Šančiuose įgyvendintas stulbinamo dydžio meno projektas

„Šančių Kioskas" nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Rugpjūtis – karštas mėnuo ne tik orais. Šio mėnesio pabaigoje ant daugiabučio namo sienos bus užbaigta naujausia ir didžiausia sienos tapyba Šančiuose. Dailinininkai Gražvyda Andrijauskaitė ir Tadas Šimkus intensyviai įgyvendina sienos tapybą „Šančių laikai“.

Idėjos pradžia

Kaip skelbiama pranešime spaudai, šis kūrinys yra stipriai susietas su rajonu, kuriame po truputį gimsta. Piešinyje esantys veikėjai ir objektai yra tiesiogiai susiję ir su aplinka, kurioje yra namas, ir su pačiais Šančiais. O ir dauguma komandos narių yra šančiškiai.

Viskas prasidėjo, kuomet prieš kelis metus šančiškė Facebook‘o paskyroje pasidalino ją sužavėjusiu tuomet naujausiu Nykoka darbu – sienos tapyba „Vaikystė“ Nemuno gatvėje. Po šiuo pasidalinimu pasipylė daugybė teigiamų ir skatinančių komentarų, kad beliko tik sulaukti vieno iš namų pirmininko išreikšto noro ir idėja pati pradėjo įsigyvendinti. Tiesa, tuomet sienos tapybos idėja dėl ilgesnio kūrinio gyvavimo laikotarpio perkelta ant kitos sienos, tačiau pirmininkas prižadėjo paspartinti savojo namo renovaciją, kad sienos tapyba vis tik būtų įgyvendinta ir ant jo namo.

O vėliau viskas tiesiog klojosi savaime – dailininkė taip pat išreiškė norą sukurti dar vieną sienos piešinį Šančiuose, bendruomenės aktyvintoja sujungė visus draugėn ir prasidėjo įgyvendinimo procesas – eskizo kūrimas, paraiškos rašymas konkursui „Kauno akcentai“, piešinio perkėlimas ir įgyvendinimas. Rugsėjo pabaigoje numatomas ir sienos pristatymas visuomenei bendruomenės pikniko metu.

Sienos tapybos idėja

Nemuno pakrantė, ši siena, o plačiaja prasme visi Šančiai – tai skirtingų kartų susiėjimo ir skirtingų laikmečių susidūrimo vieta.

Sienos piešinyje vaizduojami ir šių dienų, ir anų laikų žmonės. Jie tarpusavyje bendrauja, žavisi (turistas su šiuolaikiniu fotoaparatu fiksuoja Šančių grožį), stebi (šių laikų mergaitė žiūrinti aukštyn), prisimena (sėdintis senų laikų diedukas su giros puodeliu prisimena garsiuosius piknikus kitapus Nemuno, kur šančiškiai plaukdavo valtelėmis ir rugndavosi, kieno gira skanesnė), dirba (skalbėja), mokosi (vaikučiai iš tarpukario, jiems skaitanti moteris su knyga – iš šių laikų).

Įdomi detalė – Nemunas šiame piešinyje yra vienas svarbiausių elementų, nors… nėra tiesiogiai pavaizduotas. Jį atrandame stebėdami tarpukario skalbėjos darbą, mergaitę valtyje, irkluotoją bei šiandienos gulbę. Juk ir pati siena su piešiniu „atsisukusi“ į Nemuną!

Taigi piešinys apjungia skirtingus laimečius ir skirtingas kartas. Jame komunikuoja žmonės, kurie realiame gyvenime nesusitikę, tačiau meno pagalba įvyksta netikėti dalykai: šiuolaikinis jaunuolis fotografuoja tarpukario laikų irkluotoją ir berniuką su armonika (realus šančiškis), sovietmečio vaikų ketveriulė klauso pasakojimo iš šiandieninės Šančių aktyvistės apie carinės Rusijos laikmečio statinius. O viską iš šono stebi ir eina susipažinti su vėlesnių laikmečių vaizduojamaisiais ypatingas asmuo – Prezidentas A.Smetona.

Nutikimai ir intriga

Sienos tapyboje palikta ir intriga – stebėtojai turi atrasti pasilėpusias tris kates ir vieną mobilųjį telefoną. Smagūs ir netikėti nutikimai bei sutapimai nutinka ir įgyvendinimo metu – vienas šančiškis atpažino save piešinyje, kur jis vaizduojamas vaikystėje susikibęs su draugais; langą viršuje atpažino jo savininkės kaimynės. Kūriniui pradėjus gyventi savo gyvenimą, neabejotina, istorijų nutiks daugiau!

12 KOMENTARŲ
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Trečiadienį dėl karantino režimo nesilaikymo nubausti 187 asmenys

Tiesioginė transliacija: A. Veryga skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso situaciją Lietuvoje

Eismo ribojimai šventinį savaitgalį: vykstantieji į sodybas nuosavybę turės pagrįsti dokumentais

Siuntų pervežimas atnaujina tarpmiestinių autobusų darbą

VDU mokslininkų prognozės: pandemijai sustabdyti reikėtų dar 2 mėnesių karantino

Dėl koronaviruso izoliacijoje yra 10 tūkst. gyventojų, dešimtadalis – medikai

Per parą Lietuvoje patvirtinti 42 nauji koronaviruso infekcijos atvejai

Vyras nužudė moterį ir nusižudė pats

Kauno koronaviruso dienoraštis #14

10-ies minučių pokalbis prie Kauno pilies trims draugams kainavo po 250 eurų