepaisant to, kad vienokias ar kitokias keliones ribojame ar prašome izoliacijos, bet turime būtinąjį prekių, paslaugų, transporto judėjimą, tai išvengti bet kokio viruso ar šitos mutacijos, kuri pakankamai plačiai jau paplito pasaulyje, ir mums nebuvo įmanoma“, – kalbėjo Ž. Simonaitytė.

Pasak jos, šiais atvejais atliekami kur kas išsamesni epidemiologiniai tyrimai.

„Mes jau prieš keletą mėnesių esame pasirengę tvarką. Nustatę pavojingą mutaciją (lygiai tą patį darėme su kitomis pavojingomis mutacijomis, kurios buvo pasiekusios Lietuvą), tikrai labai išsamiai atliekame epidemiologinius tyrimus: tiriame visus to žmogaus kontaktus, galimus kontaktus, jeigu tai susiję su įmone, visus tos įmonės darbuotojus, kurie tik buvo atėję iki darbo vietos. Taip pat [atliekami] gyvenamosios vietos (jei žmogus gyvena daugiabutyje, tai visų laiptinės gyventojų) tyrimai ir pan.“ – pasakojo Ž. Simonaitytė.

Kaip teigia viceministrė, yra duomenų, jog šį atmaina pavojingesnė ir vaikams: „Didžiosios Britanijos duomenys rodo, kad šita atmaina yra gerokai pavojingesnė ir vaikams – ir vaikai, užsikrėtę šita atmaina, serga pakankamai sunkiomis formomis, tai sąmoningi tėvai, vaikai, tikiu, apsispręs pasiskiepyti, o ne rizikuoti.“

Skiepytis prieš tėvų valią gali leisti išskirtiniais atvejais

Praėjusią savaitę Lietuvoje jau pradėjus skiepyti nuo koronaviruso paauglius nuo 12 metų, viceministrė sako, kad kol kas šioje amžiaus grupėje nestebimas didelis aktyvumas.

„Tikrai matome, kad tai nėra ta grupė, kuri skiepijasi labai intensyviai. Turbūt dažnai apsisprendimą skiepyti vaikus lemia tėvų vasaros planai, noras vykti kažkur atostogauti ir jaustis saugiai“, – svarstė Ž. Simonaitytė.

Ji taip pat pakomentavo diskusijų sukėlusią tvarką, kad vaikas gali pasiskiepyti prieš tėvų valią.

„Kalbant apie bet kokią kitą sveikatos priežiūros paslaugą, visų pirma sprendimus turi priimti tėvai ar globėjai. O Lietuvoje jau labai seniai galioja įstatymais, kad išimtiniais atvejais, jeigu vis dėlto yra išsiskyrimas, yra galimybė šaukti gydytojų konsiliumą, kuris priima sprendimą galbūt kitokį, nei vaiko tėvai norėtų. Bet tai labai išskirtiniai atvejai“, – aiškino Ž. Simonaitytė.

„Jeigu nuomonės išsiskiria, galbūt reikėtų kreiptis į šeimos gydytojus, bendrauti ir ieškoti bendro sutarimo, kad nereikėtų imtis tų teisinių kelių. Bet taip, tas kelias egzistuoja. Asmeniškai abejoju, ar jis bus nors kartą panaudotas“, – kalbėjo ji.

Nors šiuo metu paaugliai skiepijami tik „Pfizer“ vakcina, kaip teigia Ž. Simonaitytė, artimiausiu metu laukiama Europos vaistų agentūros (EVA) sprendimų leisti skiepyti dar vieno gamintojo vakcina.

„Yra kalba apie „Moderna“ vakciną. EVA artimiausiu metu turėtų priimti sprendimą dėl šios vakcinos“, – laidoje „Savaitės įvykiai“ sakė Ž. Simonaitytė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.