Išanalizavo trisdešimties metų duomenis – kaip dažnai per Jonines lyja?

Asociatyvi / R. Tenio nuotr.
NAUJAUSIOS ŽINIOS

Gyventojai šiandien mini ilgiausią dieną, sveikina Jonus ir Janinas, pina vainikus, traukia liaudies dainas, ieško paparčio žiedo. Nors šiandien kauniečiams ir visos Lietuvos gyventojams pasisekė, liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) į šį klausimą pamėgino atsakyti išanalizavusi vidutinę oro temperatūrą ir kritulių kiekį 1981–2010 m.

Kaip skelbiama LHMT pranešime, žvelgiant į paskutines dvi minėto laikotarpio birželio savaites (birželio 17–30 d.) pastebima, kad būtent Joninių laikotarpiu (birželio 23–24 d.) vidutiniškai iškrenta 4–5 mm kritulių, o tai yra iki dviejų kartų daugiau kritulių per parą nei prieš ir po Joninių. Taip pat šios dienos yra apie 0,5–1 laipsniu vėsesnės.

Vidutinė oro temperatūra ir kritulių kiekis 1981–2010 m. Lietuvoje / LHMT nuotr.

Įprastai birželio antroje pusėje vidutinė paros oro temperatūra siekia nuo 14,1 laipsnio birželio 17 d. iki 16,8 laipsnio birželio 30 d. Tiesa, vasarai įsibėgėjant, vidutiniškai paros temperatūra kyla dar iki rugpjūčio pradžios, kai pasiekia 18,7 °C, todėl, remiantis vidutinėmis reikšmėmis, Lietuvoje vasarą atostogauti šilčiausias laikas yra liepos antroji – rugpjūčio pirmoji pusė.

Kritulius galima vertinti pagal dienų skaičių, kai kritulių kiekis per parą siekė ne daugiau nei 1 mm (mažai lietingos dienos).
Vidutiniškai 1981–2010 m. antroje birželio pusėje esančių dienų tikimybė būti mažai lietingomis Lietuvoje siekia nuo 27 proc. (8 iš 30-ties dienų 1981–2010 m. buvo mažai lietingos) iki 63 proc. (19 iš 30-ties).

Lietingiausios dienos yra birželio 17-oji (27 proc. mažo kritulių kiekio tikimybė) ir birželio 23-ioji, 24-oji (33–37 proc.) bei birželio 28-oji. (33 proc.). Tai reiškia, kad pagal klimatą, tik kas trečiais metais per Jonines kritulių gali būti iki 1 mm.

Mažiausiai lietingos dienos yra birželio 21, 26, 27 ir 30 d. (mažo kritulių kiekio tikimybė siekia 57–63 proc.). Tiesa, šiais metais numatoma, kad antra birželio pusė bus iki 3 laipsniais šiltesnė ir sulauks iki 10 proc. mažiau kritulių nei įprastai. Platesnę orų prognozę rasite čia.

2 KOMENTARAI
Komentuoti

Komentuoti

*

Naujausios žinios

M. Kalnietis nemato savęs Š. Jasikevičiaus sistemoje

JAV teismas atmetė N. Venckienės skundą dėl ekstradicijos

Minint žydų istorijos metus - dėmesys žydiškoms Kauno vietoms

Internetinio žaidimo kūrėjams gręsia atsakomybė už neapykantos kurstymą

Birštono apžvalgos bokšto lankytojų atmintinė: nuo informacijos iki patarimų

Kauno policijos reidas: beteisė vairuotoja pareigūnams prisipažino gėrusi

Virš Lietuvos - Ukrainos karinių oro pajėgų žvalgai

Orai: po liūčių - dar viena karščio banga

Kauniečių pamėgtas turgus veiks ir darbo dienomis

Prezidentų stipendijos – 26 geriausiems studentams, net 10 iš jų Kauno universitetams