Pirmieji Lietuvoje „Moderna“ vakcina pradėti skiepyti kauniečiai – Kas vyksta Kaune

Pirmieji Lietuvoje „Moderna“ vakcina pradėti skiepyti kauniečiai specialus reportažas iš Kauno centrinio pašto

Laisvės gynėjų dieną, sausio 13-ąją, Kauno centrinio pašto pastate veikti pradėjo vakcinacijos nuo COVID-19 punktas, kuriame ateityje bus skiepijami visi to norintys Kauno miesto gyventojai. Šios dienos vakcinacijos sąrašo prioritetas – mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai, toliau eilėje – COVID-19 tyrimus atliekančių Kauno laboratorijų darbuotojai bei Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai, vykstantys į COVID-19 židinius.

Pirmosios „Moderna“ vakcinos – Kaunui

Kauno vakcinacijos punkto veiklą užtikrina ir organizuoja Kauno miesto poliklinika, o pirmasis čia paskiepytas asmuo – Kauno karščiavimo klinikoje dirbantis šeimos gydytojas Algirdas Jančiauskas. Po vakcinacijos medikas sakė, jog po skiepo darbe jausis saugiau. „Pradžioje buvo nejauku. Šiuo metu jau pripratome, žinome, ką daryti, kaip saugotis, kaip suteikti pagalbą. Dabar bus saugiau“, – sakė medikas. Tam kad pilnai susidarytų imunitetas, reikalinga revakcinacija, kuri suplanuota po keturių savaičių.

Trečiadienį Kauno vakcinacijos centre paskiepyti mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojai tapo pirmaisiais, kurie Lietuvoje vakcinuoti antradienį šalį pasiekusia „Moderna“ vakcina. Visa Lietuvos gauta pirmoji „Moderna“ vakcinos siunta – 2,4 tūkst. dozių – skirta Kauno miesto poliklinikos organizuojamam vakcinacijos darbui.

Kaip ir jau gruodį pradėta naudoti „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcina, „Moderna“ taip pat priklauso naujausių RNR vakcinų tipui. Tačiau „Moderna“ vakcinai išlaikyti nereikalinga tokia žema temperatūra, kaip „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcinoms – pakanka 20 laipsnių šalčio. Ilgesnis ir iki vakcinacijai reikalingos temperatūros atšildytos vakcinos galiojimo terminas – net 28 dienos. Atšildyta „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcina turi būti suvartota per 120 valandų.

Kaip trečiadienį žurnalistams sakė Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša, planuojama, kad sausio 13 d. vakcinacijos centre bus paskiepyta apie 200 žmonių, vėliau planuojama kasdien skiepyti iki 500 asmenų, o prasidėjus masinei vakcinacijai Kauno centrinio pašto patalpų galimybės leistų vakcinuoti iki 1400 gyventojų. Jei vakcinų gavimo kiekiai ir tempai didės, Kauno miestas planuoja steigti antrąjį vakcinacijos punktą, kuris galėtų įsikurti naujai pastatytos ledo arenos rūmuose.

Pradedama kauniečių vakcinacija
Pradedama kauniečių vakcinacija / R. Tenio nuotr.

Svarbu įgyti didelį vakcinacijos greitį

Pagal Sveikatos apsaugos ministro patvirtintus prioritetus daugiau, kaip pusė „Moderna“ vakcinos dozių yra skirta skiepijimui vakcinacijos centre, kita dalis keliauja į miesto slaugos ir globos įstaigas. Jų gyventojų ir darbuotojų vakcinaciją vykdo trys mobilios Kauno miesto poliklinikos darbuotojų komandos. Trečiadienį planuojama, kad Kauno K. Griniaus slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje bus vakcinuoti 88 asmenys.

Viso planuojama gautas 2,4 tūkst. „Moderna“ dozių Kaune panaudoti per keturias – penkias dienas.

Paskiepijus globos įstaigų, slaugos ligoninių pacientus bei personalą, socialinius darbuotojus ir priešakinėse linijose dirbančius medikus, toliau pagal prioritetinę tvarką eilė ateis koronaviruso tyrimus atliekančių laboratorijų darbuotojams, ligos židiniuose dirbantiems Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams, o galiausiai – ir pirminės sveikatos priežiūros medikams.

Kauno miesto poliklinikos vadovas P. Kibiša teigė, kad norinčių skiepytis poliklinikos darbuotojų yra 75 procentai, tačiau prasidėjus vakcinacijai, greičiausiai jų bus ir daugiau. Jis pats sakė dar nesiskiepijęs, tačiau būtinai tai padarys, kai sulauks eilės, kuri numatyta kartu su visais kitais kauniečiais.

„Sudarytus skiepijimo sąrašus esame suderinę su medikų tarybomis, kiekvienas darbuotojas gali vidiniame tinkle pasižiūrėti, kuriam prioritetų sąrašui priklauso“, – sakė vadovas.

Paklaustas apie skaidrumo užtikrinimą, P. Kibiša linkėjo daugiau pasitikėti vieni kitais ir patiems elgtis sąmoningai. „Kuo daugiau tikrinimų, tuo lėtėja greitis. Dabar labai svarbu užtikrinti kuo greitesnį vakcinavimo procesą“, – portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė P. Kibiša.

Pradedama kauniečių vakcinacija
Ruošiama vakcinos dozė / R. Tenio nuotr.

Ministerija trečiadienį sugriežtino tvarką

Dėl galimų prioritetinių grupių skiepijimo koronaviruso (COVID-19) vakcina eiliškumo pažeidimų, trečiadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įvedė papildomus saugiklius.

Prižiūrėti skiepijimo procesą ir kontroliuoti nustatyto skiepijimo eiliškumo laikymosi ne tik joms pavaldžiose, bet ir kitose savivaldybėje esančiose sveikatos priežiūros įstaigose pavesta savivaldybių administracijų direktoriams. SAM pranešime teigiama, kad ministerijai pavaldžių įstaigų veiklos priežiūrą vykdys ministerijai pavaldžios viešojo administravimo įstaigos.

Nuspręsta, kad šalies savivaldybių administracijos turės tikrinti sveikatos priežiūros įstaigas, kurių veiklos vieta yra savivaldybėje ir privačias gydymo įstaigas, išskyrus SAM pavaldžias įstaigas, kurių priežiūrą vykdys ministerijai pavaldžios viešojo administravimo įstaigos. Bus kontroliuojama, ar į skiepijamų asmenų sąrašus gydymo įstaigos įtraukė tik teisę skiepytis turinčius asmenis, ar įtraukė visus tokius asmenis ir ar buvo paskiepyti tik teisę skiepytis turintys žmonės.

Savivaldybei pastebėjus galimus pažeidimus, sveikatos priežiūros įstaigoms bus taikoma administracinė atsakomybė.

„Pagal šį nutarimą savivaldybės administracijos direktorius savo įsakymu perkels atsakomybę gydymo įstaigų vadovams”, – komentuodamas šį sprendimą trečiadienį portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė Kauno ekstremalių situacijų centro vadovas Paulius Keras. Jis negalėjo atsakyti į klausimą, ar sąrašai neturėtų tapti vieši, nes kol kas tokią galimybę riboja BDAR direktyva.

Pradedama kauniečių vakcinacija
Vakcinacijos procesas / R. Tenio nuotr.

„BioNTech“ – „Pfizer“ vakcinos siuntai – patikra

Trečiadienio popietę SAM išplatino naują pranešimą, kad laikinai stabdomas ketvirtosios „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcinos siuntos naudojimas Kauno klinikose ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Kaip prieš tai portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė Kauno klinikų atstovė Austė Aleksandravičiūtė – Šviažienė, pirmadienį klinikų gauta nauja siunta šiuo metu yra tik saugoma klinikų šaldytuvuose, o jos naudojimas ir skirstymas – jau ne klinikų atsakomybėje. Vėliau trečiadienį informuota, kad transportavimo metu fiksuotas šalčio temperatūros išlaikymo nuokrypis buvo leistinose normose, todėl vakciną leista naudoti toliau.

A. Aleksandravičiūtė – Šviažienė teigė, kad Kauno regiono medikų vakcinacija bus užbaigta per šią savaitę, o jai yra naudojamos iš pirmųjų trijų „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcinų siuntų Kauno gautos dozės. Pasak atstovės, skaičiuojama, kad pasibaigus šios savaitės vakcinacijai, turėtų būti paskiepyta iš viso daugiau nei 4600 Kauno klinikų darbuotojų, o kitose Kauno regiono ligoninėse – beveik 4400 darbuotojų.

Pradedama kauniečių vakcinacija
Pradedama kauniečių vakcinacija / R. Tenio nuotr.

Planuojama, kad per pirmus tris šių metų ketvirčius Lietuvą pasieks 496 tūkst. „Moderna“ vakcinos dozių. Trečiadienį Lietuvos Vyriausybė paskelbė, kad nuspręsta atsisakyti papildomų 310 tūkst. kompanijos „Moderna“ Lietuvai pasiūlytų vakcinos dozių.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys trečiadienį teigė, kad Europos Komisija (EK) su „BioNTech“ ir „Pfizer“ suderėjo dėl papildomų 200 mln. vakcinos dozių. Ministerijos duomenimis, atsižvelgiant į naujausius susitarimus, Lietuvai pagal pro rata principą turėtų atitekta 1,24 mln. papildomų vakcinos dozių.

Anksčiau buvo skelbiama, kad „BioNTech“ – „Pfizer“ iki metų pabaigos Lietuvai pristatys 1,8 mln. dozių, tad po šio patvirtinimo gerokai padidėjo planuojamas papildomas kiekis, kuris anksčiau buvo 500 tūkst.

Iš viso Lietuvą jau pasiekė kiek daugiau nei 66 tūkst. „BioNTech“ – „Pfizer“ ir 2,4 tūkst. „Moderna“ vakcinų dozių. Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje pirmąja doze jau paskiepyta per 27 tūkst. žmonių.

Stebėti vakcinacijos eigą galite atvirų duomenų portale čia 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA