Kapinių skaitmenizavimas: reikia ar ne?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Prireikus surasti tolimesnio giminaičio palaidojimo vietą, skaitmeniniu būdu daugeliui gyventojų to padaryti nepavyktų: nors kai kurių mažesnių miestelių kapinių duomenys ir pateikiami internete, didmiesčiai skaitmenizuoti kapinių neskuba.

Už Kauno ir sostinės kapinių priežiūrą atsakingi pareigūnai BNS sakė, kapinių duomenų pateikimą viešai internete apsunkina tiek didelis kapinių skaičius, tiek jų apželdinimas, auginantis tikslios kapo nustatymo vietos kainą. Be to, abejojama ir tokios paslaugos poreikiu.

Problemos emigrantams

Dalies mažesnių miestų kapinėse galima pasidairyti ir virtualiai: kapinių duomenų valdymo sistemoje cemety.lt galima rasti baigtus skaitmeninti duomenis iš septynių kapinių, dar aštuoniose skaitmeninimo procesas vykdomas.

Svetainėje pateikiami žemėlapiai, kuriuose yra interaktyvi kapinių schema: paspaudus ant kiekvieno iš kapų pateikiamas kapavietės vaizdas bei informacija apie čia palaidotus asmenis. Galima ir atvirkštinė paieška – pagal pavardę, tokiu būdu randant tikslią asmens palaidojimo vietą.

Savo individualią duomenų bazę turi Jonavos kapinės, čia pateikiama iš oro daryta kapinių nuotrauka, kurioje pažymima ieškoma kapavietė.

Pasak bendrovės „Jonavos paslaugos“, suskaitmeninti informaciją apie beveik 12 tūkst. Jonavos kapinėse palaidotų žmonių užtruko pusantrų metų, šiuos duomenis išrašant iš popierinių kapinių knygų.

„Atrodo, kad gyvename šiuolaikinių technologijų amžiuje, tačiau tiek Jonavoje, tiek kituose miestuose šie duomenys vis dar buvo popierinėse knygose. Kartais iškildavo problemų, kai po dešimtmečio iš užsienio grįžę žmonės negalėjo rasti savo artimųjų kapų. Tada tekdavo nukreipti juos į seniūniją, kur saugomos senosios kapinių knygos, mat mes savo žinioje turime tik paskutinę – tą, kurią pildome“, – sakė bendrovės „Jonavos paslaugos“ vadovas Edmundas Mulokas.

Trukdo kapinių dydis ir medžiai

Kauno savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ vadovas Ričardas Čėsna sakė, kad Kaune per pastaruosius keletą metų pasitaikė vos keli atvejai, kai ieškota artimųjų kapų.

Jis taip pat teigė, kad Kaune esančias 26 kapines suskaitmeninti būtų gana brangu, o kainą dar išaugintų jose augantys medžiai.

„Galbūt yra paprasta tokiose kapinėse (kaip Jonavos) vykdyti tokius projektus. Kai prieš porą metų mums tai siūlė įvairios firmos, pradžia skaičiavimo yra nuo 300 tūkst. (eurų). Tai yra ne tie pinigai tokiai įmonei kaip mūsų“, – kalbėjo R. Čėsna.

Kadangi Kauno kapinės gausiai apžėlusios medžiais, jų suindeksuoti iš oro neįmanoma. Tam reikėtų samdyti specialistus, kurie tiksliai nustatytų kiekvieno kapo koordinates.

Vis dėlto „Kapinių priežiūros“ vadovas svarstė, kad tai būtų įmanoma padaryti naujose Vainatrakio kapinėse.

Gali stabdyti duomenų apsauga

Skirtingai nei kitur, Kaune kapinių duomenys yra laikomi ne popierinėse knygose, bet kompiuterinėje programoje. Ir nors Kaune skaitmeniniu formatu turimi beveik visi palaidotų asmenų duomenys, R. Čėsna abejoja, ar šie duomenys turėtų tapti prieinami internete.

„Yra asmens duomenų apsauga. Kodėl mes turėtume juos viešinti? Net neabejoju, kad ne. Yra atsakingas asmuo, kuris turi teisę gauti visus duomenis, o plačiajai visuomenei apie palaidotus… (…) Jie turi teisę kreiptis į mus, bet viešai išstatyti visus duomenis – nežinau, ar to norėtų atsakingi palaidotųjų asmenys“, – kalbėjo jis.

Kapines prižiūrinčių bendrovių atstovų teigimu, apie naujus palaidojimus turimi duomenys yra gana tikslūs, tačiau labai senose, neveikiančiose, kapinėse esančių kapaviečių informacija randama tik ant antkapių.

32 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Naujausios žinios

B kategoriją turintiems vairuotojams siūloma be vargo gauti motociklo „teises“

Jonavos gatvėje greitoji rūpinosi narkotines medžiagas vartojusiu asmeniu

Kauno parke - vaizdas kaip po karo

Kauniečiai nusivylę: kas nutiko „Bolt“ paspirtukams?

Kauniečių mėgstamame gamtos kampelyje - nemokamas koncertas

Kaune vyko draugiškas policijos reidas: apdovanojo pavyzdingiausius

Kauno klinikose - unikalios Lietuvoje operacijos

Aiškėja galutinis Laisvės alėjos rekonstrukcijos terminas: dar teks pakentėti

N. Venckienės sūnus – apie mamą: tyliai ir ramiai tikrai niekas jos nenuteis

Prie Trijų mergelių tilto sugužėjo policija ir kariuomenė