Viešumą išvydo peticija: reikalauja nutraukti tarnybų smurtą prieš vaikus ir šeimas

Asociatyvi / DELFI nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Laisvos visuomenės institutas ėmėsi iniciatyvos – surašytoje peticijoje kviečia piliečius reikšti savo susirūpinimą dėl 2018 m. pradėtos įgyvendinti vaiko teisių apsaugos reformos.

Pasak institucijos, kuri savo peticija kreipiasi į aukščiausias pareigas užimančius valdančiuosius, šokiruojanti statistika ir šeimų, nukentėjusių nuo nepagrįstų Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (toliau – VTAIT) pareigūnų veiksmų, liudijimai rodo nehumanišką ir antikonstitucinį šios reformos pobūdį.

„Prisidengdama „geriausių vaiko interesų“ užtikrinimu ši reforma prievartos būdu ardo šeimasbaudžia ne tik tėvus, bet ir pačius vaikus bei diegia žalingą policinės valstybės modelį, kuris tėvams nepalieka jokios laisvės auklėti savo vaikus“, – rašoma peticijoje.

Siūlo minimumą, bet reikalauja maksimumo

Kaip rašoma peticijoje, vaiko teisių apsaugos reforma siekiama sisteminius skurdo, piktnaudžiavimo alkoholiu ir dėl istorinių priežasčių susiformavusios ydingos auklėjimo sistemos padarinius vertinti ir spręsti tik per „vaiko teisių“ prizmę.

Institucija atsižvelgia ir į ekonomiką – šiandien daugelis Lietuvos savivaldybių vis dar nėra pajėgios teikti visapusiškas, efektyvias ir prieinamas pagalbos šeimai paslaugas. Taip susiklosto situacija, kai vaiko teisių apsaugos reforma vykdoma atvirkščiai: valstybė šeimoms gali pasiūlyti mažai, tačiau iš jų reikalauja maksimumo – niekur kitur neegzistuojančio absoliutaus neklystamumo, o už klaidas taiko griežčiausias ir negrįžtamas pasekmes turinčias sankcijas – vaikų paėmimą. Sukurta tvarka ignoruoja Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintas tėvų, vaikų teises ir konstitucinį proporcingumo principą.

Peticijos autoriai pripažįsta, kad ne visos šeimos yra tobulos: tėvams kartais stinga įgūdžių, laiko, fizinės ir emocinės sveikatos, kantrybės ir kitų vaikų auginimui svarbių dalykų.

„Tačiau Visuotinė žmogaus teisių deklaracija nurodo, kad šeima yra natūrali ir pagrindinė visuomenės grupė, ir ji turi teisę būti visuomenės ir valstybės saugoma, Lietuvos Respublikos Konstitucija numato, jog šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, o naujajame Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme konstatuota, kad pagrindinis visuomenės institutas, kuriame vaikas gyvena ir kuris užtikrina vaiko apsaugą ir vystymąsi, yra vaiko biologinė šeima ir kad „vaikas turi teisę augti savo biologinėje šeimoje – ten jam geriausia, nepaisant galimų trumpalaikių ar net ilgalaikių socialinių ir kitų biologinės šeimos problemų“, – įstatymų spragas pabrėžia Laisvos visuomenės institutas.

Taigi, pasak autorių, pirmoji ir pati svarbiausia valstybės užduotis turi būti pagalba šeimai, o ne jos apribojimai bei bausmės tėvams. Vaiko paėmimas iš šeimos yra kraštutinė priemonė, kuri gali būti taikoma tik esant akivaizdžiam ir tiesioginiam pavojui vaikui, nepavykus prevencinėmis ir (ar) kompleksinės pagalbos paslaugomis ir priemonėmis išsaugoti vaiko jo biologinėje šeimoje  bei nesant kitų priemonių padėti vaikui ir jo šeimai.

Šeimų ardymas yra ne tik neracionalus bei neproporcingas, bet ir neatitinka geriausių vaiko interesų. Kiekvienas nepagrįstas ir nepamatuotas vaiko atskyrimas nuo jo gyvenamosios aplinkos ir šeimos visų pirma yra biurokratų bausmė pačiam vaikui.

„Būtent jis atsiduria svetimoje ir nepažįstamoje aplinkoje ir būtent jis praranda tai, kas nuo gimimo jam yra artimiausia: mylinčius, nors kartais ir klystančius tėtį ir mamą. Net ir trumpas vaiko atskyrimas nuo šeimos yra psichologinė trauma, galinti turėti ilgalaikių padarinių jo psichikai. Vaikų paėmimas iš šeimos nesant būtybės yra ne „geriausių vaiko interesų“ užtikrinimas, o tarnybų smurtas prieš vaiką ir šeimą“, – apibūdinama situacija peticijoje.

Peticijos autoriai pabrėžia, kad  VTAIT darbuotojams kartu su policijos pareigūnais yra suteikta pernelyg plati veiksmų laisvė kištis į privatų šeimos gyvenimą ir atskirti vaikus (net ir trumpam) nuo jų tėvų.

Išskyrė penkis reikalavimus

Laisvos visuomenės institutas, kreipdamasis į Lietuvos Respublikos prezidentę, Simo pirmininką, Socialinės apsaugos ir darbo ministrą bei viceministrę, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetą, Valstybinės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorei išdėstė savo reikalavimus.

Pirmasis jų – inicijuoti vaiko teisių apsaugos reformos ir teisės aktų, kurių pagrindu ji įgyvendinama, peržiūrą, ypač ta apimtimi, kuria numatomas vaikų paėmimas iš „nesaugios gyvenamos aplinkos“ ir atstovų pagal įstatymą. Taip pat pataisyti ydingus – nes vaiko teisių apsaugos specialistų per laisvai interpretuojamus – smurto prieš vaikus apibrėžimus.

Antrasis – teisės aktuose nustatyti pareigūnų veiksmais neproporcingu kišimusi į privatų šeimos gyvenimą padarytos žalos atlyginimo modelį ir pareigūnų asmeninę atsakomybę už pripažintą neproporcingą elgesį.

Trečiasis reikalavimas – užtikrinti, kad tėvai, iš kurių paimami vaikai, nebūtų verčiami pasirašinėti jokių „konfidencialumo sutarčių“ dėl jiems taikomų priemonių ar teikiamos pagalbos.

Ketvirtasis – užtikrinti efektyvų pagalbos šeimai teikimą visose Lietuvos savivaldybėse.

Ir paskutinysis – sukurti visuomeninės ir (ar) parlamentinės priežiūros instituciją, tikrinančią VTAIT darbuotojų veiksmų pagrįstumą, proporcingumą ir vykdytų konstitucinių tėvų, vaikų ir šeimų teisių užtikrinimo stebėseną.

Peticiją  „Stop tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą“ pasirašyti galite čia.

133 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Po evakuacijos „Akropolyje“ nedirba kelios parduotuvės

Meno paroda netradicinėje vietoje, žinomus žmones išprovokavo svajoti

V. Pranckietis išlaikė Seimo pirmininko postą

Aliarmas Kauno centre: buvo evakuojamas „Akropolis“ (foto, video) (papildyta)

„Maximai“ teks sumokėti daugiatūkstantinę baudą už nesąžiningus veiksmus

Kaune oro užterštumas vis dar viršija normas

Advokatė paaiškino, kiek daugiausiai su savo vaiku gali bendrauti buvęs sutuoktinis

Registrų centras į elektroninę erdvę perkels 25 kilometrų ilgio dokumentų duomenis

Nesibaigiančios avarijos Kaune: Raudondvario plente sumaitotas lengvasis automobilis

Situacija Alytaus gaisravietėje gerėja, dūmų beveik nematyti (papildyta)