LKL ir krepšinio klubams paskirtos baudos: labiausiai kentės „Žalgirio“ piniginė – Kas vyksta Kaune

LKL ir krepšinio klubams paskirtos baudos: labiausiai kentės „Žalgirio“ piniginė

P. Motiejūnas / R. Tenio nuotr.

Konkurencijos taryba pripažino, kad Lietuvos krepšinio lyga (LKL) ir 10 LKL klubų sudarė konkurenciją ribojantį susitarimą, kai nusprendė nemokėti krepšininkams atlyginimų ar kitokių finansinių kompensacijų už likusią sezono dalį, nutraukus 2019–2020 m. krepšinio čempionatą dėl pandemijos. Už Konkurencijos įstatymo ir Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) pažeidimą LKL ir klubams skirtos nuo 1 070 iki 16 510 Eur dydžio baudos.

Tyrimą dėl galimo Konkurencijos įstatymo ir SESV pažeidimo Konkurencijos taryba pradėjo 2020 m. balandį, kai viešojoje erdvėje pasirodė publikacija apie LKL ir krepšinio klubų diskusijas dėl krepšininkų algų mokėjimo sąlygų, rašoma Konkurencijos tarybos pranešime žiniasklaidai.

Konkurencijos taryba nustatė, jog LKL ir 10 krepšinio klubų 2020 m. kovo 13 d. LKL neeilinio valdybos posėdžio metu priėmė sprendimą nutraukti 2019–2020 m. čempionatą dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos, remdamiesi nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybe, ir tuo pačiu susitarė, kad nuo 2020 m. kovo 13 d. klubų krepšininkams nebus mokami atlyginimai ar piniginės kompensacijos už likusią čempionato dalį.

Tokio susitarimo, kurio turėjo laikytis visi klubai, sudarymą patvirtina ir kovo 17 d. vykęs klubų atstovų susirašinėjimas el. laiškais (kalba netaisyta – pastaba), kuriuose neigiamai vertinta, kad kai kurie klubai nukrypsta nuo sutartos pozicijos mokėti krepšininkams atlyginimus tik iki kovo 13 d.

„Pataisykite mane, ar aš ne taip supratau, kad laikomės visi klubai vieningos pozicijos dėl algų mokėjimo tik iki kovo 13 dienos? Nes į eterį eina visai kitokie pasisakymai“, – rašė „Šiaulių“ klubo atstovas.

„Mes padarėm susirinkimą su žaidėjais ir susirinkimo metu pabrėžėm, kad iki kovo 13 dienos“, – teigė Klaipėdos „Neptūno“ atstovas.

„Nei vienam agentui ar žaidėjui iš klubo pusės nebuvo pasiūlyta kitų sąlygų. Išmokėjimą už laikotarpį iki kovo 13 dienos“, – rašoma Vilniaus „Ryto“ atstovo laiške.

„Prienai laikosi pozicijos mokėti iki LKL sezono nutraukimo, žaidėjams išsiųsti oficialūs raštai. Jau sulaukta atsakymų. Aišku, kategoriškai nesutinka žaidėjai“, – teigė Prienų „Cbet“ atstovas.

„Visi darome tą patį. Nepasiduokime provokacijoms“, – priduria „Neptūno“ atstovas.

Anot tarybos, vėlesniuose klubų atstovų laiškuose taip pat minimas „susitarimas“, „vienybė“, „vieninga pozicija“ dėl atlyginimų krepšininkams mokėjimo sąlygų, raginimai laikytis vieningos pozicijos ir pan., o 2020 m. kovo 30 d.

Klaipėdos „Neptūno“ klubo dalininkų atstovas visiems klubams išsiuntė el. laišką, kuriame Utenos „Juventus“ ir Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubus apkaltino nukrypus nuo susitarimo: „man labai liūdna, kad musu tarpe yra gudresnių už gudrius. Mes visi buvome prie bendro stalo sutarę, kad laikysimės vieningos pozicijos dėl atlyginimų krepšininkams mokėjimo. Deja, Pasvalys ir Utena nusprendė pabūti gudresniais.“

Nors aiškios pozicijos LKL valdybos posėdžio metu neišreiškė trys LKL klubai – Kėdainių „Nevėžio“, Pasvalio „Pieno žvaigždžių“, Panevėžio „Lietkabelio“, o be jų vėliau dar trys – Alytaus „Dzūkija“, Kauno „Žalgiris“ ir Utenos „Juventus“ nereagavo į tolesnį susirašinėjimą el. laiškais, tačiau Konkurencijos taryba, vadovaudamasi Lietuvos bei ES teismų praktika, konstatavo, kad susitarimo dalyviais laikytini visi LKL klubai nepriklausomai nuo to, ar jie išreiškė pritarimą susitarimui garsiai ar nebyliai.

„Ūkio subjektas, norintis atsiriboti nuo konkurenciją ribojančio susitarimo, turi savo poziciją išreikšti tvirtai ir aiškiai, kad kiti kartelio dalyviai gerai suprastų jo ketinimus. Tylėjimas susirinkime, kuriame vyksta neteisėta antikonkurencinė diskusija, nėra laikomas tvirtu ir nedviprasmišku atsiribojimu“, – sakė Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Jis atkreipė dėmesį, kad COVID-19 pandemija taip pat negali tapti paskata konkurentams sudaryti kartelinius susitarimus ar pateisinti konkurencijos pažeidimus, siekiant bendromis pastangomis sumažinti krizės padarinius samdomų asmenų ar vartotojų sąskaita.

Š. Keserausko teigimu, nesant bendros pozicijos dėl atlyginimų ar kitokių finansinių kompensacijų mokėjimo nutraukus čempionatą, krepšininkai būtų galėję gauti konkurencingą atlygį, būtų turėję didesnes galimybes derėtis.

Šie veiksniai būtų galėję nulemti tiek žaidėjų sprendimus dėl klubo pasirinkimo kitam LKL čempionatui, tiek skirtingas klubų pozicijas naujajame sezone. Konkurencijos tarybai susidomėjus situacija ir vėliau pradėjus tyrimą, krepšinio klubai ir LKL susitarimą nutraukė.

Atsižvelgdama į ūkio subjektų pajamas, pažeidimo pavojingumą ir trukmę, Konkurencijos taryba pažeidėjams skyrė atitinkamo dydžio baudas: LKL – 3 440, Alytaus „Dzūkijos“ klubui – 1 070, Kauno „Žalgirio“ klubui – 16 510, Kėdainių „Nevėžio“ klubui – 1 590, Klaipėdos „Neptūno“ klubui – 3 010, Panevėžio „Lietkabelio“ klubui – 1 610, Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ klubui – 1 750, Prienų „Cbet“ klubui – 2 130, Šiaulių „Šiaulių“ klubui – 1 550, Utenos „Juventus“ klubui – 1 530 ir Vilniaus „Ryto“ klubui – 5 890 Eur.

Nutarimas gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui per vieną mėnesį nuo jo įteikimo dienos arba nuo jo paskelbimo Konkurencijos tarybos interneto svetainėje dienos.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA