Kauno stadioną statantys turkai susibūrė prie savivaldybės: skelbia bado streiką – Kas vyksta Kaune

Kauno stadioną statantys turkai susibūrė prie savivaldybės: skelbia bado streiką

R. Tenio nuotr.

S. Dariaus ir S. Girėno stadioną Ąžuolyne rekonstruojantys turkų statybininkai imasi naujų protesto veiksmų dėl, jų teigimu, nemokamų atlyginimų. Paskutinės 2019-ųjų dienos popietę priešais savivaldybės pastatą miesto sode susirinkę darbininkai prašo reikalo imtis Kauno valdininkus ir tvirtina badausiantys, kol su jais bus atsiskaityta. Tuo metu bendrovės atstovai Lietuvoje teigia, kad pagal mūsų šalies kontraktus statybininkams sumokėta, o paveikti iš Turkijos vykdomus mokėjimus nėra teisinių instrumentų.

„Kayi Construction“ įmonė, laimėjusi S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybų konkursą, jau 9 mėnesius neišmoka savo darbuotojams atlyginimų, todėl darbuotojai paskelbė bado streiką. Šiuo metu statybos yra sustojusios. Reikalaujame, kad Kauno miesto savivaldybė imtųsi visų priemonių, kad su darbuotojais būtų atsiskaityta“, – šitokią deklaraciją pasistatė prie Kauno savivaldybės demonstraciją surengę turkų darbininkai.

Statybininkų interesus stojusios ginti Gegužės 1-osios profesinės sąjungos žiniomis, streikuoja 53 darbuotojai, iš kurių kiekvienam įmonė „Kayi Construction“ esą skolinga nuo 7 iki 12 tūkst. eurų. Prieš Kalėdas bendrovės atstovai teigė, jog su darbuotojais yra pilnai atsiskaitę, tačiau nei vienas iš streikuojančių darbuotojų pinigų sako negavęs. Anot jų, įmonė siūlė išmokėti po 500 eurų, tačiau darbuotojai reikalauja visos jiems priklausančios sumos.

Kaip nurodo profesinė sąjunga, Kauno miesto savivaldybė tvirtina su „Kayi Construction“ pilnai atsiskaičiusi gruodžio 20 d. Pasak darbininkų, tuo metu, įmonės atstovai teisinosi neturintys iš ko sumokėti atlyginimų, nes vėluoja atsiskaitymai iš užsakovų. Kompanija susiduria su darbuotojų pasipriešinimu ir Alžyre – čia streikuoja per 150 karinę ligoninę statančių darbuotojų.

Teigia patiriantys spaudimą

Iki šiol darbuotojai galėjo gyventi šalia stadiono statybvietės pastatytuose konteineriuose, jiems kasdien buvo tiekiamas maitinimas. Tačiau, anot turkų, dabar įmonės vadovai grasina nugriausiantys gyvenamuosius konteinerius, nutrauksiantys maitinimą. Statybininkų manymu, įmonė siekia, kad jie paliktų Lietuvą ir siūlo konfliktą spręsti Turkijoje, kreipiantis į tos šalies institucijas.

„Iš esmės mes nelabai ir pasitikime Turkijos teisine sistema, nes ten kas stipresnis, tas teisingesnis. Dėl to norime čia išsikovoti savo teises, nes jei grįšime į Turkiją, žinome, kad neaišku, kiek metų užtruks, kol atgausime savo pinigus…“ – profsąjungos pranešime cituojamas vienas darbininkų.

Turkų darbuotojams atstovaujančios ir bado streiką padedančios organizuoti Gegužės 1-osios profesinės sąjungos atstovas Jurgis Valiukevičius teigia, kad įmonė ne tik neatsiskaičiusi su darbuotojais, bet ir pažeidusi kitas teises: nėra davę darbo sutarčių kopijų, tinkamai neapdraudę.

Vienas iš darbuotojų, brigados vadovas, dėl nelaimingo atsitikimo darbe turėjo atsigulti į ligoninę, kurioje jam atlikta operacija. Gydymo įstaigoje jis sužinojo, kad yra neapdraustas. Kitų darbuotojų tvirtinimu, statant stadioną ne vienas statybininkas susižeidė, o įmonės vadovai kaltino pačius darbuotojus ir liepė nesikreipti į medikus. Jeigu to nepavykdavo išvengti, atvykus policijai darbuotojai esą būdavo verčiami tvirtinti, jog susižeidė ne darbo metu.

„Gegužės 1-osios profesinė sąjunga kartu su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija kreipėsi į Kauno miesto savivaldybę, reikalaudamos imtis visų įmanomų priemonių, kad su darbininkais būtų atsiskaityta. Rašte atkreipiamas dėmesys, jog už pigiausią kainą pasiūlyti projektai ne visada yra tinkamiausi ir savivaldybė turėtų atsižvelgti į viešuosiuose konkursuose dalyvaujančių įmonių socialinę atsakomybę“, – nurodoma profsąjungos pranešime.

Lietuvoje skolų nėra

Bendrovei „Kayi Construction“ Lietuvoje atstovaujanti „Černiauskas ir Partneriai“ bendrijos advokatė Laura Daumantaitė dar penktadienį „Kas vyksta Kaune“ nurodė, kad su darbininkais bus atsiskaityta tą pačią dieną. Antradienį teisininkė portalui patvirtino, kad turkai gavo visus pinigus – vėlavimas buvo, bet esą tikrai ne toks, dėl kurio galėtų kilti ažiotažas.

„Problema ta, kad, pasak statybininkų, jie turi kontraktą su Turkijoje registruota „Kayi Construction“ bendrove, bet pagal Lietuvos įstatymus sudarytos darbo sutartys ir mūsų šalyje. Tie 1,8-2 tūkst. eurų atlyginimai, apie kuriuos šneka darbininkai, yra bendra suma Turkijoje ir Lietuvoje mokamos algos“, – aiškino L. Daumantaitė.

Pasak jos, Lietuvoje, priklausomai nuo pareigybių, mokami 500-700 eurų atlyginimai. Pagal lietuviškas darbo sutartis čia veikiantis „Kayi Construction“ padalinys su visais atsiskaitęs ir neturi jokių teisinių galimybių darbininkams sumokėti daugiau, mat mūsų šalyje nesprendžiami darbo santykiai, įforminti pagal Turkijos įstatymus. Duomenų apie turkiškus kontraktus L. Daumantaitė teigė tai pat neturinti, nė vienas darbuotojas tokių dokumentų neparodė.

„Nuolat jiems sakome „būkite geri – įmonės filialas apmoka parvykimo į Turkiją, pagal tos šalies teisę ir spręskite dėl svetur sudarytų kontraktų kylančius ginčus“. Turime susitarimą su savivaldybe, yra planavimas – dėl to jie ir buvo įdarbinti čia tokiomis sąlygomis. Negaliu pakomentuoti, kas vyksta Turkijoje, man nelabai suprantama, kodėl darbuotojai nesprendžia savo reikalų ten. (…) Net jei darbininkai reikštų pretenzijas teisme ar kitose Lietuvos institucijose, mūsų valstybės nėra teisminga užsienio ginčams spręsti“, – dėstė advokatė.

Ji nurodė visas savivaldybės lėšas pasiekiant lietuvišką „Kayi Construction“ padalinį – pinigai skiriami atsiskaitymams su Lietuvos subrangovais ir stadione dirbančiais asmenimis. „Mes nematome teisinių būdų išmokėti statybininkų reikalaujamas sumas“, – pakartojo L. Daumantaitė.

Nuo grafiko atsilieka kelis mėnesius

Nors streikuojantys turkai ir profsąjunga apeliuoja į Kauno savivaldybės socialinę atsakomybę, valdininkai savo įsipareigojimus tvirtina vykdantys ir nuo vidinių „Kayi Construction“ reikalų nusišalina.

„Komentuoti rangovo santykius su darbininkais ir vidinę įmonės tvarką iš mūsų pusės būtų neetiška ir neatsakinga. Savivaldybei, kaip užsakovui, svarbiausia, kad darbai vyktų pagal grafiką ir kokybiškai. Šiuo metu jokių skolų rangovui savivaldybė neturi, viskas vyksta pagal sutartį, todėl pretenzijoms reikšti nėra jokio pagrindo… Tikimės, kad vidiniai klausimai bus greitai išspręsti ir tai netaps kliūtimi sėkmingai tęsti darbus“, – gruodžio pradžioje kalbėjo savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.

Įtampa už milijonus rekonstruojamo Kauno stadiono statybų aikštelėje: turkai atsisako dirbti 18 nuotr.

Jo vertinimu, nuo stadiono rekonstrukcijos grafiko atsiliekama 3-4 mėnesius. Dar gruodžio pirmoje pusėje statybų tempu nepatenkinta savivaldybė ragino turkus dirbti greičiau sakydama, kad pinigų yra, tačiau, Statybos valdymo skyriaus vedėjo manymu, kaip sutarta užbaigti darbus kitų metų gegužę padėtų tik stebuklas. Tuo metu kompanija konkrečių stagnacijos priežasčių esą neįvardijo, tik maitino valdininkus pažadais.

Pagal viešojo pirkimo sutartį, už terminų nesilaikymą mokami delspinigiai. „Už sutarties nevykdymą ar nutraukimą „Kayi Construction“ banke yra padėjusi 2 mln. eurų garantą. Esant pagrindui, sankcijos gali būti pritaikytos, sutartį galima ir nutraukti, jeigu susidarytų tam tikros joje numatytos sąlygos. Aišku, tai būtų pats nemaloniausias ir vienas sunkiausių variantų, kadangi darbus reiktų priimti, pabaigti, sustabdyti statybas, skelbti naują konkursą ir pradėti iš naujo“, – praėjusį penktadienį sakė V. Abramavičius, pasiteiravus, ar svarstoma nutraukti sutartį, tepakartojęs, kad toks variantas yra.

35 milijonų vertės rekonstrukcija gali trečdaliu išpampti

S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcijos architektūrinius sprendinius vadovaujant Viliui Paipalui parengė bendrovė „Kauno projektas“, o praėjusių metų birželio 15 d. su Turkijos statybų kompanija „Kayi Construction“ Kauno savivaldybė pasirašė 34,95 mln. eurų vertės sporto centro atnaujinimo sutartį.

Pristatytas rekonstrukcijos projektas: V. Matijošaitis įvardijo, kada turėsime naują stadioną 14 nuotr.

Stadionas išpildys technines charakteristikas, kurios reikalingos UEFA 4-os kategorijos stadiono sertifikavimui. Vienas svarbiausių reikalavimų – aikštės matmenys: 100 m ilgio, 60 m pločio su privalomais užribiais, saugumas tribūnose. Po rekonstrukcijos vietų stadione padidės nuo 9,5 tūkst. iki 15 tūkst., tribūnos bus uždengtos stogu, stadione galės vykti koncertai, čia planuojama įrengti šildomą futbolo dangą.

Pastato dalies po tribūnomis forma bus išlaikyta, keisis kai kurios pertvaros, patalpų išplanavimas – cokolinis aukštas bus paverstas visuomenei skirta erdve, ji bus atvira iš stadiono išorės. Čia turėtų veikti kavinė, sporto centras bei atvira bendradarbystės erdvė. Persirengimo kambarių, kitų patalpų interjeras bus minimalistinis, kaip anksčiau pažymėjo V. Abramavičius, „paprastas, bet neprastas“.

Tiesa, kaip gruodžio pradžioje rašė naujienų agentūra BNS, nuardžius cokolinį aukštą paaiškėjo, kad teks griauti ir iš naujo statyti pertvaras, kurias buvo numatyta palikti. Nustačius, kad ekonomiškiau bus konstrukcijas mūryti iš naujo, šie darbai papildomai kainavo 1,1 mln. eurų. Pagal stadiono rekonstrukcijos sutartį, darbus numatyta atlikti už 35 mln. eurų, tačiau maksimali galima projekto vertė su rezervu yra 46 mln. eurų.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA