KTU mokslininkai: įpusėjus pamokai klasėje sunku kvėpuoti – Kas vyksta Kaune

KTU mokslininkai: įpusėjus pamokai klasėje sunku kvėpuoti

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.

Vasario mėnesį KTU Aplinkosaugos technologijos katedros dėstytojai matavo oro kokybę septyniose Kauno mokyklose. Projektu „#KTUaplinkosauga: kokiu oru kvėpuojame žiemą?“ siekta atkreipti visuomenės dėmesį į oro užterštumo problemas ir įtraukti moksleivius į problemų sprendimą.

Pamokų metu buvo matuojama anglies dioksido, azoto dioksido ir kietųjų dalelių koncentracija, oro temperatūra ir drėgmė.

Projektą inicijavusi KTU Aplinkosaugos technologijos katedros doc. Violeta Kaunelienė teigė, kad visose mokyklose identifikuotos panašios problemos: „Pamokai įpusėjus anglies dioksido koncentracija viršijo leistinas higienos normas. Vienos pamokos metu moksleiviai patys pajuto, kad sunku kvėpuoti, todėl paprašė atidaryti langą ir likusią pamokos dalį klasė buvo vėdinama.“

Mokslininkai rekomenduoja prieš pamokas gerai išvėdinti klases, o pamokai įpusėjus bent penkioms minutėms praverti langus. Šios rekomendacijos itin naudingos mokykloms, kurios yra ramiuose rajonuose.

Kita problema, identifikuota projekto metu – užterštas oras, kuris patenka iš lauko. Pravėrus langą šalia judrios gatvės įsikūrusioje mokykloje, azoto dioksido koncentracija gan greitai viršijo leistiną normą, uždarius – ėmė kristi.

„Mokyklos gali efektyviau užtikrinti oro kokybę pamokų metu, kai žino, kur yra oro taršos šaltiniai. Galbūt pakaktų gerai išvėdinti patalpas, kai sumažėja automobilių išmetamų dujų koncentracija arba nustoja rūkti dūmai iš individualių namų, deginančių kietą kurą, kaminų? – retoriškai klausė doc. V. Kaunelienė. – Klasėse, kuriose oro kokybė atitinka higienos normas, moksleiviams yra lengviau susikaupti ir dirbti.“

Projektą „#KTUaplinkosauga: kokiu oru kvėpuojame žiemą?“ užbaigs moksleivių, įsitraukusių į oro taršos problemų sprendimą, apdovanojimai. Kovo 18 d. renginio „Švęsk Žemės dieną su KTU!“ metu originaliausių ir realiai praktikoje pritaikomų idėjų autoriams bus įteikti sertifikatai ir prizai.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT