Žydų paveldas Kaune: svarbu išsaugoti praeitį, nes tai kuria ateitį – Kas vyksta Kaune

Žydų paveldas Kaune: svarbu išsaugoti praeitį, nes tai kuria ateitį

JAV ambasados Lietuvoje nuotr.

Lietuvoje apsilankę aukšti JAV Valstybės departamento pareigūnai domėjosi žydų paveldo išsaugojimo ir istorinės atminties įamžinimo temomis. Į JAV ambasados Lietuvoje organizuotą svečių maršrutą pateko ir Kaunas, kuriame svečiai iš Vašingtono apsilankė senosiose žydų kapinėse Radvilėnų plente, Sugiharos namuose ir IX forte.

Kad tragedija niekada nepasikartotų

„Kad tai kas įvyko per Holaukaustą, daugiau niekada nepasikartotų, visų pirma turime pasirūpinti, kad būtų tinkamai pagerbtas nužudytų žmonių atminimas, o ateities kartoms parodyta, jog jie buvo čia, gyveno čia, buvo svarbi visuomenės dalis“, – portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė Amerikos paveldo užsienyje išsaugojimo komiteto pirmininkas Paul Packer.

Pasak jo, labai svarbu, kad žmonės, kurių artimieji buvo nužudyti, žinotų, kad posakis, kad tai „neįvyks niekada daugiau“ yra realus ir mes darome viską, kad nepamirštume Holokausto aukų atminimo, jį gerbtume ir jis taptų mums svarbia pamoka ateičiai.

„Mus labiausiai domina vietos, kurios primena Holokaustą, kaip ir lankydamiesi kitose šalyse, norime apžiūrėti, kaip jos prižiūrėtos, išsaugotos, gal reikia kokios pagalbos jų sutvarkymui. Domimės, kaip JAV Valstybės departamentas galėtų dirbti drauge su Lietuvos Vyriausybe, sprendžiant šią aktualią temą“, – sako JAV Valstybės departamento specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Cherrie Daniels.

Pasak jos, ne mažiau už žydų paveldo išsaugojimą svarbi tema yra visuomenės švietimas. „Istorija pasimiršta, žmonės ne visada nori gilintis, jie linkę minimalizuoti šią tragediją, nurašyti ją tik nacių karo nusikaltimams, tačiau nekreipia pakankamai dėmesio į lokalius aspektus, tokius, kaip lietuvių koloboravimas, vykdant Holokausto nusikaltimus prieš žydų tautybės Lietuvos piliečius“, – atkreipia dėmesį Ch. Daniels.

Pasak pareigūnės, tiek departamentui, tiek asmeniškai JAV Prezidentui Joe Bidenui labai svarbu, kad visi drauge apgintume Holokausto faktus, nes jei istorija bus pamiršta, mes neišmoksime šios baisios tragedijos pamokų. „Ypač jauni žmonės turi suprasti, kas įvyko, kad tai negalėtų niekada pasikartoti“, – portalui „Kas vyksta Kaune“ sakė specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais.

(iš kairės) Amerikos paveldo užsienyje išsaugojimo komiteto pirmininkas Paul Packer, JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchrist ir specialioji pasiuntinė Holokausto klausimais Cherrie Daniels / JAV ambasados Lietuvoje nuotr.

Žydų paveldo išsaugojimas – žinutė ateičiai

Amerikos paveldo užsienyje išsaugojimo komiteto pirmininkas P. Packer teigė, kad tokiose šalyse, kaip Lietuva yra itin sudėtinga atstatyti sunaikintą žydų paveldą, nes bendruomenė buvo išžudyta, o didelė dalis turto net nebeturi savininkų, kurie galėtų jį paveldėti ir tvarkyti. „Labai sunku tikėtis, kad likusių itin nedidelių bendruomenių nariai bus pajėgūs savo jėgomis nuveikti tokius didelius darbus, kaip sunaikinto paveldo atstatymas ir išsaugojimas“, – pabrėžė P. Packer.

Jis minėjo, kad senosiose Kauno žydų kapinėse įvyko teigimas susitikimas ir su Kauno miesto vadovais, kurie pritaria planams sutvarkyti apleistas kapines, atstatyti vandališkai nuniokotus antkapius, juos nuvalyti bei kitaip pagerbti mirusiųjų atminimą. „Norime, kad žydai iš viso pasaulio turėtų galimybę atvykę į Kauną oriai atiduoti duoklę savo protėvių atminimui ir žinotų, kad jis yra saugomas“, – pabrėžė pareigūnas.

Svečių teigimu, labai svarbu, kad tinkamas dėmesys žydų istorijos paveldui būtų parodytas dar iki Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022-aisiais starto, nes norima, kad į Lietuvą atvykę svečiai savo akimis įsitikintų, kad Holokausto aukos nėra ir niekada nebus pamirštos.

JAV valstybės departamento pareigūnus Lietuvoje lydėjo JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchrist ir ambasados darbuotojai, vyko susitikimai su vietos žydų bendruomenėmis, Kauno ir Vilniaus merai. Delegacija taip pat lankėsi Vilniuje, Paneriuose ir Žiežmariuose.

Susipažinti su JAV Valstybės departamento 2020 m. parengta ataskaita žydų paveldo išsaugojimo tema Lietuvoje galite čia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Rekomenduojami video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA
 1. Konkurso pavadinimas: „Mieliausio augintinio rinkimai“.
 2. Konkurso organizatorius: MB „KAS VYKSTA“.
 3. Konkurso rėmėjas: KG VET ir QUATRO maistas augintiniams.
 4. Konkursas „Mieliausio augintinio rinkimai“ vyksta 2021 05 03 – 2021 05 30
  • Augintinių nuotraukas galite siųsti 2021 05 03 – 2021 05 16
  • Pirminis balsavimas už visus augintinius vyks: 2021 05 16 – 2021 05 23
  • Finalinis balsavimas už daugiausia balsų surinkusius dalyvius (10 augintinių) vyks 2021 05 24 – 2021 05 30
 5. Prizas skiriamas vienam asmeniui, nepriklausomai nuo to, kiek nuotraukų įkels.
 6. Pagrindinių prizų laimėtojai bus paskelbti 2021 m. gegužės mėn. 30 d.
 7. Dešimt dalyvių, surinkę daugiausiai balsų, bus apdovanoti rėmėjo QUATTRO šunų ir kačių maistu.
 8. Prizai:
  • Šunų kategorija:
   • 1 vieta. Šunų maistas – 60 kg.
   • 2 vieta. Šunų maistas – 30 kg.
   • 3 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Šunų maistas – 10 kg.
  • Kačių kategorija:
   • 1 vieta. Kačių maistas – 30 kg.
   • 2 vieta. Kačių maistas – 20 kg.
   • 3 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 4 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
   • 5 vieta. Kačių maistas – 10 kg.
 9. Specialus prizas įsteigtas MB „KAS VYKSTA“
 10. Dėl prizų atsiėmimo QUATTRO susisieks su konkurso dalyviais jų nurodytais kontaktais.
 11. Konkurso dalyvis norėdamas dalyvauti konkurse turi pateikti šiuos duomenis: Vardas, Pavardė; El. paštas; Kontaktinis telefono numeris; Augintinis: Šuo / katė / kitas.
 12. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad būtų talpinamos ir viešai skelbiamos nuotraukos. Konkurse dalyvauja tik augintinių nuotraukos.
 13. Konkurse dalyvaujantys dalyviai sutinka, kad jų atsiųsta video medžiaga su augintiniais būtų naudojama portalo rengiamoje medžiagoje ir viešinama, tačiau konkurso balsavime nedalyvauja.
 14. Už „Mieliausio augintinio rinkimai” galima balsuoti spaudžiant balsavimo mygtuką. Balsų kiekis yra ribojamas. Iš vieno IP adreso leidžiama balsuoti 10 kartų per parą. Nustačius sukčiavimo atvejį, pasiliekama teisė pašalinti dalyvį ir anuliuoti balsus be perspėjimo.
 15. Tais atvejais kai nepavyksta pateikti nuotraukos per balsavimo formą, galima nuotrauką ir aprašymą siųsti el.paštu konkursas@kasvyksta.lt
 16. Jei atsiunčiamos kelios augintinio nuotraukos, redakcija pasilieka teisę balsavimui teikti vieną nuotrauką savo nuožiūra.
 17. Balsuodamas skaitytojas suteikia konkurso organizatoriui teisę tvarkyti IP adresą konkurso laimėtojo nustatymo ir sąžiningo balsavimo užtikrinimo tikslu.
 18. Kilus įtarimui, kad yra sukčiaujama siekiant surinkti kuo daugiau balsų, redakcija pasilieka teisę pašalinti sukčiaujantį dalyvį iš konkurso.
 19. Konkursas skirtas asmenims ne jaunesniems nei 16 metų.
 20. Konkurso dalyviai ir balsuojantys įsipareigoja laikytis konkurso taisyklių.
 21. Konkurso dalyvis supranta, kad anketoje minimų duomenų pateikimas, jų naudojimas ir viešas skelbimas konkurso metu yra būtina dalyvavimo konkurse sąlyga. Konkurso dalyvis sutinka, kad jo pateikti duomenys būtų publikuojami, viešai skelbiami ir kitaip naudojami dalyvavimo konkurse ir jo laimėtojų nustatymo tikslu. Konkurso dalyviai turi teisę bet kuriuo metu susipažinti su tvarkomais jų asmens duomenimis ir reikalauti juos ištaisyti ar sunaikinti. Dalyviui pareikalavus sunaikinti tvarkomus jo asmens duomenis, dalyvis praranda galimybę toliau dalyvauti konkurse.
 22. Konkurso organizatorius arba rėmėjas pasilieka teisę keisti konkurso taisykles iš anksto viešai apie tai portale KAS VYKSTA informavus dalyvius ir balsuojančius už juos.