Kauniečių žvilgsnius patraukė neįprastai apšviesti kubai: ką jie reiškia? – Kas vyksta Kaune

Kauniečių žvilgsnius patraukė neįprastai apšviesti kubai: ką jie reiškia?

„Teisingumas įpareigoja niekada nesustoti“, „Keičia žmonės, ne sienos“, „Teisingas, atviras, atsakingas ir modernus teismas arčiau žmogaus“, Lietuvos Policijos jau įtvirtinta žinutė – „Ginti. Saugoti. Padėti“ šią savaitę įsikūrė prie teisingumo srities pastatų Kaune. Teksto, šviesos bei netikėtos formos žaismu pratęsiami ir visuomenei artinami teismų, prokuratūros, policijos ar įkalinimo įstaigų fasadai siunčia žinutę apie kartu su Islandija, Lichtenšteinu ir Norvegija stiprinamą teisinę valstybę.

Centrinė projektų valdymo agentūra (toliau – CPVA), įgyvendindama 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos finansinių mechanizmų programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“, kartu su jaunąja menininke Živile Minkute prie teisingumo srities pastatų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje per artimiausias dvi savaites keletui dienų įrengs menines instaliacijas, kurių tikslas  – visuomenei pristatyti Lietuvoje startavusias investicijas į teisingumo sritį.

Per kiek daugiau nei ketverius metus planuojama investuoti beveik 39 milijonus eurų, o didžiąją šių lėšų dalį mūsų šalies teisingumo sistemos tobulinimui skiria Norvegija, Islandija ir Lichtenšteinas. Įvairiomis programos priemonėmis bus didinamas Lietuvos teismų sistemos ir prokuratūros efektyvumas, tobulinama bausmių vykdymo sistema, užtikrinama prevencija bei stiprinama reagavimo sistema smurto šeimoje atvejais, tobulinami policijos gebėjimai kovoje su nusikalstamumu.

Meninė instaliacija prie policijos pastato / A. Koroliovo nuotr.

Žinia apie investicijas skleidžiama „kalbinant“ teisingumo srities pastatus

Vienu metu įrengtos trijų skirtingų tipų meninės instaliacijos, taip papildydamos viena kitą: prie teismo ir policijos pastatų – arkinės instaliacijos, prie prokuratūros pastato įkurdinamas šviesos takas, atspindintis praeivius ir aplinką, bei raginantis drąsiai prieiti arčiau, o tardymo izoliatoriaus tvora prabilo menine vizualizacija, sakančia, kad tiek perauklėjimo, tiek resocializacijos procesai yra daugiasluoksniai ir, viena vertus, tvora įtvirtina ir sustiprina teisingumą, suteikdama saugumo jausmą, kad čia, šiapus, esame saugūs, kita vertus – ragina susimąstyti, kad keičia žmonės, ne sienos.

Instaliacijos daugiasluoksnės: jose daug šviesos elementų, reflektuojančių paviršių, siunčiančių žinią, kad nuostatos gyvena mumyse, o ir savo aplinką nemaža dalimi formuojame mes patys, tad ne tik „prakalbinti“ pastatai kalba praeiviams, bet ir instaliacijose atsispindintys vaizdiniai, rašoma pranešime spaudai.

Kalbėdama apie instaliacijos idėją jos autorė Živilė Minkutė sako: „Tai kitoks įėjimo į gerai pažįstamą ir seną struktūrą pateikimas, raginimas pamatyti ją kitomis spalvomis, žiūrėti nebūtinai kaip į kažką, kas priverčia įsitempti. Pradėjusi ieškoti idėjos įgyvendinimo sprendimo kėliau sau tikslą – nuostatas keisti per vizualinę perspektyvą.

Man atrodo, kad laikas į viską žiūrėti kaip į visumą, o ne atskiras, nuošalias struktūras. Visada yra sluoksnis, per kurį mes matome reiškinius, situacijas ir mus supančią aplinką, todėl instaliacijoje naudojau daug spalvinių filtrų, jie sudėti skirtingais kampais, nes niekas nėra vienoda ir labai daug kas priklauso nuo mūsų požiūrio kampo“.

Menines instaliacijas galima apžiūrėti iki savaitės pabaigos.

Apie programą „Teisingumas ir vidaus reikalai“

Nuo 2020 m. pradžios Lietuvoje startavusios programos „Teisingumas ir vidaus reikalai“ priemonėms įgyvendinti skirta 38 823 530 Eur, iš jų 25 mln. Eur yra Norvegijos finansinio mechanizmo, 8 mln. Eur Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšos.

Programa įgyvendinama kartu su Norvegijos teisingumo ir viešojo saugumo ministerija, Norvegijos pataisos tarnybos direktoratu, Norvegijos teismų administracija, Nacionaliniu policijos direktoratu, Europos taryba, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, Nacionaline teismų administracija, Lietuvos Respublikos generaline prokuratūra.
Numatoma programos įgyvendinimo pabaiga – 2024 m. gruodžio 31 d.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA