Šventė Žemuosiuose Šančiuose: gyventojai paminėjo gatvės nebuvimą (atnaujinta) - Kas vyksta Kaune

Šventė Žemuosiuose Šančiuose: gyventojai paminėjo gatvės nebuvimą (atnaujinta)

Žemųjų Šančių bendruomenės nuotr., „Kas vyksta Kaune“ montažas

Balandžio 27-oji Žemuosiuose Šančiuose – šventė. Lygiai prieš metus Nemuno pakrantėje susikibusi bendruomenė išreiškė pasipriešinimą savivaldybės planams čia tiesti gatvę. Gyventojai prisiminė šią vienybės akciją išmarginę dviračių ir pėsčiųjų taką piešiniais, o bendruomenės nariai džiaugėsi nepaliesta gamta ir linkėjo vieni kitiems gatvės nebuvimą sutikti dar ne kartą.

Kaip priminė Žemųjų Šančių bendruomenės narė Vilma Ragauskienė, šiandien sueina metai, kai vietos gyventojai ir kiti gatvės greta Nemuno nenorintys gyventojai drąsiai ir viešai pareiškė norintys turėti nepaliestą upės pakrantę.

„Dabartinė šalies situacija pagimdė idėją metinių progai paminėti. Štai simbolinis Nemuno kelias ant dviračių tako, kurį piešė ir prie kurio prisidėti gali kiekvienas norintis atskirai ir bet kada. Susikibkime, nors ir simboliškai!“ – pridėti ranką prie kolektyvinės idėjos kvietė V. Ragauskienė.

Viliasi švęsti kasmet

Nuotoliniu būdu susijungę aktyviausi gyventojai pastebėjo, kad dialogo su savivaldybe toliau nėra. „Šiandien gyvename nežinioje ar turėsime gatvę prie Nemuno, ar ne. Sveikinu visus su tuo, kad praėjo vieneri metai ir vis dar džiaugiamės gražia gamta, sveiku gyvenimo būdu. Galime važinėti dviračiais ir bėgioti takeliu nekvėpuodami išmetamosiomis automobilių dujomis“, – kalbėjo Žemųjų Šančių bendruomenės pirmininkė Vita Gelūnienė.

Kiti džiūgavo atsiradus bendruomenę, kuri pajėgė pasipriešinti savivaldybei ir kuri nori gyventi „unikalioje bei sveikoje, o ne pelningoje aplinkoje“. Gyventojai džiaugėsi, kad aktyvūs šančiškiai nutuokia apie demokratiją ir „mato, kad ji pas mus šlubuojanti“.

„Pasivaikščiojame, važinėjamės dviračiais, žiemą – rogutėmis nuo kalno. (…) Prie Nemuno gyvena mano šeima ir būtų blogai, jeigu užterštų benzino atliekos“, – pasigirdo vaikų balsai. Jų tėvai antrino upės pakrantę esant pagrindine vieta, kur galima atsikvėpti, pasigrožėti, atsiranda vietos ir medžiui, ir paukščiui, o gatvė visa tai esą sunaikintų.

„Dėkoju visiems, kurie tą šiltą, saulėtą, gražią balandžio 27-ąją susirinko. Maži ir dideli išreiškė savo norą, valią, kad gatvės ten nereikia. Šitos šventės metu noriu palinkėti, kad ją galėtume švęsti kasmet, kad nebūtų progos nešvęsti. (…) Linkiu, kad tai būtų amžina šventė ir ji niekad nesibaigtų“, – linkėjimus žėrė prijaučiantys kauniečiai.

Kokioje stadijoje šiuo metu yra naujosios gatvės planai pirmadienio popietę iš savivaldybės sužinoti „Kas vyksta Kaune“, tiesa, nepavyko. Išsiųsta užklausa Ryšių su visuomene skyriui – gavę komentarą, informuosime.

Protestai Nemuno krantą skalavo ne kartą

„Kas vyksta Kaune“ primena, kad pirmą kartą Žemųjų Šančių bendruomenės nariai atviram pokalbiui dėl Kauno valdžios siekio Nemuno pakrantę paversti nauja rekreacijos zona su privažiavimu automobiliams susitiko 2019-ųjų balandžio 27 d. Po intensyvių diskusijų pasirašyta peticija, kuri įteikta Kauno savivaldybės atstovams.

Į eitynes žaliuojančia Nemuno pakrante įvairių Kauno mikrorajonų, bendruomeninių organizacijų atstovai dar kartą susibūrė liepos antroje pusėje. Tarp akcijos leitmotyvu tapusios skanduotės „Šančiuose gyvena žmonės!“ tąkart įsiterpė su savivaldybe santaikos taip pat nerandančių Aleksoto, Lampėdžių gyventojų replikos.

Nuo Šančių mokyklos iš pradžių pajudėjo ne itin didelis būrys plakatais, vėliavomis bei dujokaukėtomis baidyklėmis nešinų protestuotojų, o netrukus prie jų prisijungė triukšmingi tarptautinio samba grupių tinklo „Rhythms of Resistance“ aktyvistai.

Planuota tiesti naują gatvę ir įrengti paplūdimį

Primename, kad Kauno savivaldybė apie parengtus planuojamos gatvės priešprojektinius pasiūlymus paskelbė praėjusių metų balandį. 6 metrų pločio, 2 eismo juostų gatvė, valdžios aiškinimu, būtų skirta kauniečiams, kad šie galėtų lengviau pasiekti prie Nemuno planuojamas rekreacines erdves. Esamą susidėvėjusį dviračių ir pėsčiųjų taką numatyta atnaujinti.

Tuo metu rekreacinę zoną, pavadintą Napoleono paplūdimiu, planuota įrengti prie upės tarp Kranto 13-osios ir M. Sederavičiaus gatvių. Paplūdimyje numatytos tinklinio aikštelės, vaikų žaidimų zona ir priėjimas neįgaliesiems iki pat vandens.

„Numatyta naujoji gatvė bus skirta ne tik patogiam vietos gyventojų judėjimui, bet ir visiems kauniečiams, atvyksiantiems į naująjį paplūdimį. Tuo pačiu bus užtikrintas patogesnis privažiavimas prie Kauno Šančių mokyklos. Ši dviejų juostų gatvė svarbiausiame miesto planavimo dokumente – Bendrajame plane – buvo suplanuota dar prieš kelis dešimtmečius“, – savivaldybės pranešime cituotas tuometinis Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vadovas Paulius Keras.

Savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis šnekėjo, kad šioje miesto vietoje fiksuojamas chaotiškas parkavimas, vairuotojai važiuoja kur nori ir kaip nori. Be to, esą nustatytas ne vienas atvejis, kuomet vietos gyventojai ir ten veikiantys verslai savavališkai užgrobė valstybinę žemę.

Savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko praėjusių metų žiniomis, abu projektus numatyta įgyvendinti 2020-aisiais. „Kiek kainuos gatvės rekonstrukcija paaiškės parengus techninį projektą. Paplūdimio įrengimo vertė, preliminariais skaičiavimais, sieks apie 160 tūkst. eurų“, – „Kas vyksta Kaune“ anksčiau komentavo V. Šiliauskas.

Atnaujinta balandžio 28 d., 11.04 val.

„Kas vyksta Kaune“ antradienį pateiktame komentare savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras patvirtino, kad pernai, pristatant priešprojektinius gatvės Žemuosiuose Šančiuose sprendinius, sulaukta nemažai pasiūlymų ir pastabų.

„Atsižvelgdamas į tai, miestas negalėjo tokiems sprendiniams pritarti. Šiuo metu tęsiame bendravimą su Žemųjų Šančių bendruomenėmis: renkame informaciją, įsiklausome į šančiškių nuomonę ir argumentus bei juos vertiname. Tai yra ilgas, tačiau būtinas procesas, siekiant gauti optimalų rezultatą, kuris tenkintų visas šalis“, – atsargią valdžios poziciją deklaravo P. Keras.

Anot savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, tolesni gatvės planavimo veiksmai bus atliekami tik po išsamaus situacijos vertinimo, atsižvelgus į kauniečių nuomonę bei įžvalgas.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA