„Valstiečiai“ pristatė šešėlinę Vyriausybę: S. Skvernelis liko be posto – Kas vyksta Kaune

„Valstiečiai“ pristatė šešėlinę Vyriausybę: S. Skvernelis liko be posto papildyta

BNS 2021/02/11 11:20
Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) šešėlinei Vyriausybei vadovauti ėmėsi partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, buvęs šios partijos premjeras nepartinis Saulius Skvernelis liko be posto.

LVŽS tarybos sausio pabaigoje patvirtintame šešėliniame Ministrų kabinete finansų ministro pareigos skirtos Valiui Ąžuolui, vidaus reikalų – Guodai Burokienei, krašto apsaugos – Dainiui Gaižauskui, aplinkos – Ligitai Girskienei, švietimo, mokslo ir sporto – Eugenijui Jovaišai, ekonomikos – Deividui Labanavičiui, energetikos – Arvydui Nekrošiui, kultūros – Aušrinei Norkienei, teisingumo – Agnei Širinskienei, socialinės apsaugos ir darbo – Tomui Tomilinui, susisiekimo – Arvydui Vaitkui.

Šešėlinėje Vyriausybėje yra ir trys buvę tikri ministrai. Aurelijus Veryga „išsaugojo“ sveikatos apsaugos ministro pareigas, Kęstutis Mažeika tapo šešėliniu žemės ūkio ministru, o Giedrius Surplys paskirtas vadovauti šešėlinei Užsienio reikalų ministerijai.

Visi šešėliniai ministrai, išskyrus Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narį A. Vaitkų, yra parlamentarai. Du iš jų – E. Jovaiša ir A. Vaitkus – nepriklauso LVŽS.

R. Karbauskis ketvirtadienį žurnalistams teigė, kad S. Skverneliui siūlyta dalyvauti šešėlinės Vyriausybės veikloje, tačiau jis atsisakė.

„S. Skvernelis buvo šalininkas, kad ši Vyriausybė būtų daugiau koalicinė, kas yra tiesiog neįmanoma (…) Šešėlinės vyriausybės nebūna koalicinės“, – teigė „valstiečių“ vadovas.

Anot jo, S. Skvernelis ketina daugiau pastangų skirti Seimo opozicijai vienyti.

„Valstiečių“ lyderis R. Karbauskis ketvirtadienį Seime teigė, kad šešėlinė Vyriausybė neužsiims oponavimu dėl oponavimo.

„Formuodami šešėlinę Vyriausybė turime vieną tikslą – padėti daryti mažiau klaidų“, – teigė jis.

LVŽS pirmininkas tvirtino, kad šešėlinis Ministrų kabinetas dirbs nuolat ir svarstys aktualiausius klausimus.

Anot jo, idealiu atveju Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė galėtų tam tikrais atvejais kreiptis į „valstiečių“ ministrus dėl ekspertinio vertinimo.

„Labai norisi, kad vieni kitus labiau girdėtume“, – tvirtino R. Karbauskis.

Per pirmąjį posėdį „valstiečiai“ priėmė memorandumą dėl COVID-19 valdymo, ragindami I. Šimonytės Vyriausybę užtikrinti smulkaus verslo lygiateisiškumą ir jo atstovus lygiaverčiais pagrindais įtraukti į patariamąją ekspertų tarybą.

Taip pat nutarta Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui apskųsti švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės įsakymą dėl norminių studijų kainų padidinimo.

Ketvirtadienį LVŽS paskelbė ir šešėlinės Vyriausybės programą, kuri, anot partijos, bus alternatyva konservatorių-liberalų Vyriausybės programai.

„LVŽS, priešingai nei dabar valdančiojoje daugumoje esančios partijos, pabrėžia tradicinę šeimą, kuriai valstybė turi užtikrinti visus reikiamus resursus vystytis ir augti, mokytis ir dirbti, būti sveikiems ir saugiems, gyventi švarioje aplinkoje“, – teigia „valstiečiai“.

Šešėlinėje Vyriausybės programoje didžiausia opozicinė partija akcentuoja pamatinio gėrio kūrimą. Anot jų, valstybė privalo saugoti žmogaus gyvybę ir sveikatą, užtikrinti tvarų sambūvį su gamta, puoselėti darnią šeimą ir bendruomenę, kurti tvarią ekonominę ir skaidrią politinę aplinką.

Papildyta 12.37 val.

Siūlo inicijuoti interpeliaciją aplinkos ministrui

Šešėlinė „valstiečių“ Vyriausybė siūlo savo partijos frakcijai Seime inicijuoti interpeliaciją aplinkos ministrui liberalui Simonui Gentvilui. Dėl to ketvirtadienį nutarta per pirmąjį šešėlinės Vyriausybės posėdį.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas, šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis teigė, kad neįsivaizduojama, jog ministerijai gali vadovauti žmogus, darantis spaudimą pavaldžioms įstaigoms.

Šešėlinė aplinkos ministrė „valstietė“ Ligita Girskienė tvirtino, kad S. Gentvilas „darbą pradėjo ne nuo diskusijų su pavaldžiu įstaigų vadovais, o iš karto ėmėsi valymo atleidžiant darbuotojus“.

Jos teigimu, S. Gentvilo konfliktas su Aplinkos apsaugos departamento vadove Olga Vėbriene netoleruotinas.

Pasak L. Girskienės, vieši aplinkos ministro pasisakymai kelia didelių abejonių, ar jis atėjo ginti aplinkosaugos, ar stambiojo verslo interesų. L. Girskienė citavo S. Gentvilo žodžius, kad jis nesiruošia konfrontuoti su stambaus verslo įmonėmis.

R. Karbauskis pabrėžė, kad dėl interpeliacijos būtina sutarti su kitomis opozicinėmis Seimo frakcijomis.

Pagal Seimo statutą, interpeliaciją ministrui gali pateikti ne mažiau kaip penktadalis arba ne mažiau kaip 29 Seimo nariai. Tačiau norint atstatydinti ministrą, būtina surinkti ne mažiau kaip 71 balso.

LŽVS Seime turi didžiausią opozicinę frakciją, joje 32 parlamentarai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA