Patvirtinti kai kurių vienmandačių rezultatai, lenkai skundžia „Laisvės TV“ veiksmus – Kas vyksta Kaune

Patvirtinti kai kurių vienmandačių rezultatai, lenkai skundžia „Laisvės TV“ veiksmus

BNS 2020/10/18 13:48
DELFI nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino Seimo rinkimų rezultatus trijose vienmandatėse apygardose, kuriose Seimo nariai išrinkti jau pirmojo turo metu. Tuo metu Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) skundas, kuriuo prašoma daugiamandatės Seimo rinkimų apygardos rezultatus pripažinti negaliojančiais, bus nagrinėjamas.

Po pirmojo Seimo rinkimų turo vietą parlamente jau užsitikrino Vilniaus Antakalnio vienmandatėje apygardoje kandidatavusi konservatorių sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė (61,17 proc. rinkėjų balsų) bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos kandidatai Beata Petkevič su 59 proc. rinkėjų balsų Šalčininkų apygardoje ir Česlavas Olševskis su 52,77 proc. Medininkų apygardoje.

Už šias rinkimų apygardas atsakingos Komisijos narės teigė, kad dokumentai jose buvo pateikti tvarkingai ir be trūkumų, esminių skundų dėl rinkimų pažeidimų nebuvo sulaukta. Rezultatai šios apygardose patvirtinti bendru visų posėdyje dalyvavusių narių sutarimu.

Pirmasis Seimo rinkimų turas vyko spalio 11 dieną, daugiamandatėje apygardoje jį laimėjo opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 24,8 proc. rinkėjų balsų, antra liko valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga su 17,5 proc. balsų.

Darbo partija gavo 9,47 proc. balsų, Lietuvos socialdemokratų partija – 9,26 proc., Laisvės partija – 9,02 proc. balsų, Liberalų sąjūdis – 6,79 proc. balsų.

Daugiau partijų 5 proc. rinkimų barjero neįveikė, už borto liko dabartinės valdančiosios Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (4,82 proc.) ir Lietuvos socialdemokratų darbo partija (3,17 proc.). Tiesa, kaip minėta, per pirmąjį turą vienmandatėse apygardose į Seimą išrinkti du LLRA-KŠS kandidatai, o į antrąjį turą pateko dar du šios partijos kandidatai.

LLRA-KŠS skundas, kuriuo prašoma negaliojančiais pripažinti Seimo rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje, bus išnagrinėtas iki Seimo rinkimų rezultatų daugiamandatėse apygardose patvirtinimo, sako VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

„Po dviejų savaičių, kuomet mes tvirtinsime daugiamandatės apygardos rinkimų rezultatus, prieš, bus išnagrinėtas ir skundas, ir priimtas sprendimas vienoks ar kitoks“, – sekmadienį posėdyje sakė VRK pirmininkė.

Ji taip pat paneigė komisijos nario Valdemaro Urbano išsakytus teiginius, kad VRK dėl šio skundo nieko nedaro: „Noriu paneigti jūsų teiginius, kad VRK nieko nedaro, noriu informuoti, kad yra kreiptasi į atitinkamus asmenis dėl informacijos pateikimo, atsakymai yra gauti. Ir jei nesuklysiu, dar kartą mes kreipėmės dėl patikslinimo, tai ta informacija pas mus keliauja.“

LLRA-KŠS deleguotas VRK narys V. Urbanas taip pat pasiūlė sudaryti darbo grupę iš komisijos narių, kuri padėtų tirti šį skundą, tačiau L. Matjošaitytei pakvietus narius savanoriškai prisijungti prie šiuo metu skundą tiriančio skyriaus, nei vienas iš komisijos narių neišreiškė noro tai daryti.

„Tai ką, kolegos, sutariame tada, kad skyrius toliau tiria, renka informaciją, analizuoja, apibendrina ir prieš tvirtinant rinkimų rezultatus daugiamandatėje apygardoje, tie skundai bus išnagrinėti ir atitinkamai jau įvertinsime iš esmės, kiek tas skundas turi įtakos rinkimų rezultatams daugiamandatėje apygardoje, ar neturi“, – situaciją apibendrino VRK pirmininkė.

Rinkimų barjero neperžengusi LLRA-KŠS praėjusią savaitę pateikė skundą, kuriame teigia, kad dėl „Laisvės TV“ kampanijos prieš partijos lyderį ir partiją buvo šiurkščiai pažeistas Seimo rinkimų įstatymas.

„Laisvės TV“ įkūrėjas A. Tapinas socialiniame tinkle „Facebook“ prieš Seimo rinkimus paskelbė akciją „Viso gero, Voldemortai“, ragindamas aktyviai dalyvauti rinkimuose, kad mažėtų procentinė LLRA-KŠS balsų dalis, nurodė sąskaitą, į kurią pervedant pinigus buvo galima paremti kampaniją.

Feisbuke buvo paskelbta, kad iš viso surinkta 15 tūkst. eurų, 300 tūkst. vienetų leidinio „Viso gero, Valdemarai?“ spaudos darbai kainavo 5 tūkst. eurų, rinkimų stebėtojų kuro ir transporto išlaidos – 1,2 tūkst. eurų.

„Nėra priimtina, kai politinėje kampanijoje dalyvauja asmuo, nedeklaravęs nei savo siekių, nei savo finansinių galimybių (…) vienais atvejais palaiko vienas politines jėgas, kitais atvejais menkina ir agituoja prieš kitus politinės kampanijos dalyvius“, – sekmadienio posėdyje sakė V. Urbanas.

Antrasis rinkimų turas vyks spalio 25-ąją. Jame vienmandatėse apygardose bus išrinkti dar 68 Seimo nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA