N. Venckienė išvežta iš teismo – sprendimo dėl kardomosios priemonės nėra (atnaujinta) – Kas vyksta Kaune

N. Venckienė išvežta iš teismo – sprendimo dėl kardomosios priemonės nėra (atnaujinta)

R. Tenio nuotr.

Ketvirtadienio popietę buvusi teisėja ir bene garsiausia Lietuvos bėglė po apklausos prokuratūroje buvo atvesdinta į Kauno miesto apylinkės teismą. Po kelių valandų ji buvo išvežta, tačiau sprendimas dėl suėmimo pratęsimo bus tik rytoj, penktadienį.

Prašo suimti dviem mėnesiams

Kaip žurnalistams sakė Kauno apygardos prokuratūros 1-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Darius Jakutis, jis prašė N. Venckienę suimti dviejų mėnesių terminui, kuris būtinas tyrimui pabaigti.

„Sprendimas motyvuotas procedūromis, kurios baigiant tyrimą ne tiek priklauso nuo prokuratūros, kiek nuo kitų proceso dalyvių, paties įtariamojo. Kadangi turime praktikos, kad prašymų tokiose bylose būna daug, nuspręsta prašyti minėto suėmimo laiko. Man tyrimui užtektų trumpesnio termino“, – aiškino D. Jakutis.

Jis atkreipė dėmesį įtariamąją šešerius metus besislapsčius, tad matoma grėsmė, kad skyrus švelnesnę kardomąją priemonę N. Venckienė tai gali daryti ir toliau. „Pagrindinis motyvas – kad N. Venckienė gali bėgti, slėptis“, – prašomą suėmimą grindė prokuroras.

Kaip skelbta vakar, Lietuvos teisėsaugininkai esą buvo padarę viską, kas įmanoma, kol įtariamosios nebuvo mūsų šalyje. Šiuo metu atliekami veiksmai, susiję su įtariamąja.

Kaltinimų liko keturi

Tik keturi likę kaltinimai, pasak D. Jakučio – JAV kolegų darbo ir teisinių procesų pasekmė. „Kiek esu susipažinęs su JAV teismų sprendimais, tai įvyko dėl formalių skirtumų tarp teisinio reglamentavimo“, – kalbėjo D. Jakutis, pridėjęs, kad N. Venckienė kaltės visiškai nepripažįsta.

Daugiausia nusikalstamų epizodų ikiteisminiame tyrime fiksuota dėl neteisėto duomenų rinkimo apie asmenis – jų buvo tiek, kiek nukentėjo asmenų. N. Venckienė taip pat įtarta tvirkinimu, bet minėti kaltinimai panaikinti.

Dabar N. Venckienė įtariama sudavusi policijos pareigūnui pasipriešindama jo reikalavimams ir veiksmams, trukdžiusi antstoliui patekti į patalpas prie asmens, kuris turėjo būti paimtas, taip pat smurtavusi prieš Laimutę Stankūnaitę, kuri buvo ten pat paėmimo metu.

„Iš esmės, turime du epizodus: vienas – apskritai teismo sprendimo nevykdymas, o kiti trys sueina į vieną dieną, kai policija ir antstolis atliko vaiko paėmimo operaciją. Klausimas, kodėl kitų kaltinimų neliko, adresuotinas JAV Teisingumo departamentui“, – dėstė D. Jakutis.

Sprendimą skelbs penktadienį

Atmosfera, anot prokuroro, normali, N. Venckienė vidutiniškai atsakinėja į klausimus, tačiau parodymų turinio ir N. Venckienės motyvų šiandien analizuoti jis negalįs.

„Ką vakar pažymėjo ir Generalinė prokuratūra, nebuvo sprendžiama dėl įrodymų, tik formalūs dalykai – Lietuvos ir JAV sutartyje dėl ekstradicijos viskas aiškiai parašyta ir nė žodžio apie įrodymų vertinimą. (…) Mano byloje įtarimai išskirstyti teisinės pagalbos procese ir jie keistis negali. Dėl kitų bylų reikia klausti už jas atsakingų kolegų“, – sakė D. Jakutis.

D. Jakutis teismo prašo N. Venckienę suimti dviem mėnesiams / R. Tenio nuotr.

Jeigu N. Venckienė bus nubausta laisvės atėmimu, užtikrino pašnekovas, jos JAV kalėjime praleistas laikas bus įskaičiuotas į bausmę. N. Venckienė ketvirtadienį prašė teismo jos nesuimti. Nors žinoma moteris patikino, kad nebėgs, prokuroras nesiėmė vertinti jos pozicijos – tai darys ir sprendimą skelbs teismas.

Į Kauno apylinkės teismą N. Venckienė policijos automobiliu atvežta šiek tiek po 13 val. Ji neatsakinėjo į žurnalistų klausimus, tačiau pamojo ir nusišypsojo susirinkusiai miniai. Apie 15 val. N. Venckienė iš teismo išvežta. Kaip informavo teismo atstovė Indrė Cvilikaitė, teismas sprendimą dėl kardomosios priemonės skelbs penktadienį, 11 val.

Gresia laisvės atėmimas

Kaip rašė DELFI, N. Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė žurnalistams po N. Venckienės apklausos pasakė, kaip ji jaučiasi: „Pagal tai, kiek ji išbuvusi, jaučiasi pakankamai normaliai, pakankamai stipriai. Mane stebina jos stiprybė, ne kiekvienas žmogus galėtų būti toks stiprus ir duoti paaiškinimus. Pakankamai normaliai ji jaučiasi.“

Advokatės teigimu, apklausa tardymo izoliatoriuje šiandien truko 2 valandas. „Šiandien N. Venckienė buvo apklausta, šiandien jai įteikė nutarimą, kad nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl maždaug 30 nusikalstamų veikų, pareikšti įtarimai dėl 4 nusikaltimų. (…) Apklausta, ir viskas. Ji davė nuoseklius paaiškinimus, ji neprisipažįsta“, – sakė advokatė.

Naujienų agentūra BNS kiek anksčiau skelbė, kad N. Venckienei pareikšti įtarimai dėl teismo sprendimo nevykdymo, pasipriešinimo policijos pareigūnui, trukdymo antstoliui ir sudavimo į veidą Laimutei Stankūnaitei.

Anot prokuratūros, N. Venckienei išvykus iš Lietuvos, jai buvo skirtas suėmimas už akių, todėl trečiadienio vakarą grąžinus įtariamąją į šalį suėmimas turi būti paskirtas iš naujo. Pareigūnai be teismo sprendimo gali būti apriboję jos laisvę 48 valandas.

Baudžiamasis kodeksas numato, kad griežčiausia bausmė už N. Venckienei inkriminuojamus nusikaltimus yra treji metai laisvės atėmimo.

N. Venckienė trečiadienį vakare buvo pargabenta į Lietuvą ir yra laikoma Kauno tardymo izoliatoriuje. Ji iš šalies išvyko 2013 metais, o Čikagos kalėjime buvo laikoma nuo 2018 metų pradžios.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA