Išanalizavo trisdešimties metų duomenis – kaip dažnai per Jonines lyja?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Gyventojai šiandien mini ilgiausią dieną, sveikina Jonus ir Janinas, pina vainikus, traukia liaudies dainas, ieško paparčio žiedo. Nors šiandien kauniečiams ir visos Lietuvos gyventojams pasisekė, liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) į šį klausimą pamėgino atsakyti išanalizavusi vidutinę oro temperatūrą ir kritulių kiekį 1981–2010 m.

Kaip skelbiama LHMT pranešime, žvelgiant į paskutines dvi minėto laikotarpio birželio savaites (birželio 17–30 d.) pastebima, kad būtent Joninių laikotarpiu (birželio 23–24 d.) vidutiniškai iškrenta 4–5 mm kritulių, o tai yra iki dviejų kartų daugiau kritulių per parą nei prieš ir po Joninių. Taip pat šios dienos yra apie 0,5–1 laipsniu vėsesnės.

Vidutinė oro temperatūra ir kritulių kiekis 1981–2010 m. Lietuvoje / LHMT nuotr.

Įprastai birželio antroje pusėje vidutinė paros oro temperatūra siekia nuo 14,1 laipsnio birželio 17 d. iki 16,8 laipsnio birželio 30 d. Tiesa, vasarai įsibėgėjant, vidutiniškai paros temperatūra kyla dar iki rugpjūčio pradžios, kai pasiekia 18,7 °C, todėl, remiantis vidutinėmis reikšmėmis, Lietuvoje vasarą atostogauti šilčiausias laikas yra liepos antroji – rugpjūčio pirmoji pusė.

Kritulius galima vertinti pagal dienų skaičių, kai kritulių kiekis per parą siekė ne daugiau nei 1 mm (mažai lietingos dienos).
Vidutiniškai 1981–2010 m. antroje birželio pusėje esančių dienų tikimybė būti mažai lietingomis Lietuvoje siekia nuo 27 proc. (8 iš 30-ties dienų 1981–2010 m. buvo mažai lietingos) iki 63 proc. (19 iš 30-ties).

Lietingiausios dienos yra birželio 17-oji (27 proc. mažo kritulių kiekio tikimybė) ir birželio 23-ioji, 24-oji (33–37 proc.) bei birželio 28-oji. (33 proc.). Tai reiškia, kad pagal klimatą, tik kas trečiais metais per Jonines kritulių gali būti iki 1 mm.

Mažiausiai lietingos dienos yra birželio 21, 26, 27 ir 30 d. (mažo kritulių kiekio tikimybė siekia 57–63 proc.). Tiesa, šiais metais numatoma, kad antra birželio pusė bus iki 3 laipsniais šiltesnė ir sulauks iki 10 proc. mažiau kritulių nei įprastai. Platesnę orų prognozę rasite čia.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

Žiemos išdaigos: miškininkai negali atlikti numatytų darbų

A. Juozapavičiaus prospekte „Audi“ ir „Lexus“ susidūrimas

„Microsoft“ atsisako „Windows 7“: nuo dabar sistema gali tapti lengvu programišių taikiniu

Kaunietis prašo pagalbos: apvogtas automobilis, kuriame buvo itin didelė pinigų suma

Virš Kauno pakilę aplinkosaugininkai išvydo nerimą keliančius vaizdus

Kauno daugiabučių kiemai atsisveikina su sovietiniu palikimu (foto)

S. Skvernelis į krepšinio rungtynes „Žalgirio“ arenoje pakvietė svečią iš Lenkijos

Stipri avarija ant Č. Radzinausko tilto: pranešama apie sužeistuosius

Kauno klinikose unikali mažylio Mato istorija: sudėtinga operacija vos 9 gyvenimo parą

Didžiausią Lietuvos oranžeriją užlies muzikos garsai ir įspūdingas spalvų šou