Ištikus krizei, moterims pagalbą suteiks visą parą veikianti telefoninė linija – Kas vyksta Kaune

Ištikus krizei, moterims pagalbą suteiks visą parą veikianti telefoninė linija

Organizatorių nuotr.

„Pagalbos moterims linija, klausau“ – taip jau 11-tus metus Kaune į skambučius atsiliepia nemokamos emocinės paramos moterims linijos savanorės. Telefonu ar el. paštu pagalba teikiama visą parą. Apie linijos veiklą portalas „Kas vyksta Kaune“ kalbina asociacijos „Kauno moterų linija“ pirmininkę Aušrinę Krikščionaitienę.

Nuo ko viskas prasidėjo

Specialistė pasakojo, kad pagalbos linijos telefonu idėja atsirado D. Britanijoje, kai vienas pastorius įkūrė liniją ir pastebėjo, jog per krizę žmonės pasikalba ir jiems palengvėja, tuomet nusprendė: reikia pagalbos bet kuriuo paros metu. Lietuvoje pagalbos linijos veikia apie trisdešimt metų: „Jaunimo linija“ dirba jau 20 m., Vilties linija 25 m. ir pan. A. Krikščionaitienė pastebėjo, kad Lietuvoje kaip ir visam pasauly veikia specializuotos karštosios linijos: smurtą patiriantiems žmonėms, priklausomiems nuo lošimų, tėvų linija ir pan.

„Pagalbos moterims linija“ 2004 m. buvo įkurta Klaipėdoje ir veikė vakarais. Linijos atstovai pamatė poreikį dirbti ilgiau ir susirado partnerius Kaune – VšĮ „Moters pagalba moteriai“, kuri 2007 m. entuziastingai prisijungė. Linija pradėjo dirbti visą dieną, paskui ir savaitgaliais, galiausiai – visą parą.

Linija atsakinėja į skambučius ir el. laiškus visoje Lietuvoje, pagalbos kreipiasi nemažai užsienio lietuvių.

Anoniminis pokalbis

„Pagalbos moterims linijos“ numeris: 8 800 66366 – paskambinusios juo visoje Lietuvoje, moterys sulauks emocinės paramos.

„Šios linijos esmė, kad pagalba prieinama tuo metu, kai žmogui labiausiai reikia, kai jis krizėje, kad rastų žmogų, su kuriuo galėtų pasikalbėti. Pokalbiai anonimiški, konfidencialūs, tad gali būti ramios, kad išsakytas turinys liks tik tarp jų. Tiesa, išskirtiniais atvejais, kai žmogus krizinėje situacijoje ir nori, jog būtų pranešta pareigūnams, nes gyvybei gresia pavojus – tuomet pasako adresą, padedame susisiekti su tarnybomis“, – teigė A. Krikščionaitienė.

Ji aiškino, kad pagalbą moterims teikia būtent moterys, nes jos geriau suvokia savo lyties problemas: diskriminaciją, smurtą artimoje aplinkoje, santykių sunkumus. Pokalbis įprastai trunka iki valandos, vėliau tampa neproduktyvus.

Per metus linija sulaukia 9-13 tūkst. skambučių, per parą – 40-50.

Skambina dėl krizių, smurto, depresijos

Anot statistikos, iš visų smurtą šeimoje patiriančių moterų – 87 proc. patiria psichologinį smurtą; 48 proc. – fizinį, 11 proc. – seksualinį.

Pašnekovė teigė, kad į liniją skambina įvairaus amžiaus moterys. Kreipiasi patyrusios smurtą: fizinį, kai sumušamas kūnas arba psichologinį, kai vyras nuolat žemina, sako, jog yra bloga mama, žmona, esą neatlieka pareigų; smurtas persikelia į viešumą, koneveikiama prie svetimų, nuolat nuvertinama, užgauliojama.

Skambina jaunos merginos, norinčios kurti šeimą, išlaikyti ilgalaikius santykius, tačiau susiduriančios su nuolatiniais pažeminimais, nepagarba iš draugo.

„Psichologinis smurtas turi didelį poveikį, jei žmogus nuolat artimoje aplinkoje patiria pažeminimą – jo savivertė labai krenta“, – aiškino A. Krikščionaitienė.

„Pagalbos moterims linijos“ savanorės.

Dalis skambinančiųjų kreipiasi dėl neištikimybės. „Neseniai sulaukta moters, kuri ką tik sužinojo apie vyro neištikimybę, skambučio. Jos pasaulis griūna, ji nežino ką daryti, nes šeimoje auga vaikai. Labai dažnai moterys skambina dėl santykių, nesutarimų su vaikais, ypač jaunos mamos. Joms sunku auginti vaikus, kai vyras toli, dirba, kai prasideda sunkumai, problemos šeimoje“, – pasakojo „Pagalbos moterims linijos“ atstovė.

Sunkiausi skambučiai atkeliauja iš turinčiųjų psichinių problemų: sergančių depresija, turinčių kitų psichikos sutrikimų. Anot specialistės, aplinka tokius žmones atstumia, artimieji nenori bendrauti, o tokiems žmonėms ypač reikia palaikymo.

„Visų pagalbos tarnybų tikslas – savižudybių prevencija. Kartais kitame laido gale išgirstame: „Nebenoriu gyventi, man viskas nusibodo, noriu dingti“, – tada labai suklūstame, bandome išklausti žmogų apie kamuojančias problemas, išsipasakoti, kas neramina. Jei situacija grėsmingai rimta ir žmogus gali pakelti ranką prieš save – nukreipiame į psichologinės pagalbos centrus ar pranešame pareigūnams“, – pasakojo A. Krikščionaitienė.

„Pagalbos moterims linijos“ savanorės.

Savanorės susiduria su iššūkiais

Pagalbos moterims centre savanoriauja įvairaus amžiaus moterys: nuo studenčių, iki senjorių.

Dvejus metus „Pagalbos moterims linijoje“ savanoriaujanti Jolita portalui „Kas vyksta Kaune“ pasakojo atsidūrusi čia atsitiktinai – eidama pro šalį perskaitė linijos šūkį: „Gyvenu, kad galėčiau dalintis“, o kadangi tuo metu niekur nesavanoriavo, nusprendė ateiti čia. „Tai sunki misija, tačiau kartu vyksta ir labai didelis savęs pažinimas – padedi kitiems, bet ir savęs daug atrandi. Niekada nežinai, kas paskambins: vienas žmogus paskambinęs juokiasi, o kitas – verkia, nežinai ar jau greitąją kviesti, ar į kitas tarnybas nukreipti. Suprantu, kad baisu skambinti, gal gąsdina, kad kažkas sužinos, nuteis, smerks, patarinėti puls, bet tai anonimiška linija, lyg pačiam su savimi pakalbėti, tik kažkas nuoširdžiai atsako“, – šypsodamasi kalbėjo savanorė Jolita.

Jau 4 m. pagalbos moterims linijoje savanoriaujanti Agnė pasakojo komandoje atsidūrusi paskatinta čia jau savanoriavusios draugės. Atviravo, jog veikloje nestinga iššūkių, tačiau juos pasitinka su šypsena. „Sulaukiame įvairių skambučių, kartais tikrai tenka pasukti galvą, siūlant problemos sprendimo variantus, tačiau galimybių visuomet yra. Gera dalintis šiluma ir rūpesčiu“, – atviravo Agnė.

Ragina nebijoti kreiptis

Pagalbos linijos atstovė pastebi, kad lietuviai nenori kreiptis pagalbos. „Vyrauja stereotipas, kad pats viską galiu, o jei prašysiu pagalbos – atrodysiu silpnas ar pan. Dažniausiai tai veda prie gilesnių problemų. Juk neretai savižudybės vyksta išgėrus alkoholio, iš nesidalinimo sunkumais, užsidarymo nuo pasaulio. Tikrai, per mažai kalbame apie vidinę būseną. Drąsiai kreipkitės pagalbos!“, – ragino „Pagalbos moterims linijos“ vadovė Aušrinė Krikščionaitienė.

Ieško komandos pastiprinimo

Šiuo metu „Pagalbos moterims linija“ renka naują grupę ir ieško savanorių. Sėkmingai baigusios mokymus savanorės, prisijungs prie komandos.

Pabaigusios mokymus, savanorės įsipareigoja budėti prie telefono 350 val. ir atsakyti į 60 el. laiškų. Tai gali užtrukti ir porą metų. Daugiau informacijos apie savanorystę rasite čia.

Kaune dabar dirba 40 savanorių.

Emocinė parama moterims teikiama telefonu: 8 800 66366 arba el. paštu: info@moters-pagalba.lt

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA