Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ keliasi į Kauną - Kas vyksta Kaune

Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ keliasi į Kauną

Kadras iš filmo „Tu man gražus kaip vasaros diena“ / „Kreivės“ „Facebook“ puslapio nuotr.

Po renginių Vilniuje queer (angl. „keistas“) festivalis „Kreivės“ rugsėjo 30 d. – spalio 2 d. persikelia ir į Kauną. Kaip žada organizatoriai, festivalio publika matys dalį konkursinių „trumpikių“ bei filmus iš programų „Kryptys“ ir „Atmintys“. Programoje atsiras ir tik Kaunui skirti renginiai.

Festivalio atidarymo metu bus proga susipažinti su dalimi konkursinės programos trumpametražių filmų. Filme „Haze“ (rež. Meg Duncan, 2020) matome pagrindin* veikėj*, tokiu pat vardu kaip ir filmo pavadinimas, filmuojant savo kūną. Filmuota medžiaga tampa dienoraščiu, kurio pagalba nagrinėjami paauglystės, kūno ir lyties klausimai. Filmas sudomina ne tik savo siužetu, bet ir nelinijiniu pasakojimo būdu, jungiančiu Haze filmuotus kadrus su vaizdais, rodančiais vaizdinį dienoraštį radusią mamą.

„Nelaimės“ (rež. Tone Ottilie, 2021) taip pat nukelia į paauglystę, primena apie pokyčius, pirmąją meilę ir nerimą bei leidžia bent vizualiai pajusti obsesinio kompulsinio sutrikimo sukeliamus sunkumus. Juosta „Neįmanomos meilės istorija“ (rež. Javier Alonso Mardones, 2021) rodo paauglio, radusio mirusio kaimynystėje gyvenusio vaikino dienoraštį, kasdienybę ir bandymus suprasti jo slėptą meilės istoriją.

Programos „Kryptys“ filmas „Tu man gražus kaip vasaros diena“ (rež. Mohammad Shawky Hassan, 2022) supažindina su vaikinu, pasakojančiu savo meilės istorijas, pilnas nuotykių, klausimų, pažinčių, vakarėlių, atsisveikinimų ir poliamorijos. Šį pasakojimą papildo dvikalbis pasakojimo būdas arabų ir anglų kalbomis, pasakų elementai, primenantys „Tūkstančio ir vienos nakties“ formatą, bei egiptietiška popmuzika.

Marijos Martinaitytės parengtame pranešime primenama, jog šiemet specialusis seansas skiriamas ukrainietiškam kinui. Jo metu bus rodomos trys dokumentikos, atskleidžiančios ne tik ilgus metus pokyčių ir neramumų talžomą Ukrainą, jos kontekstą, kultūrą, tapatybes, bet ir svajones apie paprastą, ramų gyvenimą.

Filme „Nuošliauža“ (rež. Oleksiy Radynski, 2017) fiksuojami porevoliucinės Ukrainos nepastovumas ir vieno nebetinkamo gyventi Kyjivo rajono, kurį užėmė atstumtųjų grupės, pasaulis. Filmai „Jūsų Mišelė“ (rež. Olena Siyatovska, 2021) ir „Ryšys“ (rež. Olena Siyatovska, 2021) nagrinėja LGBTQ+ tapatybes per santykį su normatyvumu. Juose atsiskleidžia ramaus gyvenimo svajonės, neišblėstantys pokalbiai apie kasdienius dalykus. Šių filmų peržiūrą lydės diskusijaMenas kaip aktyvizmas karo Ukrainoje akivaizdoje“.

Festivalio organizatoriai, taip pat įkūrę „išgir̃stì“ Lietuvos queer archyvą, plėtoja atminties temą, queer istorijos fiksavimo ir archyvavimo praktikas, tad nenuostabu, jog į festivalio „Kreivės“ filmų seansus ne pirmą kartą sugrįžta programa pavadinimu „Atmintys“. Joje koncentruojamasi į queer istorijas ir pasakojimus, iš naujo atrandamus praeityje.

Prieš metus sukurtame filme „Nelly ir Nadine“ (rež. Magnus Gertten), pasakojančiame dviejų koncentracijos stovyklas išgyvenusių moterų istoriją ir jos atradimą, tai daroma iš dabarties perspektyvos – šiandienos akimis atsigręžiama į viltingai pasibaigusią meilės istoriją, susiklosčiusią beviltiškais laikais. Kiti šios programos filmai kvies iš naujo pažvelgti į Lietuvos bei Rytų Europos queer kino ištakas. Filmas „Marble Ass“ (rež. Želimir Žilnik, 1995), kurio centre dvi translytės moterys, užsiimančios seksualiniu darbu ir taip gelbėjančios visuomenę nuo potencialių neramumų, atspindi tuometės Jugoslavijos padėtį.

Permąstomi ir iš naujo prisimenami bus du lietuviški prieš vienuolika metų pasirodę filmai – „Draudžiami jausmai“ (rež. Deimantas Narkevičius) ir „Porno melodrama“ (rež. Romas Zabarauskas). Abu šie filmai iliustruoja homoseksualių asmenų padėtį Lietuvoje dviem skirtingais laikotarpiais, o kuo ši padėtis pasikeitė ar nepasikeitė nagrinėti padės istorikės ir lyčių studijų daktarės Rasos Navickaitės paskaita apie sovietmečio paliktas traumas LGBTQ+ bendruomenės (ne)reprezentacijoje. Taip pat atminties tema bus plėtojama trečiajame „Kreivių“ žurnalo numeryje, kuris bus pristatytas festivalio Kaune metu.

Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ pratęsia savo renginių programą Kaune. Programoje – filmų seansai, paskaita, diskusija ir žurnalo pristatymas. Nemokami Vilniaus festivalio „Kreivės“ filmų seansai ir renginiai rugsėjo 30 d. – spalio 2 d. vyks kino centre „Romuva“ (Laisvės al. 54), socialiniame centre „Emma“ (A. Mickevičiaus g. 35), Švietimo istorijos muziejuje (Vytauto pr. 52) bei Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56).

Daugiau informacijos apie festivalį, jo programą ir renginius rasite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA