Lietuvių sukurtas oro kondicionierių filtras kovai su koronavirusu: pirma filtrų serija – dovana ikimokyklinio ugdymo įstaigoms – Kas vyksta Kaune

Lietuvių sukurtas oro kondicionierių filtras kovai su koronavirusu: pirma filtrų serija – dovana ikimokyklinio ugdymo įstaigoms

Organizatorių nuotr.

Koronaviruso infekcijos plitimas sukėlė pasaulinę pandemiją, kuri vis neapleidžia ir kelia grėsmę visuomeniniam gyvenimui visame pasaulyje. Spartus ligos plitimas labiausiai susijęs su dviem pagrindiniais veiksniais: virusio nešiotojai, dažnai besimtomiai, platina virusą jų veikiamoje aplinkoje, o pats virusas yra ypač gyvybingas ir išgyvena įvairiomis aplinkos sąlygomis. Mokslininkai patvirtino, kad COVID-19 virusas ypač efektyviai plinta uždarų patalpų ore. Grįžtant į normalią kasdienybę darbo aplinkoje, mokyklose, sporto centruose ir kitose susibūrimo vietose, tikėtina, kad susirgimų skaičius didės. Tokiose patalpose virusas lengvai cirkuliuoja per centrines oro kondicionavimo sistemas.

Nauji oro filtravimo poreikiai keičia oro kondicionierių funkciją

Tradiciniai oro kondicionierių filtrai, kuriuose naudojami stiklo pluošto arba aliuminio tinkleliai, filtruoja tik didesnes daleles, tokias kaip pūkeliai ir dulkės. Netgi didelio efektyvumo kietųjų dalelių oro filtras negali sulaikyti virusų, o ypač jų naikinti. Virusai praeina pro šiuos filtrus ir kartu su oru cirkuliuoja patalpose.

Dar blogiau, jei virusas nusėda ant filtro paviršiaus ir yra išpučiamas per filtrą į patalpas su vis nauja oro banga. Šis užburtas ratas gali suktis net iki kelių dienų, tol kol SARS-CoV-2 virusas patalpų ore yra gyvybingas.

Oro kondicionavimo ir šildymo sistemų specialistai, nuo pat koronaviruso paplitimo pradžios, dėjo visas pastangas, ieškodami sprendimo, kaip sustabdyti viruso plitimą patalpose. Praėjus pusantrų metų nuo pandemijos pradžios sprendimas oro kondicionavimo sistemoms jau yra. Virusų naikinimui patalpų ore nuo šiol nereikia jokios papildomos oro valymo įrangos.

Pagal specialų NØRDIS užsakymą Baltic Filter, UAB komandos sukurtas Silver Nano+ oro kondicionierių filtras dar šių metų pradžioje buvo testuojamas Valensijos Mikrobiologijos Institute. Tyrimams parodžius puikų antivirusinį poveikį koronavirusui, filtrai pradėti gaminti ir komplektuoti su NØRDIS oro kondicionavimo sistemomis.

Naudojant oro kondicionierių galima sustabdyti virusų plitimą

Pastaruoju metu vis dažniau prisimenama teigiama sidabro savybė – gebėjimas naikinti platų spektrą net ir labai atsparių bakterijų bei virusų. Mokslo įrodyta, kad dauguma virusų ar bet kokių mikrobiologinių rūšių, įskaitant SARS-CoV-2, turi mažą atsparumą nano sidabrui (AgNP), todėl juo gali būti paveikiami net chlorui atsparūs mikroorganizmai. 

Silver Nano+ yra daugiafunkcinis filtras susidedantis iš keturių skirtingom funkcijom skirtų sluoksnių. Filtro antrasis sluoksnis yra padengtas nano sidabru. Dėl lėtos sidabro jonų difuzijos, būtent ši filtro dalis ne tik sulaiko, bet ir naikina virusus. Šis oro filtravimo sprendimas yra unikalus viso pasaulio oro kondicionavimo įrangos rinkoje. Laboratorinėje aplinkoje išbandytas filtras jau pradėtas naudoti Lietuvos naudotojų.

Pirmoji filtrų serija – dovana šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigoms

Paplitus žiniai apie lietuvių sukurtą sidabro nano dalelėmis padengtą oro kondicionierių filtrą, gamintojai sulaukė dėmesio ne tik iš individualių namų ūkių, bet ir iš valstybinių įstaigų. Įvertinus įstaigas, kuriose filtrai suteiktų didžiausią naudą, NØRDIS atstovaujanti įmonė „Baltic Refrigeration Group“ organizuoja socialinę akciją virusinių ligų prevencijai ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigose sąlygos plisti virusams yra ypač palankios. „Ilgą laiką kartu leidžiantys skirtingų šeimų vaikai vienoje aplinkoje oru lengvai perduoda virusus vieni kitiems. Turėdami puikų įrankį, norime darželiams padėti kontroliuoti virusų plitimą patalpų ore“, – apie socialinės akcijos idėją pasakoja NØRDIS įrangos atstovas, BRGroup pardavimų direktorius Mindaugas Rutkauskas.

„Todėl kreipiamės į visus darželius, kuriuose įdiegtos oro kondicionavimo sistemos, kviečiame jų atstovus užpildyti dovanos formą. Įvertinsime įstaigos oro kondicionavimo sistemas ir galimybes į jas integruoti Silver Nano+ antivirusinius filtrus, bei juos padovanosime“.

Kvietimas pildyti dovanos formą.

Siekis – grįžti į priešpandeminę kasdienybę

Silver Nano+ filtro gamintojų tikslas – išlaikyti švarią asmeninę oro erdvę patalpose. Tai yra sumažinant SARS-CoV-2 užsikrėtimo riziką namuose ir darbe, prisidėti prie saugaus visuomenės darbo, mokymosi ir bendravimo patalpose.

Silver Nano+ filtrų diegimas oro kondicionieriuose gali turėti didelį poveikį plačiajai visuomenei COVID-19 pandemijos metu, sumažinant viruso plitimo riziką. Tikimasi, kad šis oro valymo principas, kurio pagrindas yra sidabro nano dalelės, padės visuomenei kovoti ne tik su koronavirusu, bet ir su būsimais gripo, pandemijų ir įvairių kitų biogenų atvejais.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Rekomenduojami video
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA