Atskleis kaip A. Smetona buvo vaizduojamas Čekoslovakijos spaudoje | Kas vyksta Kaune

Atskleis kaip A. Smetona buvo vaizduojamas Čekoslovakijos spaudoje

Prezidentas Antanas Smetona (antras iš kairės), kiti pobūvio svečiai. Apie 1930-1935 m. Maironio lietuvių literatūros muziejaus nuotr. (LIMIS).

Istorinėje LR Prezidentūroje Kaune kovo 7 d., ketvirtadienį, 17 val. vyks paskaita-diskusija „Prezidento Antano Smetonos įvaizdis Čekoslovakijos spaudoje“.

Renginyje dalyvaus istorikai Prahos Karolio universiteto Socialinių mokslų fakulteto doc. dr. Luboš Švec ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doc. dr. Dalia Bukelevičiūtė.

Prelegentai klausytojams pristatys Lietuvos ir Čekoslovakijos valstybių aktyviai plėtotus draugiškus ryšius nepaisant to fakto, kad šalys savo valdymo sistema buvo labai skirtingos – Čekoslovakija buvo demokratinė, o Lietuva – autoritarinė. Plėtojant dvišalius santykius svarbų vaidmenį suvaidino Čekoslovakijos Prezidentas Tomašas Garikas Masarikas bei Lietuvos Prezidentas Antanas Smetona. Doc. dr. L. Švecas nagrinės gana palankų Lietuvos įvaizdį Čekoslovakijos spaudoje.

Istorikė bei Lietuvos ir Čekijos draugijos pirmininkė doc. dr. Bukelevičiūtė apžvelgs Lietuvos spaudą, kurioje daug dėmesio buvo skirta palankiam Čekoslovakijos prezidento T. G. Masariko įvaizdžiui: jis laikytas vienu iš Europos šalių valstybės vadovų lyderių, apie jį buvo rašoma kaip apie filosofą-mokslininką, politiką ir diplomatą, prezidentą Išlaisvintoją, Čekoslovakijos vienytoją. Nepaisant to, kad A. Smetona ir T. G. Masarikas niekada nebuvo susitikę bei iš esmės skyrėsi jų valdymo forma, tačiau viešojoje erdvėje buvo ieškoma tam tikrų analogijų lyginant jų autoriteto formavimo būdus. 1937 m. žinodamas, kad T. G. Masarikas serga A. Smetona asmeniškai domėjosi jo sveikatos būkle.

Mirus T. G. Masarikui, A. Smetona ne tik į Prahą išsiuntė užuojautos telegramą, bet ir nurodė Lietuvos pasiuntiniui Eduardui Turauskui atstovauti jį prezidento laidotuvėse. Pagerbiant T. G. Masariką jo laidotuvių dienomis Kaune ant visų valstybinių pastatų buvo pusiau nuleistos vėliavos, o ant privačių namų iškeltos vėliavos su juodais kaspinais.

Visus besidominčius dvišaliais Lietuvos ryšiais su Čekoslovakija bei Prezidento A. Smetonos istoriniu vaidmeniu tarptautiniu mastu kviečiame atvykti į renginį. Bus vertimas iš čekų kalbos į lietuvių kalbą.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA