Kaune atidaroma J. Cininas paroda „Padarė žvirblis alutį“ – Kas vyksta Kaune

Kaune atidaroma J. Cininas paroda „Padarė žvirblis alutį“

J. Cininas paroda./Organizatorių nuotr.

Gegužės 30 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kauno paveikslų galerijoje (K. Donelaičio g. 16) bus atidaryta Australijos ir Lietuvos menininkės Jazminos Cininas paroda „Padarė žvirblis alutį“.

Galbūt geriausiai Jazmina Cininas žinoma dėl techniškai sudėtingų redukcinių linoraižinių, vaizduojančių moteris vilkolakes, tačiau pastaruoju metu ji kuria menininkų knygas iš nebenaudojamų spaudos leidinių ir lagerfonus iš panaudotų butelių kamštelių ir perdirbtos medienos. Menininkė savo kūryboje daug idėjų semiasi iš protėvių paveldo, įtraukdama baltiškus motyvus, pasakojimus apie migraciją ir transformaciją, kurie tapo autobiografine jos hibridinės australų ir lietuvių tapatybės tyrinėjimo dalimi. Perdirbtų medžiagų naudojimas vėlesniuose projektuose atspindi sąmoningą sprendimą užsiimti ekologiškai tvaresnėmis meno praktikomis, kurias menininkė sieja su išradingumo palikimu, kurį paveldėjo iš savo tėvų ir senelių pabėgėlių.

Parodoje „Padarė žvirblis alutį“ (The Sparrow Made Some Beer) menininkė pristato vienuolika jau seniau sukurtų lagerfonų ir naujus darbus, specialiai šiai parodai sukurtus per du mėnesius dirbant Kauno paveikslų galerijoje. Naujuose darbuose panaudoti kavinės Kultūra surinkti butelių kamšteliai, papildyti asmeninėmis menininkės atsargomis. Parodą ir kūrybinį procesą parėmė Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir Australijos lietuvių fondas.

Jazmina pradėjo kurti lagerfonus grupei „The Lost Clog“ (Pamesta klumpė), kuri susibūrė 2010 metais.

Lagerfonai – tai primityvūs mušamieji instrumentai, tradiciškai gaminami iš alaus kamštelių, įkaltų į seną šluotos kotą, jie yra vieni pagrindinių instrumentų Australijos liaudiškuose kolektyvuose. Jazminos lagerfonai, perkurti kaip baltiškos gamtos motyvai, iš pradžių buvo skirti kaip vizualinis ir muzikinis „The Lost Clog“ (Pamesta klumpė) pasirodymų rekvizitas, taip pat kaip užuomina į Australijos ir Lietuvos kultūrinį hibridiškumą.

Jazmina Cininas dėsto grafiką ir meninį knygų apipavidalinimą RMUIT (Royal Melbourne University Institute of Technology) meno mokykloje, kurioje 2002 m. baigė magistrantūros, o 2014 m. – doktorantūros studijas. Menininkė yra surengusi daugiau kaip 20 personalinių parodų, jos kūriniai buvo įtraukti į daugiau kaip 80 meno apdovanojimų sąrašą, jų įsigijo daugiau kaip 40 meno organizacijų Australijoje ir kitose šalyse, įskaitant Australijos nacionalinę galeriją, Viktorijos nacionalinę galeriją, Viktorijos muziejų, Estijos spaudos ir popieriaus muziejų (dabar TYPA) ir MARKK etnologijos muziejų Hamburge. Lietuvoje jos darbų yra įsigiję Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

Jazmina taip pat yra Melburno lietuvių folkloro grupės „The Lost Clog“ (Pamesta Klumpė) narė, su grupe koncertavo didžiausiuose festivaliuose, tarp jų Nacionaliniame folkloro festivalyje (Kanbera, Australija), Vudfordo folkloro festivalyje (Kvinslandas, Australija), „Saulės žiedas“ ir „Skamba skamba kankliai“. 2024 m. grupė koncertuos ir festivalyje „Mėnuo Juodaragis“.

Rugpjūčio 27 d. vyks parodos uždarymo renginys, kurio metu koncertuos grupė „The Lost Clog“ (Pamesta klumpė).

Paroda veiks: 2024 05 30 – 08 27.

Parodos atidarymo renginys nemokamas, kitomis dienomis su muziejaus lankytojo bilietu.

Rekomenduojami video
TOP NAUJIENOS
SUSIJUSIOS NAUJIENOS
Naujausios žinios
Rodyti Daugiau ⟶
EISMAS
112
LAISVALAIKIS
KULTŪRA
VERSLAS
MOKSLAS IR IT
SPORTAS
POLITIKA