Šviesoforai, gatvių apšvietimas, viešųjų erdvių priežiūra – ar pastebite, kaip atsinaujina Kaunas? - Kas vyksta Kaune

Šviesoforai, gatvių apšvietimas, viešųjų erdvių priežiūra – ar pastebite, kaip atsinaujina Kaunas?

Kasmet kauniečiai ir miesto svečiai džiaugiasi vis gražėjančiomis miesto viešosiomis erdvėmis, atsinaujinančiais pastatais ir įgyvendinamais naujais sporto, mokslo bei kultūros projektais. Tiesa, pastaraisiais metais itin reikšmingi pokyčiai mieste vyksta ir gyventojams ne visada pastebimose, tačiau kiekvieno kauniečio patogumui ir saugumui svarbiose srityse: atnaujinant gatvių apšvietimą bei šviesoforų sistemą, diegiant greičio kontrolės ir avaringumo mažinimo sprendimus.

1015 km moderniai apšviestų Kauno gatvių

Ne kiekvienam kauniečiui žinoma, jog mieste yra per 33 tūkstančius šviestuvų, susijungiančių į 1015 kilometrų apšvietimo tinklą, kurį eksploatuoja Kauno miesto savivaldybės valdoma įmonė „Kauno gatvių apšvietimas“.

Keletą pastarųjų metų didelę dalį pajėgumų įmonė skiria senųjų miesto šviestuvų atnaujinimui LED lempomis. Naujieji LED šviestuvai ne tik geriau apšviečia gatves bei šaligatvius, bet ir padeda ženkliai sumažinti miesto elektros energijos suvartojimą.

Įdomu tai, kad Kaune diegiami modernūs LED šviestuvai turi savaiminio pritemdymo funkciją. Nuo apšvietimo tinklų įjungimo valandos apšvieta laipsniškai mažėja, o artėjant rytui – ir vėl suintensyvėja.

Piko metu, kuomet gyventojų judėjimo srautai mieste yra didžiausi, naujieji LED šviestuvai šviečia maksimaliu galingumu, o naktį ir paryčiais – sumažintu. Neįgudusia akimi šis skirtumas sunkiai pastebimas, tačiau, specialistų teigimu, prie elektros energijos suvartojimo Kauno mieste ši savaiminio pritemdymo funkcija prisideda ženkliai.

Taip pat, siekiant maksimalaus apšvietimo efektyvumo, didelį dėmesį „Kauno gatvių apšvietimas“ specialistai skiria apšvietimo įjungimo ir išjungimo valdymo sistemos „MidiBlue“ diegimui. Ši sistema miesto apšvietimą leidžia įjungti ir išjungti pagal esamas oro sąlygas.

Sistema valdoma nuotoliniu būdu, iš „Kauno gatvių apšvietimas“ dispečerinės Žemuosiuose Šančiuose. Specialistų teigimu, skirtumas tarp įprasto švietimo reguliavimo pagal astronominį laikrodį ir tarp modernios „MidiBlue“ sistemos yra apie 20 minučių kasdien, taip sutaupant papildomą, reikšmingą dalį elektros energijos.

Naujosios Kaune diegiamos apšvietimo sistemos taip pat leidžia realiuoju laiku, nuotoliniu būdu stebėti visą miesto apšvietimo infrastruktūrą. Tokiu būdu į atsiradusius gedimus „Kauno gatvių apšvietimo“ darbuotojai gali reaguoti greičiau – nelaukdami gyventojų pranešimų, kaip tai buvo daroma anksčiau.

Šviesoforai Kaune / Organizatorių nuotr.

Kaune – nė vieno sovietinių laikų šviesoforo

Reikšmingi pokyčiai vyksta ir Kauno šviesoforų sistemos atnaujinimo srityje. „Kauno gatvių apšvietimo“ specialistai informuoja, jog 2019 metais paskutinieji miesto šviesoforai su lempomis buvo pakeisti į LED šviesoforus, o 2020-aisiais – demontuoti paskutiniai sovietinių laikų šviesoforų valdikliai.

Iš viso Kauno mieste yra 135 šviesoforinės sankryžos ir reguliuojamos pėsčiųjų perėjos, kurios, modernizavus sistemas, yra tiesiogiai sujungtos su „Kauno gatvių apšvietimo“ dispečerinėje veikiančiu Eismo valdymo centru.

Privalumas gyventojams yra sutrumpėjęs šviesoforus prižiūrinčios įmonės reagavimo laikas gedimo atveju. Anksčiau apie gedimus ar neveikiančias šviesoforų lempas buvo sužinoma tik iš gaunamų gyventojų pranešimų, o šiandien gedimų informacija specialistus pasiekia realiuoju laiku, į dispečerinės monitorių ekranus.

Eismo srautų stebėjimo tikslais dalyje miesto šviesoforinių sankryžų įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Jų pagalba analizuojami eismo srautų duomenys ir, esant būtinumui, koreguojami eismo valdymo planai, tokiu būdu pagerinant reguliuojamų sankryžų pravažumą.

Siekiant efektyvinti transporto valdymo srautus bei mažinti spūstis piko metu, Kauno mieste įdiegtos ir pažangios srautų valdymo sistemos. Pagrindinėse miesto gatvėse, tokiose kaip Donelaičio g., Kęstučio g., Vytauto pr., Jonavos g., Karaliaus Mindaugo pr., Raudondvario pl. ir kitose, šviesoforai valdomi koordinuotai – žaliosios bangos principu.

Žalio signalo trukmė yra kintama aiškiai numatytose ribose, priklausomai nuo paros laiko ir pravažiuojančių automobilių skaičiaus. Įdomu tai, jog įprastai tokiose Kauno miesto sankryžose naudojamos atskiros srautų valdymo programos, skirtos ryto, dienos ar vakaro – piko – metui.

Tuo tarpu Savanorių pr. ir Taikos pr. įdiegta dar modernesnė eismo valdymo sistema. Pagal iš sankryžų valdiklių gautus duomenis apie transporto srautus, sistema apskaičiuoja optimalią signalinę programą kiekvienai sankryžai atskirai bei visam prospekto eismo koridoriui bendrai. Tokiu būdu pagrindinėse miesto arterijose pavyksta užtikrinti maksimaliai efektyvų transporto srautų valdymą.

Eismo valdymo sistema / Organizatorių nuotr.

Patikrinti sprendimai avaringumui mieste mažinti

Tarp svarbių, tačiau ne visada plika akimi pastebimų pokyčių mieste – ir modernūs sprendimai avaringumui mažinti. Nuolat vertinant avaringiausias miesto vietas, diegiama moderni, stacionari greičio pažeidimų fiksavimo sistema. Jos tikslas – atkreipti skubančių vairuotojų dėmesį, juos drausminti ir tokiu būdu mažinti avarijų bei skaudžių eismo nelaimių skaičių mieste.

Stacionarių greičio pažeidimo fiksavimo įrenginių fiksuojami duomenys automatiškai yra perduodami į administracinių nusižengimų registrą (ANR), kur jie yra apdorojami Lietuvos kelių policijos.

Už stacionarių greičio fiksavimo įrenginių priežiūrą Kauno mieste taip pat atsakinga savivaldybės valdoma įmonė „Kauno gatvių apšvietimas“.

Greta apšvietimo, šviesoforų ir greičio fiksavimo įrenginių priežiūros, „Kauno gatvių apšvietimas“ rūpinasi kelio ženklų, apsauginių atitvarų, įspėjamųjų stovų, sferinių veidrodžių ir kitų inžinerinių eismo saugumą užtikrinančių priemonių įrengimu ir priežiūra bei prižiūri daugiau nei 700 hektarų miesto parkų, tokių kaip Panemunės, Lampėdžių bei Pažaislio šilai, bei aplink Kauną išsidėsčiusių miškų plotus.

Na, o besiruošiant didžiosioms žiemos bei valstybinėms šventėms, „Kauno gatvių apšvietimo“ komanda pasirūpina ir miesto papuošimais: dekoracijomis puošia visus miesto tiltus bei centrinę miesto dalį.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA