Vėžliškas kelias iki teisingumo: po siaubingų mirčių Kauno plautuvių gamykloje darbdavys teisiamas 5 metus – Kas vyksta Kaune

Vėžliškas kelias iki teisingumo: po siaubingų mirčių Kauno plautuvių gamykloje darbdavys teisiamas 5 metus

Lrytas.lt / Vygandas Trainys 2023/06/05 20:54
M. Patašiaus, šeimos archyvo nuotr. / „Kas vyksta Kaune“ montažas

Kauno apylinkės teisme kelias iki teisingumo juda vėžlio greičiu – jau beveik 5 metus narpliojama baudžiamoji byla dėl siaubingų pasekmių darbe, kuomet nuo plaučių ligų mirė du jauni vyrai, kriauklių gamykloje „Akvasanita“ kvėpavę kenksmingomis sveikatai dulkėmis.

Pareigūnų tvirtinimu, Petrašiūnuose kriaukles rankiniu būdu lieję 34 metų Aivaras Petrošius ir jo 36 metų bendradarbis Mindaugas Sebeckas susirgo itin reta profesine liga – plaučių silikoze. Jie kvėpavo kenksmingomis sveikatai dulkėmis, kurių sudėtyje yra silicio – buvo paveikti silicio dioksido.

Teisėsaugos pareigūnai neprisimena kitų atvejų Lietuvoje, kad darbdavys būtų teisiamas dėl plaučių silikozės sukeltų pasekmių.

Po apklausų, be galo ilgai trukusių virtinės ekspertizių ir kitų procesinių veikslų byloje dėl darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo praėjusią savaitę jau pradėtos sakyti baigiamosios kalbos.

Pasiūlė realų įkalinimą

Kaltinimą palaikanti prokurorė Auksė Lipkevičienė pasiūlė „Akvasanitos“ direktoriui 57 metų Svajūnui Jonikai skirti realią 4 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

„Akvasanitos“ direktorius S. Jonikas / M. Patašiaus nuotr.

Apie tai naujienų portalą lrytas.lt pirmadienį informavo Kauno apylinkės teismo pirmininko padejėja ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Tautvilė Merkevičiūtė. Po prokurorės pasisakymo žodį tarė S. Jonikos gynyba. Savo kaltės nepripažįstantis direktorius siekia išteisinimo.

Antradienį baigiamąsias kalbas planuojama tęsti, o verdiktas turėtų būti paskelbtas iki rudens.

Šis procesas parodė, kiek ilgai trunka tokio pobūdžio bylos ir kokį teisinį pragarą tenka patirti mirusiųjų artimiesiems, kurie priversti metų metus minti teismų ir teisėsaugos institucijų slenksčius.

Darbdaviui – skausmingi ir sunkūs kaltinimai

Pirmoji tragedija įvyko dar 2015 metų gruodį, kuomet užgeso pavojinga plaučių liga susirgęs A. Petrošius, „Akvasanitoje“ dirbęs nuo 2009 metų birželio iki 2015 metų spalio.

Pirmuosius plaučių silikozės požymius jis pajuto dar 2013 metais – ėmė karščiuoti, krito svoris, o 2015 metų pradžioje vos per mėnesį Aivarui trūko abu plaučiai.

„Bendrovė taupė žmonių sąskaita. Brolis ir jo bendradarbiai gaudavo kažkokias veido kaukes, bet jos nebuvo skirtos apsaugoti nuo kvarco dalelių patekimo į organizmą. Vyrai kibirais sėmė kvarcinį smėlį – po cechą pasklisdavo neapsakomai didelis kiekis dulkių.

Smėlis buvo labai smulkus, o tos dalelės ir kėlė didžiausią pavojų sveikatai, gyvybei. Tyrimo metu nematėme nė vieno dokumento, kad gamykloje būtų atliekami kenksmingumo lygio matavimai“, – skausmingais prisiminimais apie darbo sąlygas su portalu lrytas.lt dalijosi A. Petrošiaus sesuo Daiva Mušenkova.

Vienas mirusių darbuotojų A. Petrošius / Šeimos archyvo nuotr.

D. Mušenkova papasakojo portalui, kokias nežmoniškas kančias, dusulio priepuolius teko patirti jos broliui, nepajėgdavusiam iškvėpti anglies dioksido. Jaunam kauniečiui išsivystė ūmus kvėpavimo, širdies kraujotakos, kepenų ir inkstų nepakankamumas, kardiogeninis šokas, kitos sunkios komplikacijos.

Pasak D. Mušenkovos, darbdavys elgėsi abejingai – nebendravo su ligos kankinamu broliu, neatsiprašė, nedalyvavo laidotuvėse.

Bylos pabaigos nesulaukė

Mirus A. Petrošiui, ikiteisminį tyrimą pradėję teisėsaugos pareigūnai surinko įrodymus ir perdavė bylą į teismą. Pirmasis posėdis įvyko dar 2018 metų rugsėjį.

Prokuratūros tvirtinimu, bendrovės vadovas S. Jonika pažeidė darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktus – jis privalėjo sudaryti žmonėms saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas, tačiau nevykdė pareigų ir nepasirūpino tinkamomis darbuotojų apsaugos priemonėmis.

Teismo proceso metu mirė kitas buvęs „Akvasanitos“ darbuotojas M. Sebeckas, kuris į posėdžius atvykdavo sunkiai sirgdamas, kaip nukentėjusysis, bet bylos pabaigos nesulaukė. Jo gyvybė užgeso 2021 metais.

M. Sebeckas dirbo šioje gamykloje nuo 2011 metų kovo iki 2015 metų lapkričio.

„Akvasanita“ / M. Patašiaus nuotr.

Abiejų vyrų gyvybių neišgelbėjo ir plaučių persodinimo operacijos.

Užgeso ir mylimoji

Tai – dar nepilna kraupių netekčių grandinė šioje istorijoje.

A. Petrošiaus mylimoji Gintarė užgeso praėjus beveik dvejiems metams nuo jo mirties.

Manoma, jog 27 metų merginos būklė pašlijo nuo sunkių išgyvenimų, netekus širdies draugo. Jai buvo nustatyta sunki liga, kuriai, manoma, įtakos turėjo didžiulis stresas.

A. Petrošius su drauge buvo paėmę paskolą, įsigijo būstą, kūrė gražius ateities planus, tačiau juos sužlugdė jauną vyrą užklupusi liga.

Apkaltino pačius darbuotojus

Ikiteisminio tyrimo metu pareiškus S. Jonikai įtarimus, parodymus jis duoti atsisakė.

Tik teisme prabilęs „Akvasanitos“ direktorius savo kaltę neigė – viename ankstesnių posėdžių aiškino, jog įmonė dirba pagal aukščiausius saugumo standartus, specialiai apmokant specialistams iš Prancūzijos ir Suomijos.

„Akvasanitos“ direktorius S. Jonikas / M. Patašiaus nuotr.

Darbo metu esą buvo naudojamos vienos geriausių pasaulyje apsauginės kaukės, kuriomis naudojamasi ir saugantis nuo koronaviruso. Anot S. Jonikos, M. Sebeckas ir A. Petrošius patys nesilaikė apsaugos priemonių dėvėjimo tvarkos – pastarasis už tai darbe netgi sulaukė nuobaudos.

Direktoriui teisme duodant parodymus, A. Petrošiaus sesuo neišlaikiusi apsiverkė.

Daugiau naujienų skaitykite čia.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA