Valdantieji surinko parašus dėl apkaltos R. Žemaitaičiui – Kas vyksta Kaune

Valdantieji surinko parašus dėl apkaltos R. Žemaitaičiui

BNS 2023/09/15 13:24
Remigijus Žemaitaitis / DELFI nuotr.

Valdantieji surinko parašus dėl apkaltos parlamentarui Remigijui Žemaitaičiui dėl antisemitinio pobūdžio pasisakymų.

„Iš Seimo nario R. Žemaitaičio teiginių turinio ir jų sisteminio pakartotinumo darytina išvada, kad šie pasisakymai pasižymi nuolatiniu neapykantos kurstymu, antisemitinių nuostatų skatinimu, priešiškumo kūrimu, kuris yra tiesiogiai nukreiptas prieš vieną tautinę mažumą – žydų tautą bei Izraelio valstybę“, – rašoma apkaltos tekste.

Teikimą dėl apkaltos pasirašė 36 parlamentarai, tarp jų – Liberalų sąjūdžio vadovė, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen bei valdančiųjų konservatorių, Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos frakcijų seniūnai.

Valdančiųjų vertinimu, tokiais sistemingai pasikartojančiais pasisakymais siekiama skatinti smurtą, priešiškumą, pateisinti neapykantą prieš visą žydų tautą ir provokuoti visuomeninę bei tautinę nesantaiką, o tai nesuderinama su Konstitucija ir šalies interesais tarptautinių santykių srityje.

Apkaltos tekste pateikiami R. Žemaitaičio įrašai, tokie kaip: „Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!” ir kiti.

R. Žemaitaitis sakė manantis, kad pagrindo jo apkaltai nėra ir pridūrė, kad „kiekvienam psichopatui suteikta galimybė šitą dalyką daryti.“

„(…) Čia yra viršūnė. Nu ką aš dabar galiu pasakyti, nori kagėbisto leitenanto dukra Čmilytė žaidimų pažaisti, pažaisim“, – BNS penktadienį sakė jis.

V. Čmilytė-Nielsen yra sakiusi, kad jos tėvas buvo sovietų specialiosios tarnybos KGB rezervo karininkas.

R. Žemaitaitis kalbėjo besitikintis, kad Seimo nariams užteks „sveiko proto“ nepritarti apkaltai, nebalsuoti.

„Bet jeigu ten labai didelio noro yra, gali ir prabalsuoti. Kiekvienas mandatas yra laisvas apsispręsti, laisvas balsuoti. Kaip jau norės, taip jau ponai ir prabalsuos“, – teigė R. Žemaitaitis.

Valdančiųjų konservatorių, liberalų ir Laisvės partijos koalicinė taryba rugpjūčio pabaigoje dėl antisemitinių pasisakymų nusprendė R. Žemaitaičiui inicijuoti apkaltą.

Teikti Seimui siūlymą pradėti apkaltos procesą gali ne mažiau kaip 36 Seimo nariai.

Pagal Seimo statutą, apie apkaltos iniciatyvą paskelbus Seime, turi būti sudaroma specialioji tyrimo komisija pateiktų siūlymų pradėti apkaltos procesą pagrįstumui ištirti ir išvadai dėl pagrindo pradėti apkaltos procesą parengti. Išnagrinėjusi visas aplinkybes komisija teiks siūlymą, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procesą, ar nėra.

Nusprendus, kad esama pagrindo apkaltai, Seimas turėtų kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis konstatuotų, ar parlamentaras pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, ar ne.

Jeigu pažeidimas būtų konstatuotas, nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip trys penktadaliai arba ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

R. Žemaitaitis savo paskyroje feisbuke birželį paskelbė keletą antisemitinio pobūdžio pasisakymų: piktinosi premjerės Ingridos Šimonytės vizitu Izraelyje, apkaltino žydus lietuvių trėmimu, žudymu. Politikas vertino žinią apie Izraelio nugriautą palestiniečių mokyklą, Izraelį prilygino karą Ukrainoje vykdančiam Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir citavo antisemitinį eilėraštį.

Generalinė prokuratūra po politiko pareiškimų birželio pabaigoje pradėjo ikiteisminius tyrimus dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Tolesnius sprendimus prokuratūra žadėjo priimti gavusi ekspertų išvadas.

Parlamentaro pasisakymus yra pasmerkę Lietuvos vadovai, kitų šalių diplomatai.

Dėl vieno iš šių pasisakymų – apie nugriautą palestiniečių mokyklą – partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę partijoje.

Seimo narys tvirtino savo teiginius apie žydus grindžiantis archyvuose rasta medžiaga.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA