Jau nuo rytojaus įsigalės nauji pokyčiai: keičiasi verslo liudijimų tvarka, įvestas naujas mokestis ir kiti – Kas vyksta Kaune

Jau nuo rytojaus įsigalės nauji pokyčiai: keičiasi verslo liudijimų tvarka, įvestas naujas mokestis ir kiti

Asociatyvi / DELFI nuotr.

Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje įsigalioja keli su verslo liudijimais susiję pokyčiai, automobilių registracijos mokestis, pinga elektra ir dujos. Be to, antradienį dar galima deklaruoti pajamas ir atsisakyti dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime.

Jau skelbta, kad nuo liepos 1 dienos kiekvienam nuomojamam nekilnojamojo turto objektui reikės atskiro verslo liudijimo.

Kitas nuo liepos 1 dienos įsigaliojantis pokytis – gyventojai, kurie anksčiau vertėsi kai kuriomis veiklos rūšimis, verslo liudijimų išsiimti nebegalės.

„Tai liečia pastatų ar statinių apdailos, remonto, automobilių remonto, vaikų priežiūros, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo sistemų įrengimo veiklas. Būtent jų nuo liepos 1 dienos verslo liudijimų nebelieka“, – sakė Valstybinės mokesčių inspekcijos mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Liepos 1 dieną Lietuvoje įsigalioja automobilių registracijos mokestis.

„Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas priminė, kad mokestį mokės M1 ir N1 transporto priemonių valdytojai, kurie pirmą kartą registruos transporto priemones Lietuvoje. Taip pat mokėti teks keičiantis transporto priemonės valdytojui. Mokestis bus taikomas priklausomai nuo degalų rūšies ir jų kombinacijų, kurių išmetamo CO2 kiekis viršys 130 g/km. Šį mokestį reikės sumokėti „Regitrai“. Mokesčio dydis sieks nuo 13,5 iki 540 eurų.

Nuo liepos 1 dienos Lietuvoje pinga elektra ir dujos. Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkė Inga Žilienė skaičiuoja, kad dėl to gyventojai per pusę metų gali sutaupyti kelias dešimtis eurų.

Elektros tarifas buitiniams vartotojams mažėja 8 proc., iki 1,2 cento už kilovatvalandę.

„Priklausomai nuo vartojimo, pavyzdžiui, vartojant 100 kilovatvalandžių, leistų sutaupyti apie 10 eurų per pusmetį. Jei naudojama šildymui arba karštam vandeniui, sutaupymas galėtų būti ir apie 50 eurų per mėnesį“, – skaičiavo I. Žilienė.

Dujų tarifai buitiniams vartotojams mažėja 15–23 proc., arba 8 centais už kubinį metrą.

„Tarifo pastovioji dalis nekinta. Vartotojams, kurie dujas vartoja maistui ruošti, tarifas mažėtų iki 47 centų už kubinį metrą. Sutaupymai siekia apie 5–6 eurus per pusmetį, nes vartojimas yra nedidelis“, – sakė ji.

Taip pat nuo liepos 1 dienos imamos nurašyti seniai sukauptos ir nepanaudotos atostogų dienos. Darbo kodeksas numato, jog darbuotojas, neišnaudojęs iki 2017 metų liepos 1 dienos sukauptų atostogų, po 2020 metų liepos 1 dienos praras teisę tiek į šias (sukauptas iki 2017 metų liepos 1 dienos) atostogas (nebegalės jomis pasinaudoti), tiek į jų kompensavimą darbo sutarties nutraukimo atveju.

Jei darbuotojas pradėjo kaupti atostogų dienas po 2017 metų liepos 1 dienos ir jų neišnaudoja, bet vis persikelia į kitus metus, tuomet turėtų prisiminti, kad kas 3 metus dalis tų kaupiamų dienų bus anuliuojamos.

Be to, šiemet, pajamų mokesčio deklaraciją pateikti ir gyventojų pajamų mokestį sumokėti gyventojai turi iki liepos 1 dienos. Deklaravimo ir sumokėjimo terminas buvo nukeltas atsižvelgiant į susidariusią situaciją dėl COVID-19.

Iki birželio 30 dienos šiemet į antros pakopos pensijų kaupimą įtrauktiems gyventojams reikia apsispręsti – dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje, ar ne.

Taip pat Seimas nutarė didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) iki 400 eurų. Kad įsigaliotų įstatymas, jį dar turi pasirašyti prezidentas. Buvo numatyta, kad įstatymo pakeitimai įsigaliotų nuo šių metų liepos 1 d. ir galios iki 2020 m. gruodžio 31 d. 50 eurų didesnis – 400 eurų NPD būtų taikomas už visus 2020 metus.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT