Mokytojų streikas baigtas. Ką pavyko pasiekti? – Kas vyksta Kaune

Mokytojų streikas baigtas. Ką pavyko pasiekti?

BNS 2016/03/04 14:19
R. Tenio nuotr.

Keturioms švietimo profsąjungoms penktadienį nutraukus streiką, jį baigti nuo pirmadienio nutarė ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, tačiau kokie buvo 2 savaites trukusio streiko padariniai?

Šios profsąjungos pirmininkas Andrius Navickas BNS sakė nepritariantis ketvirtadienį keturių profsąjungų pasirašytam susitarimui su švietimo ir mokslo ministre bei premjeru, tačiau galvojantis, kad viena profsąjunga nepajėgi tęsti streiko ir padaryti įtakos valdžiai.

„Informuosime mokyklų vadovus, kad streiką nutraukiame ir ugdymo procesą atnaujinsime pirmadienį“, – BNS sakė A.Navickas.

Ketvirtadienį dėl streiko nutraukimo keturių profsąjungų ir Vyriausybės atstovų pasirašytame susitarime numatoma, kad mokytojų algoms nuo šių metų rugsėjo bus papildomai skirti 8 mln. eurų, o reikalavimas dėl atlyginimų žirklių panaikinimo bus įgyvendintas nuo 2017 metų sausio.

A.Navicko vertinimu, toks susitarimas realiai mokytojų padėties nepagerins.

„Tas susitarimas apskritai nieko nekeičia, tai yra status quo padėtis, kokia buvo ir iki streiko. 8 mln. eurų, kaip žinome, tikrai nieko nespręs, tą supranta, bet nutyli kitos profsąjungos bei ministerija (…). O kad kažkas keistųsi nuo 2017 metų sausio 1 dienos – visi suprantame, kad ministras turbūt bus kitas“, – apgailestavo jis.

Ketvirtadienį taip pat susitarta, kad dėl tolesnių švietimo pertvarkų turėtų būti pasirašoma švietimo šakos kolektyvinė sutartis.

Streiko eiga bei rezultatai

Reikalavimai mažėjo: streiko pradžioje iniciatoriai reikalavo nuo 2016 metų rugsėjo ne tik pradėti įgyvendinti ilgalaikę mokytojų algų kėlimo programą, bet ir panaikinti per krizę įvestas atlyginimų koeficientų žirkles, tam skiriant apie 18 mln. eurų. Vasario 24 dieną profsąjungos paskelbė sutinkančios su mažesne suma – per 12 mln. eurų. Streikas nutrauktas valdžiai pažadėjus nuo rugsėjo skirti papildomus 8 mln. eurų mokytojų algoms ir įsipareigojus atlyginimų koeficientų žirkles panaikinti nuo 2017 metų sausio.

Mastas: streikui startuojant prie jo prisidėjo maždaug dešimtadalis mokyklų, darželių ir neformalaus ugdymo įstaigų (233), streikavo apie 6 tūkst. darbuotojų. Palaipsniui streikuojančiųjų vis mažėjo, paskutinę streiko dieną streikavo kelios dešimtys mokyklų.

Derybininkai: Vyriausybėje derybos su streikų iniciatoriais prasidėjo po įsėjamųjų streikų 2015 metų gruodį, joms vadovavo Vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus. Vasario 24 dieną premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, kad dėl mokytojų reikalavimų finansavimo turi spręsti švietimo ir mokslo ministrė „darbietė“ Audronė Pitrėnienė. Kovo 3 dieną premjeras asmeniškai atvyko į Švietimo ir mokslo ministeriją pasirašyti susitarimo su keturiomis profsąjungomis dėl streiko nutraukimo.

Ministrės pozicija: „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis Rolandas Paksas vasario 23 dieną paragino „darbietę“ švietimo ir mokslo ministrę dėl streiko prisiimti politinę atsakomybę. A.Pitrėnienė pareiškė neatsistatydinsianti.

„Rusijos ranka“: vasario 23 dieną premjeras, esą remdamasis specialiųjų tarnybų pažyma, pareiškė, kad pedagogų streikus inicijuojančioms švietimo darbuotojų profesinėms sąjungoms įtaką daro Rusija. Vasario 24 dieną jis atsiprašė mokytojų, kuriuos įžeidė jo pareiškimas, ir paaiškino, kad minėtoje pažymoje konkrečiai apie švietimo profsąjungas nekalbama.

Tęsinys: „darbiečiai“ yra Seime įregistravę nutarimo projektą, kuriuo siūloma Vyriausybei iki rugpjūčio skirti 17,2 mln. eurų pedagogų atlyginimams padidinti. Kaip alternatyva siūloma ieškoti 12,7 mln. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Sponsored Video
Susijusios naujienos
Naujausios žinios
EismAS
112
Laisvalaikis
KULTŪRA
Verslas
Mokslas ir IT
SPORTAS
POLITIKA