A.Veryga po eglučių įžiebimo pastebi labai negerų ženklų – Kas vyksta Kaune

A.Veryga po eglučių įžiebimo pastebi labai negerų ženklų

delfi.lt 2020/11/30 10:07
DELFI nuotr.

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga beprotybe pavadino žmonių elgesį per Kalėdų eglių įžiebimo šventes centrinėse didžiųjų miestų aikštėse, ir sako, kad tai tai gali turėti pasekmių. Vyriausybė šią savaitę spręs dėl naujų priemonių.

Nepaisant karantino ir plintančio koronaviruso daugybė žmonių atvyko pasižiūrėti įžiebiamų eglučių Vilniuje ir Kaune.

„Epidemiologai turbūt taikliausiai įvertino (tokį elgesį), ir aš tikrai sutinku su jų vertinimu, kad toks nesisaugojimas turbūt po geros savaitės vėl gali reikšti problemas ir atvejų skaičiaus augimą. Juo labiau, kai virusas yra tiek plačiai išplitęs visuomenėje, kai praktiškai kiekvienas susitikimas yra didelė rizika. Tai rinkimosi pažiūrėti eglučių man kitaip nei beprotybe to pavadinti neišeina“, – teigė A. Veryga.

Laikinasis ministras su apgailestavimu pastebėjo, kad, kol medikai stengiasi ir vargsta, dalis žmonių ir toliau nekreipia dėmesio į jokius pasakymus, nors rizika yra didelė. Jo nuomone, pasiteisinimas, kad žmonės rinkosi lauke, su kaukėmis, nėra pakankamas esamoje situacijoje.

„Vis tiek tai yra blogai. Žinoma, kai pats nesi arti, tai matai tik filmuotus vaizdus, tai vis tiek matosi, kad žmonės yra susirinkę, kad jų ten yra ne penki ir atstumai – tikrai ne po du metrus. Žinoma, kad lauke yra daug mažesnė rizika nei patalpoje. Bet, jeigu mes tą lyginame su buvimu patalpoje su šeimos nariais, tai vis tiek ta rizika yra net nepalyginama“, – sakė A. Veryga.

Spręs dėl naujų priemonių

Jau anksčiau laikinasis ministras yra minėjęs, kad šią savaitę bus vertinama, kaip veikia anksčiau priimti ribojimai. Ankstyvą pirmadienio rytą jis dar negalėjo pasakyti, kokios išvados bus formuluojamos, nes laukiama galutinių skaičiavimų ir iš Vyriausybėje dirbančio analitiko.

„Tačiau iš to, ką su skaičiais matėme praėjusią savaitę, tai tikrai kažkokio didelio optimizmo nėra. Nors jo buvo prieš gerą savaitę, kada matėme, kad tie skaičiai neaugo, tai praėjusią savaitę matėme 10-20 proc. augimą.

Matome labai probleminių regionų. Penktadienį į spaudos konferenciją kvietėmės Šiaulių ligoninės vyr. gydytoją, organizavome pasitarimą su Šiaulių regiono ekstremalių situacijų centrų vadovais. Ten situacija yra labai bloga. Kad ir kaip norėtųsi artėjant Kalėdoms, bet, deja, kažkokių optimistinių dalykų pasakyti neišeina“ – sakė A. Veryga.

Jau anksčiau ministras yra minėjęs, kad situacijai valdyti gali būti imtasi naujų priemonių ugdymo įstaigose. Ministras kol kas negalėjo pasakyti, kokios tiksliai tai bus priemonės, tačiau užsiminė, kad tai nebūtinai yra susiję su pačiais mažiausiais ugdymo proceso dalyviais, kurie šiuo metu turi galimybę fiziškai lankyti darželius, mokyklas.

„Nebūtinai, kai kur ir vyresni vaikai pakaitomis mokosi – dalį laiko eina (į mokyklą), dalį – neeina. Mažiausieji lanko mokyklą. Turiu žmonių, su kuriais galiu pabendrauti be užuolankų, ir girdžiu net ir apie darželius, kad, esant šeimoje jau vienam susirgusiam nariui, vaikai yra atvedami į darželį“, – pastebėjo A. Veryga.

Ministras teigė, kad šiuo metu sveikatos strategai girdi daug žinučių, kurių negirdėjo pavasarį, kada žmonės galbūt kartais net per daug saugojosi.

„Dabar panašu, kad tos baimės kai kam yra visai nelikę. O kai kur ji – vėlgi perdėta. Girdime pasakojimų, ypač iš vyresnių žmonių, kurie bijo į gydymo įstaigą kreiptis ne dėl COVID-19. Matome augantį mirčių skaičių ne dėl COVID’o, o dėl kitų priežasčių. Žmonės paniškai bijo kviesti greitąją pagalbą, važiuoti, kreiptis pagalbos, nes bijo užsikrėsti ligoninėje. Tuo tarpu, kai kiti, kurie dar neturi sveikatos bėdų, yra per daug atsipalaidavę. Kiekviena visuomenės grupė turi savo problemų, ir sunku pasakyti, koks sprendimas yra geriausias“, – sakė A. Veryga.

Pritartų atsakomybės už taisyklių nesilaikymą griežtinimą, bet mato sunkumų tą įgyvendinti

Pasak ministro, apie konkretesnes priemones bus kalbama COVID-19 valdymo komitete pirmadienį. Ministras svarstė, kad būtų idealu sugriežtinti atsakomybę už taisyklių nesilaikymą.

„Pavyzdžiui, atsakomybė – įmonei, kaip ją sugriežtinti? Būtų logiška galbūt siūlyti net ir paramos tokioms įmonėms neteikti, jeigu yra slepiami COVID’o atvejai, (…) bet ar toks mechanizmas yra apskritai įmanomas, aš nežinau. Teks pagalvoti.

O dėl ugdymo įstaigų – pritaikyti tėvams tą atsakomybę? Kažkam reikėtų aiškintis tuos atvejus. Mes nelabai spėjame išsiaiškinti kontaktų, o dar aiškintis visą kriminalą dėl atsakomybės, tai būtų sudėtinga. Vieną kitą atvejį galima išsiaiškinti, bet visi gi netaps detektyvais“, – svarstė A. Veryga.

Anksčiau buvo diskutuojama, kad galbūt, situacijai negerėjant, galėtų būti pritaikomi ribojimai prekybos centrams. Laikinasis ministras pasakojo, kad šį savaitgalį jam pačiam prisireikė apsilankyti viename jų, ir teigė buvęs maloniai nustebintas.

„Buvo pilna apsaugos darbuotojų, visiems įeinantiems matuojama temperatūra, buvo skaičiuojama, žiūrima. Jeigu taip būtų, tada neturėtų kilti problemų. (…) Ar taip yra visur, sunku pasakyti. Turėsime suvestinę ir iš policijos, ir iš kitų tarnybų, apie tai, kiek buvo tikrinimų, kiek buvo nustatyta pažeidimų. Tada galėsime kažką objektyviau pasakyti, o ne tik asmeniniais patyrimais vadovautis“, – sakė A. Veryga.

Dovanėles artimiesiems siūlo jau išsiųsti paštu

Kalbėdamas apie artėjančiųjų didžiųjų miestų perspektyvą, laikinasis ministras nebuvo optimistu.

„Deja, bet pasižiūrėjus į mūsų skaičius, kur lipame į „lyderius“ Europoje ir ne tik ten, turime labai didelį sergamumą, siūlyčiau dovanėles tie, kas nori kažkam jas nupirkti ir išsiųsti, tą padaryti jau dabar. Arba teks jas nuvežti ir palikti prie durų – ypač, jei kalbame apie vyresnio amžiaus arba kitus rizikos grupės žmones. Nes panašu, kad nėra jokios prielaidos, kodėl situacija mūsų šalyje galėtų staiga per kelias savaites išsispręsti.

Nebent staiga visi dėl kažkokių priežasčių staiga nustotume bendrauti. Bet taip nebus, nes darbas vyksta, žmonės susitinka, bendrauja, užsikrėtusiųjų yra daug. Panašu, kad Kalėdas teks sutikinėti savo šeimų rate ir nedidelėse grupėse žmonių, su kuriais mes kasdien bendraujame“, – sakė A. Veryga.

Laikinasis ministras pastebėjo, kad apie tai, jog per Kalėdas bus galima aplankyti artimuosius, judėti tarp regionų, kalba šalys, kuriose skaičiai po tam tikrų priemonių jau yra mažėjantys.

„Mes kol kas tokia prabanga, deja, bet pasigirti negalime“, – sakė A. Veryga.

Mato daug negerų ženklų

Laikinasis ministras sakė ir pats kas dieną pagalvojantis, kas atsitiko, kad ta situacija nesikeičia į gera.

„Turbūt kiekvienas galime sau prisitaikyti, kas yra negerai. Iš atminties išplaukia prezidento metinė kalba, kai buvo kalbama apie pirmą COVID’o bangą, kai buvo sakoma, kad čia yra ne Vyriausybės, bet žmonių nuopelnas, nes žmonės laikėsi visko. Aš irgi kiekviena proga stengdavausi tą akcentuoti ir pasakyti, kad priemonės ir griežtas karantinas buvo labai svarbu, bet vis tik žmonės laikėsi sąlygų. Visi kaip piliečiai buvome susitelkę: padėjome, savanoriavome, maistą ir priemones nešėme, viską darėme, kad susitvarkytume“, – prisiminė A. Veryga.

Kartu jis konstatavo, kad antroji banga yra kitokia.

„Ir karantinas nėra tiek griežtas. Galbūt atsisukus atgal būtų galima sakyti, kad reikėjo padaryti kaip per pirmąją bangą. Bet prisiminkime, kiek reikėjo pastangų, kad pastatytume vėl ant kojų ekonomiką, kad viskas vėl užsivestų, kad žmonės grįžtų į normalų gyvenimą.

Daugybė pasaulio šalių bandė lokalias priemones. Daug mūsų ekspertų kalbėjo, kad nebereikia tokių griežtų priemonių. Dabar jau kalba, kad gal ir gerai būtų buvę – tokios pat. Gali dairytis atgal, bet dabar jau yra, kaip yra“, – sakė A. Veryga.

Laikinasis ministras sakė, kad pastaruoju metu jie pastebi daug negerų ženklų.

„Daugybė jų atsiranda įvairiuose sektoriuose – įmonėse, ugdymo įstaigose, kalbant apie žmonių elgesį. Pavyzdžiui, važiuoji automobiliu ir girdi, kaip žmonės sveikina vienas kitą su gimtadieniu. Laidos vedėjas klausia, kaip švęs. Atsako: „na tai švęsime, kaip valdžia leidžia, – dešimt žmonių“. Tai, bet iš kur – tie dešimt žmonių? Iš kelių namų? Visa tai susideda. O infekcijai plisti daug nereikia. Jai reikia, kad žmonės kartu pabūtų, atsipalaiduotų, ir ji plečiasi. Tas dešimt žmonių grįžo į kokias tris šeimas. Trys šeimos išsibarstė po kokius šešis kolektyvus, ir turime kokį 50-60 naujų atvejų. Tie 60 dar po kokį 10 užkrėtė, ir jau turime 600. Taip viskas ir gimsta. Tam labai sudėtingų paaiškinimų ieškoti nereikia“, – pateikė pavyzdį A. Veryga.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

PATVIRTINTA NAUJŲ LIGOS ATVEJŲ PER VAKAR DIENĄ:
*Per vakar dieną ištirta ėminių

Per praėjusią parą nuo SARS-CoV-2 paskiepyta asmenų:
Iš viso nuo SARS-CoV-2 paskiepyta asmenų

14 dienų sergamumas COVID-19 liga (100 tūkst. gyventojų)

LIETUVOJE PATVIRTINTŲ LIGOS ATVEJŲ

Pasveikusių viso

(informacija atnaujinta pagal Lietuvos statistikos departamento pateiktus duomenis)
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA