Jei jūsų sportiniai bateliai jau kurį laiką guli kampe ir tiesiog renka dulkes – jūs ne vieni. Kaip rodo sporto klubų statistika, šiltuoju metų laiku narystės nėra nutraukiamos, tačiau aktyvių klientų tikrai sumažėja. Visgi atotrūkis nuo sporto gali turėti neigiamų pasekmių – rudenį bus ne tik sunkiau sugrįžti į režimą, tačiau ir pasiekti turėtas kūno linijas užtruksite daug ilgiau. Kaip atsispirti vasaros pagundoms?
Pusę sėkmės sudaro planavimas
Atsispirti vasaros pagundoms yra daug lengviau planuojantiems žmonėms. Praktika rodo, kad geriausias sporto draugas – pastovumas. Tokiems svarstymams kaip „gal spėsiu ryte, o gal vakare, gal kuprinę spėsiu susidėti, o gal ir ne“ vietos neturėtų būti.
„Jei planuoji rytoj eiti į sporto klubą, iš vakaro susidedi sportinę kuprinę, pasidedi ją prie durų ir tavo šansai pasportuoti išauga kelis kartus. Žinoma, būna situacijų, kai negali nueiti pasportuoti, turi kitų planų, tačiau apeidamas visus įmanomus trikdžius, kurie priklauso nuo tavęs, padarai viską, kad nebūtų prieš save gėda“, – aiškino „Lemon Gym“ sporto programų vadovė Neringa Jermalaitė.
Todėl planuoti mokantis žmogus net vakare eidamas iškylauti su draugais ras laiko ir valios tądien vis tiek pasportuoti – net jei tai bus ir 45 minučių treniruotė per pietus.
Įpročiui suformuoti reikia kantrybės
Kita vertus, žmogus iš prigimties yra tingus ir visada ras pasiteisinimų, kodėl šiandien nereikėtų sportuoti. Efektyviausias būdas nutildyti tokius pasiteisinimus – suformuoti sporto įprotį.
„Norint išvystyti įprotį, reikia reguliariai kažką daryti bent tris savaites, bet kalbant apie sportą šis skaičius turėtų būti didesnis – mėnuo ar pusantro. Neretai žmonės palankę porą savaičių jau manosi „įsivažiavę į ritmą“ ir pradeda sporto klubą lankyti „kaip papuola“, – kalbėjo N. Jermalaitė.
Jei į sporto klubą žygiuodavo keturis kartus per savaitę (pavyzdžiui, dukart dirbdami su svoriais ar funkcinėse treniruotėse, o likusį laiką skirdami kardio pratimams), vasarą šį skaičių galite paįvairinti. Geras oras tarsi kviečia pasimėgauti gamta, tad dvi treniruotes atlikite lauke.
„Tam, pavyzdžiui, puikiai tiks pabėgiojimas parke ar paupiu. Arba 40 minučių darbo su elipsiniu treniruokliu iškeiskite į pusantros valandos aktyvų pasivaikščiojimą su šunimi“, – patarė specialistė.
Savaitgalis – sau
Kad ir kaip keistai tai skambėtų, N. Jermalaitė siūlo nesportuoti laisvadieniais. Šis laikas dažniausiai skiriamas laisvalaikiui, hobiams, poilsiui, ir bandant įterpti valandą ar dvi sportui neretai užprogramuojama nesėkmė.
„Pavyzdžiui, dažnas savaitgalį vyksta į sodą. Jei sau žadama, kad į sporto klubą užsuksiu prieš kelionę, o tada dar ir sekmadienį vakare – veiklų bus per daug ir 95 proc. atvejų sportui laiko neliks. Laisvas dienas palikite mėgavimuisi geru oru, skaniu maistu ir poilsiui – tada pirmadienį galėsi grįžti su nauja energija“, – tikino pašnekovė.
Specialistė pataria sportui skirti bent tris darbo dienas – tai gali būti treniruotė prieš darbą, perpiet arba vakare: „sportą „surišti“ su darbu yra lengviau nei sportui aukoti šiltas vasaros dienas“.
Nesportuokite vieni
Užtildyti savo sąžinę lengviau nei teisintis prieš kitus, todėl susiraskite sporto porininką. Juo gali tapti tiek kolega, tiek draugas ar giminaitis.
„O tada susikurkite planą, kiek dažnai susitiksite grupinėse treniruotėse ar tiesiog treniruoklių salėje. Tai gali būti ir mikroplanas vienai savaitei į priekį. Labai svarbu tokius ketinimus užsirašyti, o ne tik garsiai išsakyti“, – tęsė N. Jermalaitė.
Vienoda eilutė turėtų atsirasti abiejų dienotvarkėse.
Tingumo rezultatai išlįs labai greitai
Svarbu atsiminti, kad sporto pasiekimai nėra amžini. Jau po savaitės organizme ims kauptis vanduo, o dar po dviejų skirtumai matysis vizualiai.
„Net po tokios trumpos pertraukos sugrįžę į sporto klubą pastebėsite, kad treniruotėse turite mažinti tempą – raumenys nebėra tokie patys“, – kalbėjo N. Jermalaitė.
Kaip svetainėje health.com skaičiuoja sporto medicinos ekspertai, po 10 dienų atostogų nuo sporto rezultatai jau matyti smegenyse, po dviejų savaičių drastiškai smuks ištvermė (nesistebėkite, jei bus sunku lipti laiptais į trečią aukštą), o po dviejų mėnesių svarstyklės pateiks nemalonų siurprizą.
Todėl labai svarbu susitarti su savimi ir palikti bent 1–2 treniruotes per savaitę bendram tonusui palaikyti. Matydami, kad po treniruotės galite nuversti kalnus, jaučiatės žvalesni, laimingesni ir geriau miegate, lengviau įtikinsite save dar kartą praverti salės duris.