Antradienį Kaune veikiančių teatrų ir aukštųjų mokyklų vadovai bei Kauno miesto, Kauno rajono ir kitų aplink esančių savivaldybių merai pasirašė sutartį, kuria įsipareigojo iki 2018 m. pab. Kaune atidaryti Teatro fabriką, studijas ką tik baigusiam jaunimui.
[galerija kiek=”12″]
Taip siekiama sulaikyti Kaune mokslus baigusius jaunuosius menininkus likti ir kurti čia, o ne keliauti į sostinę ar kitas šalis.
Iškilmingą ceremoniją pradėjęs Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas atkreipė dėmesį, kad Lietuva labai atsilieka europiniame kontekste, vertinant eksperimentinių erdvių kūrimą jauniesiems menininkams. Jis rekomendavo imti pavyzdį iš Londono, kuriam prilygti galės tik sekanti lietuvių karta. „Londonas – megapolis, ten visko pilna, Kaunas šioje kartoje to lygio nepasieks, sekanti karta tik pasistiebs iki Londono sąlygų kultūrai”, – pastebėjo E. Stancikas.
Apie 10 mln. vertės projektas bus pusiau finansuojamas iš Europos sąjungos struktūrinių fondų, likusią dalį – 5 mln. tikimasi gauti iš Vyriausybės investicijų programos.
„Kultūros lauke egzistuojančios problemos verčia mus jungtis bendram vyksmui, rūpesčiui ir tikriausiai bendram skrydžiui”, – sakė E. Stancikas. Jis tikisi, kad naujoje erdvėje galės eksperimentuoti ir kūrybiškai reikštis įvairių sričių menininkai: aktoriai, šokėjai, performansų kūrėjai, kiti atlikėjai. Jis pabrėžė, kad Kaune siekiama sukurti panašią erdvę, kaip Vilniuje veikianti „Menų spaustuvė”, nes čia itin trūksta eksperimentinių erdvių menui.
Teatro fabriko idėją itin palaikė šiuolaikinio šokio šokėjas, choreografas, VDU dėstytojas Marius Pinigis: „Kai išėjau iš teatro ir tapau laisvai samdomu menininku, nelabai turiu erdvės repetuoti, nors spektaklį su kolegomis turime Kaune, neretai tenka važiuoti repetuoti į Vilnių“, – teigė M. Pinigis. Jis pridūrė, kad Kaunas – šiuolaikinio šokio sostinė, bet sąlygų tinkamai repetuoti – nėra. Pašnekovo teigimu, pasaulyje vis labiau populiarėja laisvai samdomi menininkai, o jų bendruomenė, sukūrus sąlygas, itin praturtintų Kauną.
Kauno vicemeras Simonas Kairys tikino, kad ši erdvė Kaune būtina. „Dar Kauno atstovams pristatinėjant Europos kultūros sostinės paraiškos projektą, tarptautiniai ekspertai pastebėjo, kad Kaunui trūksta erdvių jauniesiems meninkams, trūksta ir glaudesnio bendradarbiavimo tarp kultūros įstaigų. Teatro fabrikas spręs šią problemą”, – sakė S. Kairys.
Nauja erdvė įsikurs Dramos teatro teritorijoje esančiuose dviejuose pastatuose, viename jų Kęstučio g. 62 yra teatro mokyklėlė. Čia bus įkurta 300 vietų salė, dvi repeticijų salės, grimo kambariai, sandėliai, kabinetai – viskas, ko reikia nedideliam teatrui. Šalia bus įrengta 150-200 vietų automobilių stovėjimo aikštelė.
Projektą pasirašė ir padėti jauniesiems menininkams įsipareigojo Kauno miesto ir rajono, Jonavos rajono savivaldybių, Vytauto Didžiojo, Kauno technologijos universitetų, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto ir Vilniaus universiteto Kauno humanitarinio fakulteto vadovų, Kauno valstybinės filharmonijos, Kauno valstybinio lėlių teatro, Kauno valstybinio muzikinio teatro, Nacionalinio Kauno dramos teatro ir „Auros“ šokio teatro atstovai.
Pastato architektūra bus moderni, stengsis atvaizduoti avilį po stiklu. Iki 1990 m. šioje erdvėje veikė kailių fabrikas.