Ką turime žinoti apie dantų šalinimą bei ar reikia šalinti protinius dantis? – Kas vyksta Kaune

Ką turime žinoti apie dantų šalinimą bei ar reikia šalinti protinius dantis?

Organizatorių nuotr.

Dantų šalinimo priežastys būna įvairios. Svarbiausia iš jų – nedelsiant pašalinti visus gydyti nebetinkamus suirusius dantis. Pacientai dažnai atidėlioja šią procedūrą ir kreipiasi tik tada, kai prasideda ūmūs skausmai, tačiau toks elgesys tik dar labiau komplikuoja situaciją. Apie dantų šalinimą kalbamės su Kauno odontologijos klinikos „Denticija“  burnos chirurgu Aidu Baškiu.

Ką turime žinoti apie sugedusius dantis?

Stipriai suirusias dantų šaknis yra daug sunkiau pašalinti, o dantų traukimas gali užtrukti ilgiau, nei šalinant laiku. Sugedęs ir netaisomas dantis – infekcijos šaltinis organizme, kuris gali virsti rimtų ligų priežastimi: burnos ar veido pūlinio išsivystymu, žandikaulio cistos atsiradimu ir t.t. Tokios ligos reikalauja sudėtingo ir ilgesnio chirurginio gydymo. Negydyti dantys tampa blogo kvapo iš burnos priežastimi.

Kada dar šalinami dantys?

Dantys taip pat šalinami ortodontiniais tikslais, kuomet pacientai turi sukandimo problemų, dantys atsikišę, o žandikaulis yra per mažas ir jame netelpa visi dantys. Šiuos pacientus pirmiausia konsultuoja gydytojas ortodontas, kuris sudaro gydymo planą, nusprendžia, ar būtina šalinti sveikus, tačiau netelpančius žandikaulyje dantis.

Taip pat tenka pašalinti ir nedygusius ar iš dalies išdygusius dantis. Dažniausiai tai yra vadinamieji protiniai (tretieji krūminiai) dantys. Jeigu protiniai dantys yra nors šiek tiek pradygę, o atlikus Rentgeno diagnostinį tyrimą matosi, kad jie yra netaisyklingoje padėtyje kaule ir negalės normaliai išdygti, juos taip pat būtina šalinti, nes pacientai negali užtikrinti gerą asmeninę higieną aplink tokius dantis, o tai lemia kaulo nykimą bei karieso vystymąsi gretimuose dantyse. Be kita ko, gali išsivystyti labai skausminga aplinkinių dantenų uždegimo reakcija – perikoronaritas.

Kaip sužinot kada reikalingas protinių dantų šalinimas?

Paprastas metodas patikrinti, ar žandikaulyje turite pakankamai vietos protiniam dančiui: pirštu užčiuopti, ar už paskutinio danties yra pakankamai “plokščios” erdvės, ar žandikaulis toje vietoje pradeda kilti į viršų. Jei panašu, jog vietos yra pakankamai, yra tikimybė, jog protinis dantis išdygs taisyklingai. Be abejo, tai tik spėjimas – tiksliam įvertinimui būtina kreiptis į dantų chirurgijos specialistą.

Kaip pasiruošti dantų traukimo procedūrai?

Išskirtinio pasiruošimo danties traukimo procedūrai nereikia. Jeigu pacientas vartoja vaistus nuo sisteminių ligų, būtina apie tai informuoti gydytoją prieš šalinant dantis. Dažniausiai vartojami vaistai (nuo padidėjusio kraujo spaudimo, širdies darbą gerinantys medikamentai) nesukelia keblumų traukiant dantį. Pacientui, vartojančiam kraują skystinančių vaistų, sergančiam onkologine liga ar turinčiam kitų rimtesnių sveikatos sutrikimų, besilaukiančiai moteriai dantis ne visada gali būti traukiamas. Tokiu atveju konsultuojamasi su tos srities gydytoju, pacientas paruošiamas ir tik tuomet galima saugiai atlikti chirurginę procedūrą.

Paciento klausiama, ar nėra apribojimų dantų šalinimo procedūrai. Įsitikinus, kad galima saugiai tęsti procedūrą, atliekamas nuskausminimas. Vienintelis diskomfortas, kurį jaučia pacientas, – adatos dūris. Adatos yra labai plonos ir nesukelia didelio skausmo dūrio metu. Nuskausminamieji vaistai užtikrina efektyvią nejautrą apie 3 valandas po injekcijos, skausmo jutimai visiškai pašalinami.

Po nuskausminimo specialiais instrumentais dantis pradedamas iš lėto judinti. Jeigu dantis turi kelias šaknis, pirmiausia jos yra atidalinamos ir šalinamos kiekviena atskirai. Taip maksimaliai sumažinama naudojama jėga, išsaugomas aplinkinis kaulas bei dantenos.

Pašalinus dantį, alveolė (likusi ertmė kaule) išvaloma nuo svetimkūnių, uždegiminių masių ir palaukiama, kol ji užsipildys krauju. Krešulys yra tarsi barjeras, saugantis kaulą nuo išorės veiksnių ar uždegimo.

Kas paciento laukia po procedūros?

Po traukimo pacientas gali jausti silpną ar vidutinio stiprumo skausmą, kuris visiškai kontroliuojamas geriamais vaistais nuo skausmo, tačiau dažniausiai po paprasto danties traukimo nuskausminamųjų vaistų vartoti neprireikia.

Neišdygusių ar iš dalies išdygusių protinių dantų šalinimas – operacija. Jo metu atkeliama gleivinė, nugręžiamas kaulas apie nedygusiį dantį ir jis yra pašalinamas (kartais dalinamas į kelias dalis). Ši procedūra paprastai suplanuojama iš anksto, nes po gydymo atsiranda patinimas, dažnai paskiriami antibiotikai, rekomenduojamas ramus režimas.

Po danties traukimo duodamas sukąsti sterilus tvarstis, jį sukandus, reikia laikyti apie 30 minučių. Porą valandų po procedūros negalima valgyti. Tą pačią dieną nevartoti karšto maisto bei karštų gėrimų. Draudžiama skalauti burną. Visos šios rekomenduojamos atsargos priemonės būtinos krešuliui išsaugoti alveolėje. Po procedūros praėjus parai rekomenduojama burną skalauti antiseptiniais tirpalais. Jei dantis buvo pašalintas operuojant, tikslinga operuotą vietą šaldyti, kad sumažėtų patinimas. Taip pat reikia vartoti gydytojo paskirtus vaistus.

Ar gali kilti komplikacijų?

Dažniausiai pasitaikanti komplikacija – krešulio iškritimas iš likusios po rovimo ertmės kaule (alveolitas). Nesilaikant režimo, iš alveolės pasišalina krešulys. Tuomet atsiranda nuolatinis maudžiantis skausmas traukimo vietoje, kuris gali plisti į aplinkines sritis. Ši komplikacija yra lengvai suvaldoma. Alveolė iš naujo išgramdoma ir palaukiama, kol prisipildo krešuliu. Skiriamas toks pat režimas, kaip po danties šalinimo, bei vaistai nuo uždegimo ir skausmo.

Ką patartumėte tiems, kurie bijo šios procedūros?

Prieš procedūrą yra naudojami nuskausminamieji vaistai, tad skausmas šalinant dantis nejaučiamas. Taip pat, tiems, kurie turi itin padidėjusią baimę odontologo kabinetui, skausmui, kuris buvo patirtas seniau arba dėl kitų priežasčių, yra galimybė pasinaudoti intravenine sedacija, kurios metu paciento sąmonė slopinama bei tokiu būdu pacientas jaučiasi komfortiškai ir gali atsipalaiduoti, o baimės jausmas išnyksta. Sedacija taikoma šiais atvejais: pacientui norint nieko nejausti procedūros metu, bijantiems adatos dūrio, neapkenčiantiems odontologo kabineto garsų, kvapų, jaučiantiems didžiulį stresą bei nerimą, taip pat, kuriems sunku išsėdėti kelias valandas išsižiojus ir nejudant, turintiems stiprų pykinimo, žiaugčiojimo refleksą, turintiems žemą skausmo slenkstį ar labai jautrius dantis.

Kilo klausimų? Norite pasikonsultuoti?
Registruokitės čia arba kreipkitės į mus:
Vytauto pr. 14, Kaunas
Mob. tel. +370 671 96979
El. paštas: denticija@kaunodenticija.lt
Facebook paskyra.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.